Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní svážejí lidi kvůli dálnici

  11:21aktualizováno  11:21
Suchdol - Dosud nevídanou masivní akci rozjeli radní Prahy 6. Snaží se dostat co nejvíce lidí na dnešní jednání, kde se bude mluvit o dálničním okruhu kolem Prahy. Radnice zaplatila inzeráty v některých denících a lidem nechala rozdat do schránek letáky, kde je vyzvala, ať právě ve čtvrtek přijdou do Suchdola a podpoří jižní variantu okruhu, která z Ruzyně povede tunelem přímo přes Suchdol do Březiněvsi. Za tuto propagaci "šestka" utratila sto devadesát tisíc korun.

Na slyšení se chystají rovněž lidé se zcela odlišnými názory, stoupenci severní varianty okruhu. Mezi oběma skupinami se dají očekávat ostré střety. "Přijďte do Suchdola a nenechte se zastrašit demagogií primátora Kasla a stoupenců jižní trasy," píše se v letáku občanského sdružení Ekofórum.

Starosta Prahy 6 Pavel Bém uznává, že slyšení není pro ministerstvo životního prostředí závazné. "Ale musíme být slyšet, kdyby mluvili jenom Suchdoláci, mohli by ministerští úředníci jižní trasu zarazit. Proto se snažíme sem dostat co nejvíce našich lidí."

Radní Prahy 6 dělají vše pro to, aby do Suchdola, kde se v aule České zemědělské univerzity slyšení koná, dostali co nejvíce příznivců. Městská část získala dokonce dobrodince, kterým je Dopravní podnik. Jeho tři autobusy dovezou zdarma lidi z Dejvic na místo slyšení. Starosta Bém tvrdí, že za autobusy radnice nic nezaplatí, protože jde o sponzorský dar. Tisková mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová však namítá, že jde o reciproční akci.

"V příštím roce nám za to Praha 6 opraví některé zastávky," řekla. Přistavení těchto autobusů by podle ní stálo kolem patnácti tisíc korun.

Bém považuje stavbu okruhu za nejvýznamnější akci pro území, kde žije tři sta tisíc obyvatel. Podle něho je třeba důrazně dát najevo, že na Praze 6 žije sto třicet tisíc obyvatel, zatímco v Suchdole necelých pět tisíc.

Suchdolský starosta Václav Čížek však míní, že radní Prahy 6 rozpoutali naprosto nemyslnou hysterii. "Jsou to další výpady proti Suchdolákům, které nejsou ničím podložené," dodal.

Suchdolští podporují severní variantu okruhu, která by z Ruzyně vedla dále od Prahy. Tato trasa je asi o polovinu delší než jižní varianta. "Podle posudků odborníků však škodí přírodě méně než jižní trasa,která přímo ohrožuje přírodní rezervace," míní Čížek.

Veřejné slyšení musí svolat ministerstvo životního prostředí k velkým stavbám, protože to nařizuje zákon. Svůj názor zde může říci každý. "Je ale fakt, že slyšení bývá příležitost pro slovní exhibicionisty a trvají dlouhé hodiny," řekla mluvčí ministerstva Rita Gabrielová.

Podle průzkumu agentury TNS Factum z poloviny listopadu podporuje jižní variantu okruhu šedesát procent Pražanů. Okružní dálnici severněji od Prahy dává přednost necelých třicet procent respondentů. Pracovníci agentury oslovili 1002 Pražanů starších osmnácti let na celém území hlavního města.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Vlekaři se podle inspekce polepšili při zasněžování sjezdovek

Vlekaři na Černé hoře intenzivně zasněžují sjezdovku Anděl, která se otevře už...

Lyžařské areály se zlepšily v dodržování zákonem stanovených limitů pro odběr povrchových vod pro zasněžování...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz