Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní táhnou do boje za čistotu města

  9:55aktualizováno  9:55
Pelhřimov - Do boje s nelegálními vylepovači plakátů po městě vytáhla pelhřimovská radnice. Nástrojem by jim měla být připravovaná obecně závazná vyhláška o ochraně veřejného pořádku a čistoty města. Vylepování letáků, plakátů a dalších tiskovin mimo oficiální plakátovací plochy je v ní označováno za znečišťování veřejného prostranství a veřejně prospěšných zařízení.

Pokud zastupitelé definitivní podobu návrhu podpoří, začne přísnější vyhláška platit od počátku příštího roku.

Za přispění vyhlášky chce radnice vymýtit především stav, kdy pořadatelé některých kulturních akcí zvou potenciální návštěvníky prostřednictvím plakátků, umístěných svévolně na odpadových kontejnerech, přístřešcích na popelnice, frekventovaných nárožích v centru města i dalších místech v majetku města, která pro instalaci plakátů neslouží.

Opatrnější s propagací budou muset do budoucna být rovněž organizátoři příležitostných prodejních akcí, kteří často umísťují letáky například na kmeny stromů tvořících městskou zeleň. "Za přispění nové vyhlášky se chceme pokusit se současným stavem něco udělat. Jde nám především o to, aby plakáty a letáky nehyzdily město a nepoškozovaly společný majetek," zdůvodnil záměr starosta Pelhřimova Miroslav Březina.

Podle něho nejde o to pokutovat ty, kteří k propagaci svých akcí nevyužívají oficiálních plakátovacích ploch, ale v první řadě tento nešvar v maximální možné míře odstranit. "Problém je dneska i v tom, že nelegálně vylepené plakáty nikdo po uskutečnění akce neodstraní, ale svévolně umístěné letáky nelze beztak do nekonečna tolerovat," dodal Březina.

S nelegální plakátováním už druhým rokem bojuje pelhřimovská správa Jihočeské energetiky. Kryty kabelových rozvodných skříní i další majetek společnosti se v minulosti stávaly rovněž oblíbeným místem pro nepovolené vylepování plakátů; před necelými dvěma roky dokonce  oddělení veřejného pořádku na pelhřimovské radnici vyzvalo pelhřimovské energetiky k odstranění nevzhledných letáků na rozvodných skříních.

"Zbytky letáků jsme odstranili, skříně nově natřeli a opatřili samolepkami s upozorněním komu majetek patří a že na těchto místech není vylepování plakátů povoleno. Částečně se situace zlepšila, ale některé naše plochy se stále nelegálním vylepovačům plakátů velice líbí," přiblížil zkušenosti Jaroslav Vaněk z pelhřimovské správy Jihočeské energetiky. Podle něho by možná v boji s nešvarem pomohlo rozšíření plakátovacích ploch ve městě.

Technické služby v současnosti spravují třináct velkých plakátovacích ploch, nejnovější dvě přibyly do jejich sítě v minulém roce. Ačkoli zástupce ředitele technických služeb Josef Hrubý proti případnému dalšímu rozšíření plakátovacích ploch zásadních námitek nemá, v kapacitě podstatu problému nevidí.

"Každý by chtěl pochopitelně umístit plakáty co nejblíže k centru města, do frekventovaných lokalit, ale tady narážíme na výhrady památkářů. Do městské památkové rezervace další plakátovací plochy památkáři umístit nepovolí, muselo by se najít jiné řešení, ale tady zase narážíme na finanční stránku věci," upozornil na důležité hledisko ředitel Hrubý.

Starosta Pelhřimova Miroslav Březina si uvědomuje, že samotná vyhláška, ani hrozba sankcí současný stav ze dne na den nezmění. "Ve spolupráci s oddělením veřejného pořádku bude nezbytné dosáhnout vynutitelnosti nového předpisu. Vyhláška určitě není všelékem na problémy s plakátováním ve městě, ale i tento problém je potřeba začít systematicky řešit," uzavřel starosta Březina.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz