Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní půjdou na psychotesty

  8:56aktualizováno  8:56
Holešovice - Vedení sedmé městské části se rozhodlo, že se nebude spoléhat pouze na šetření policistů, kteří dosud marně zjišťují, kdo radním v druhém lednovém týdnu přiotrávil kávu. Starosta Prahy 7 Tomáš Dub přišel s neobvyklým návrhem - požadoval, aby se všichni radní dobrovolně podrobili psychotestům, které by pachatele mohly odhalit, a aby zpřístupnili své osobní zdravotní záznamy. Všechny tyto dokumenty budou předány vyšetřovatelům. Dubovi kolegové souhlasili. Pokud by radní s předloženým návrhem nesouhlasili, neměli by kriminalisté k jejich zdravotní dokumentaci přístup.
Čtěte uvnitř rozhovor se starostou Dubem.

Starosta míní, že jeho návrh urychlí vyšetřování. "Je to jistě zásah do soukromí, ale informace o zdravotním stavu nemohou být zneužity, neobjeví se nikde v novinách," podotýká.

Testy podstoupí všichni účastníci schůze, kteří 9. ledna skončili v nemocnici s příznaky otravy. Příčinou jejich nevolnosti byla látka, která obsahuje lék Neuleptil. Ten se používá jako zklidňující preparát při léčbě schizofrenie.

"Lék způsobuje malátnost, ospalost a může snižovat krevní tlak," uvedla policejní mluvčí Iva Knolová. Policistům se zatím pachatele nepodařilo zjistit, i když odebrali bezprostředně po otravě vzorky kávy, mléka a vody, která se na schůzi radních podávala.

Analýzy, na kterých se podílely laboratoře Kriminalistického ústavu, o několik dnů později přitom prokázaly, že látku s největší pravděpodobností někdo přidal až do hotové kávy.

Psychotesty jednotlivých radních proběhnou v nejbližších dnech. Podle usnesení rady bude psycholog zaplacen z radničního rozpočtu.

Z vyjádření tiskové mluvčí Prahy 7 Heleny Šmídové vyplývá, že pokud by se prokázalo, že někdo z radních se léčí na schizofranii, okruh podezřelých by se zúžil.

"Návrh na psychologické vyšetření vychází z toho, že ohrožení zdraví, potenciálně i životů účastníků podáním léku Neuleptil se mohla dopustit osoba, která trpí psychopatologickými rysy osobnosti," uvedla Šmídová.

"Její identifikace by tak mohla přispět k úspěšnému vyšetření případu," dodala.

Nikdo nebyl nadšený

Starosta Prahy 7 Tomáš Dub přiznává, že jeho návrh se radním příliš nelíbil. "Nikdo nebyl nadšený, ale všichni byli pro," říká.

Očekával jste to?
Předpokládal jsem, že všichni budou pro, včetně toho člověka, který mohl eventuelně ostatním něco hodit do kávy. Kdyby někdo s návrhem nesouhlasil, tak to na něj samozřejmě ukáže.

Myslíte si, že lék do kávy úmyslně přidal někdo z účastníků schůze?
Můj názor na celou věc se vyvíjel postupně. Napřed jsem si myslel, že příčinou je prostě něco zkaženého v pití. Když se ukázalo, že je to cizí látka, myslel jsem si, že to tam hodil někdo zvenčí. Nedokázal jsem si představit, že by to byl někdo zevnitř. Pak policisté zjistili, že kávovar je čistý, že to tam tedy musel hodit až někdo na radě. V té chvíli to přestala být legrace. Nemůžu tento případ pokládat ani za špatný vtip, někdo to mohl odskákat ještě daleko hůř. Tohle přesahuje hranice normálního lidského chování.

Jaká je na radnici situace?
V politice nikdy nepanuje úplná vzájemná důvěra. Snažíme se sice pracovat tak, aby případ neovlivňoval normální chod radnice, ale že by tady byla prima atmosféra, to se říct nedá. Zvlášť od chvíle, kdy jsme zjistili, že to tam asi dal někdo z nás.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U obce Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Najdete na iDNES.cz