Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní se přou o existenci šleháren

  0:06aktualizováno  0:06
Praha - Kriminalisté evidují přes sto mrtvých lidí, kteří zemřeli na předávkování drogou. Praze se však stále nedaří dohodnout na tom, jak proti drogám bojovat. Drogy se v poslední době stávají stále nebezpečnější hrozbou. Kriminalisté z protidrogového oddělení potvrzují současný neblahý trend svými zkušenostmi i statistikami.

Za osm měsíců tohoto roku dokonce zaznamenali o třetinu více úmrtí kvůli drogám než za celý minulý rok. To na předávkování v Praze zemřelo přes sto lidí, roste i počet uživatelů návykových látek.

Město o této kritické situaci ví, přesto se radní už několik měsíců nedokáží shodnou na tom, jak by se proti drogám mělo bojovat.

Již čtyřikrát odmítli liberální protidrogovou koncepci na příští čtyři roky, kterou vypracoval náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD). Ten tvrdí, že prozatím poslední návrh z tohoto týdne projde. "Podařilo se nám najít optimální rovnováhu, již jen dolaďujeme," řekl v pátek Kechner. Přiznal však, že někteří radní dávají jednoznačně přednost primární prevenci, tedy školení a aktivitám pro volný čas dětí a mládeže než k práci s již drogově závislými. 

Ukazuje se, že spor dvou koncepcí, tedy liberální a represivní mezi radními tak pokračuje. Zastáncům tvrdého kurzu se především nelíbí, že Kechnerova strategie počítá i se vznikem aplikačních středisek, takzvaných šleháren, kde by byli narkomani pod dohledem lékařů a dostávali by od nich i drogy.

"Nelíbí se mi, že se tam znovu objevují "šlehárny", a není tam kladen důraz na primární prevenci. Ta by měla být mnohem více posílena," prohlašuje například Rudolf Blažek(ODS), radní pro bezpečnost. "Musíme mladým vysvětlovat, proč se nestat závislými. Rozdávat stříkačky a zřizovat aplikační centra, to je už následek. Město pomáhá narkomanům dost, ročně na to vynakládá asi čtrnáct milionů," dodává Blažek.

Otto Kechner naproti tomu hodlá šlehárny nadále podporovat a v návrhu je ponechat. "Například v Hamburku taková centra fungují bez problémů. Důležité je, aby to nebyla obyčejná šlehárna, ale aby tam pracovali lékaři a sociální pracovníci," říká Kechner. Domnívá se, že existence šleháren by nijak nezahýbala pražskou drogovou scénou. "Je to spíše politický spor," míní.

Policisté jsou však přesvědčeni, že jakmile se šlehárny ve městě objeví, začnou se kolem ní ihned objevovat dealeři drog. "Na takové zařízení se jistě navážou dealeři drog, navíc něco takového nejde dohromady s nynější legislativou, protože už samo držení drogy je hodnoceno jako protiprávní jednání," odmítá tato zařízení například šéf republikové policie Jiří Sellner.

Za vznik aplikačních center se však vyslovuje Simona Sedláčková z organizace Drop In, které s drogově závislými pracuje. "Je velmi důležité, aby závislí lidé nemuseli zalézat do sklepů a parků a mohli si v uzavřeném prostoru drogu aplikovat, bez zvědavých očí lidí, kteří se jich bojí, i bez toho, aby je pozorovaly malé dětí. Narkomani o tyto místnosti skutečně stojí," soudí Sedláčková.

O tom jestli se šlehárna ve městě objeví nebo ne rozhodnou radní zřejmě v samostatném hlasování, které nebude součástí hlasování o celkové koncepci protidrogové politiky města. Šlehárna však není jediným problémem, který přijetí koncepce zpochybňuje. Ozývá se kritika i systému dotací na  projekty priomární prevence. "Vypisujeme protidrogové granty, řešíme protidrogovou prevenci, ale zatím nemáme koncepční dokument. Tou koncepcí přitom zavážeme město do roku 2005," podotýká  Rudolf Blažek.

Předkladatel návrhu protidrogové koncepce Otto Kechner to včera připustil. "Zatím se nám nedaří překopírovat naše cíle do praktických kroků. "Musíme více spolupracovat s městskými částmi i se školami," uvedl.

Takzvaná šlehárna, místo, kde by narkomani dostávali náhražku drogy, rozděluje radní. Někteří z nich by nejraději takové zařízení zrušili. (1. listopadu 2001)

Takzvaná šlehárna, místo, kde by narkomani dostávali náhražku drogy, rozděluje radní. Někteří z nich by nejraději takové zařízení zrušili. (1. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Najdete na iDNES.cz