Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní vybrali krajský znak, podobu tají

  18:39aktualizováno  18:39
Brno - Jihomoravští radní už vědí, jak by měl vypadat znak jejich kraje. Přestože už doporučili zastupitelům, jak mají příští týden hlasovat, definitivní návrh zatím nesmí vidět veřejnost. "Definitivní podobu návrhu autor dokončuje, navíc je chráněna autorským právem," vysvětlil mluvčí krajského úřadu Petr Koutný.

Po ruce byl jen náčrtek
Znamená to, že radní při schvalování měli v ruce nehotový návrh, který je potřeba ještě před jednáním zastupitelstva dokončit. Podle radních bude nový znak čtvrcený, podobně jako státní znak. Územní i historickou příslušnost k Moravě prezentuje na znaku moravská orlice umístěná v prvním poli v barvě stříbrnočervené a ve čtvrtém poli ve zlatočervené kombinaci. Obě orlice jsou na modrém podkladě. Ve třetím poli má být modrý vinný hrozen se zeleným listem ve zlatém poli.

názor

TAJNÝ ZNAK A TŘETÍ PTÁK
Kraj bude mít znak, ale nikdo ho zatím nesmí vidět, protože je chráněn autorskými právy. Paradoxní situace? Nikoliv, realita Jihomoravského kraje.
Radní doporučili něco, co zatím nikdo z nich neviděl, protože to neexistuje. Nesmysl? Ne, jen popis stavu rozhodování nové krajské samosprávy.
Znak nakonec jednou bude muset být zveřejněn, aby obyvatelé věděli, co mají mít vlastně v úctě. Bude se veřejně uvažovat, jestli tři ptáci nejsou na jeden znak málo nebo moc. Budou se sčítat hlasy poslanců ochotných přehlasovat názor odborníků ze sněmovního podvýboru.
Věru, jak jen se tihle páni budou chtít zabývat školstvím, zdravotnictvím a dopravou, tedy tím, co se dotýká každého z nás, když nejsou schopni bez problémů ani schválit svůj znak?
Daniel Zásměta

Rozporuplné druhé pole
Nejvíc diskusí asi vyvolá motiv z druhého pole, v němž by radní rádi viděli černého dvouhlavého orla se znakem Brna na hrudi. Tento znak město používalo od sedmnáctého století, od úspěšné obrany Brna proti Švédům za třicetileté války.

Někteří oponenti však zdůrazňují, že to byl zároveň symbol používaný při okupaci Československa Němci za druhé světové války. Tento znak dnes používá městská část Brno-střed.

V tom je však problém, protože sněmovní podvýbor pro heraldiku určil, že ve druhém poli má být znak sídelního města nebo jeho část. Tuto podmínku černý dvojhlavý orel nesplňuje.

Znak by měl být schválen, tvrdí hejtman
"Každé pole znaku má svůj historický význam a budu rád, když jej schválí zastupitelstvo a lidé jej vezmou za svůj," řekl hejtman Stanislav Juránek.
Pokud krajské zastupitelstvo příští týden schválí tuto podobu krajského znaku, bude jej ještě čekat doporučení sněmovního podvýboru pro heraldiku.

Heraldik nevěří ve schválení znaku
Brněnský heraldik Ivan Štarha, který je jeho členem, ale už před časem prohlásil, že dvojhlavého orla ve znaku jihomoravského kraje podvýbor nejspíš nedoporučí. "Tento znak evidentně nevyhovuje zadání podvýboru Poslanecké sněmovny, proto se k možnosti jeho schválení stavím skepticky," poznamenal Štarha.

Při poslední schůzi sněmovního podvýboru pro heraldiku členové podvýboru schválili, že budou trvat na pravidlech, která na podzim přijali. "Jedinou šanci vidím v tom, že by předseda sněmovny Václav Klaus udělil kraji znak i přes nedoporučující posudek našeho podvýboru. To se mi ale jeví jako velmi nepravděpodobné," konstatoval tehdy Štarha.

Výběrové řízení
Výběrové řízení na nový znak provázely komplikace. Výběrová komise se nedokázala rozhodnout, ze šestatřiceti návrhů vybrala dva znaky a jejich autory vyzvala, aby na definitivní podobě spolupracovali. Jelikož Ivo Durec, jeden z vítězných autorů, nesouhlasil s tím, aby na znaku kraje byl černý dvojhlavý orel, se spoluprací nesouhlasil. Druhý oslovený autor, Ivan Koláčný, tak dodělává návrh podle představ radních sám.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz