Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní zatím nevědí, co s úplatky za byty

  12:10aktualizováno  12:10
Brnem otřásá korupční skandál. Reportérky televize Nova natočily skrytou kamerou zastupitele městské části Brno-střed, jak si řekl o úplatek za obecní byt. Za asistence kamer pak Jaroslava Jemelku zatkla policie. Na radnici ráno kvůli tomu zasedla městská rada.

Reportérky televize Nova Marcela Sobotková a Lucie Šťastná se k zastupiteli za ODS, sedmadvacetiletému právníkovi Jaroslavu Jemelkovi, dostali náhodou.

Dozvěděly se, že obecní byt v centru Brna lze za úplatu získat přes studenta práv Petra Panchártka. Ten je pak s Jemelkou zkontaktoval.

Za obecní byt 1+1 měl Jemelka jako člen bytové komise inkasovat 170 tisíc korun. Protože peníze přijal nejen Jemelka, ale za zprostředkování "obchodu" i Panchártek, policie oba zatkla.

"Policejní komisař z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zahájil trestní stíhání dvou mužů z Brna pro trestný čin přijímání úplatku. Muži měli nabídnout zájemci o obecní byt, že za částku 150  až 200 tisíc korun zajistí urychlené vyřízení jeho žádosti," sdělila iDNES mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Jemelka trvá na své nevině. "Cítím se nevinen z jakékoli trestné činnosti. K případu se ale nebudu vyjadřovat, dokud neskončí vyšetřování," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci.

Neodpověděl tak ani na otázku, zda chtěl či nechtěl úplatek za přednostní přidělení bytu přijmout.

Na radnici zasedla rada
Kvůli korupční aféře ráno zasedla i rada městské části Brno-střed. Radní se ale zatím nedokázali shodnout na dalším postupu.

"Je to mimořádný bod na radě. Zatím jsme nijak nerozhodli, teprve se tím zabýváme. Budeme samozřejmě také prověřovat a kontrolovat přidělování bytů," řekl iDNES starosta čtvrti Brno-střed Josef Kameníček.

Podle něj se kvůli Jemelkovi sejde i oblastní sdružení ODS, které rozhodne o jeho budoucnosti ve straně.

Že by bylo přidělování bytů zkorumpované, ale ostatní členové bytové komise odmítají. "V životě jsem nic takového v komisi nezaznamenala. Velmi úzkostlivě se snažíme, abychom se takovému nařčení vyhnuli," řekla už včera MF DNES radní Dagmar Hrubá, která také zasedá v bytové komisi.

Setkání zprostředkoval student
Reportérky pořadu Na vlastní oči se k zastupiteli dostali přes studenta práv Petra Panchártka. Před objektivem skryté kamery jim nejdřív zařídil trvalé bydliště v centru Brna. Majitel domu za to chtěl 15 tisíc.

Další dva tisíce stálo vyřízení občanského průkazu na počkání.

Největší položkou byl úplatek pro bytovou komisi. Reportérka měla za byt 1+1 zaplatit 170 tisíc.

Panchártek si za zprostředkování řekl předem o 10 tisíc. Po přidělení bytu pak ještě 10 procent z úplatku pro komisi.

Zastupitel přijal příplatek za riziko
Student práv redaktorce zprostředkoval setkání s Jemelkou. Nejdříve mu ale zavolal.

"Mohl bys pro mě něco udělat? Mám tady vedle sebe paní, ty jako kvalifikovaná osoba, vysvětli jí, jak to, celé funguje. Paní tě nezná, jseš pan X, jenom jí vysvětli, jak to celé funguje. Nemusíš se představovat, je to klientka. Naše klientka," řekl Panchártek před skrytou kamerou.

Když redaktorka Jemelku požádala o setkání, Panchártek mu to pak do telefonu vymlouval. "Myslíš si, že to je rozumný se potkávat? Jako, ale to by nestačilo nikomu, to by jsme se mohli potkávat s každým, vole, ty tam strkáš prdel, neblbni, vole! Jestli se chceš někde ukazovat, vole, tak to je o hubu, vole," řekl rozčilený student.

Jemelka nakonec se schůzkou souhlasil za rizikový příplatek pět tisíc korun.

Zastupitel šel z kavárny do cely
Redaktorka se skrytou kamerou na těle se s Jemelkou setkala v kavárně. Schůzky se účastnil i Panchártek.

Zastupitel mladé zájemkyni o byt vysvětlil, že není problém získat i byt, který půjde později do privatizace. Musela by si ale samozřejmě připlatit.

"Prostě řadový občan nemá šanci se dozvědět tady ty informace, těch žádostí je tam řádově asi dvanáct set," řekl Jemelka.

Nebránil se ani odpovědět na otázku, jak je možné takovou věc protlačit bytovou komisí. "Není potřeba mít všechny ty lidi, ale je potřeba mít tu většinu. A ta většina se prostě domlouvá, protože vzájemně si dělají služby různí lidé," řekl zastupitel doslova.

Peníze nakonec převzal Panchártek s tím, že je Jemelkovi předá později někde v soukromí. K tomu už ale nedošlo, protože vzápětí oba zatkla policie.

Korupce skrytou kamerou
Redaktorky pořadu Na vlastní oči Sobotková a Šťastná už stejným způsobem odhalily korupci na plzeňské radnici. Skrytou kamerou v březnu natočily, jak si místostarosta centrálního obvodu, zastupitel města a šéf sdružení ODS Plzeň-Skvrňany Radim Kopáček říká o úplatek za zprostředkování přidělení bytu. - více zde

Kopáček, který byl na videozáznamu opilý, celou dobu vše popíral. Po odvysílání reportáže ale odstoupil ze všech politických funkcí a vzdal se i členství v ODS. Kauzu vyšetřuje policejní protikorupční jednotka. - více zde

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz