Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní prověří nájmy bytů

  9:16aktualizováno  9:16
Praha - Vedení radnic ví, že má nepořádek v evidenci bytů, ale není schopno říci, jaký a v čem konkrétně. Potvrzuje to přístup úředníků magistrátu i některých městských částí. Shodují se přitom pouze v jednom - s vyjádřením na toto téma musí počkat do výsledků šetření. Tato šetření se však táhnou dlouhé měsíce a v obecních bytech dál bydlí černí nájemníci.

Nepovoleným nakládáním s obecními byty se například teď zabývají v Praze 7. Šéf odboru kontroly a radní Ari Lieberman sice o těchto praktikách má informace, a dokonce se jedné kontroly sám zúčastnil, ale zatím zásadně odmítá říci cokoli bližšího. "Mařil bych vyšetřování," řekl Lieberman.

Jakékoli vyjádření k případu pak odmítl i zástupce starosty Luboš Vayhel právě s odkazem na sdělení radního. Ve snaze zjistit konkrétní nedostatky se Praha 7 rozhodla pro namátkovou kontrolu asi v šedesáti domech v majetku obce.

"Zjišťujeme, jestli je chyba na straně správcovských organizací, nebo zda na tom nemají podíl někteří naši úřednici," prohlašuje Lieberman. "Situaci nám velmi stěžuje současná legislativa. Ani jako majitelé bytů totiž nemůžeme bez souhlasu nájemníka vstoupit do bytu," podotýká.

Podle jeho slov uspěli pouze v případě Ukrajinců, kde jim pomohla cizinecká policie.

Podezření kolem nelegálního bydlení se objevují i kolem vedení magistrátu. Atraktivní obecní byt nedaleko Václavského náměstí totiž užívá nájemník, který se před dvěma lety prokázal nájemní smlouvou podepsanou dokonce radním Zdeňkem Kováříkem.

Radní zatím nepotvrdil, zda je jeho podpis pod smlouvou pravý, nebo zfalšovaný. O přidělení tohoto obecního bytu ovšem magistrát nikdy nerozhodl. První výsledky šetření ukázaly na dvě možné verze. Buď některý z úředníků vystavil nájemní smlouvu neoprávněně, nebo byt bez vědomí města pronajala firma Solid, která městu spravuje šest set bytů.

Podle bytového odboru magistrátu v daném případě pochybila správcovská firma. Jednatel Solidu Pavel Enderle ovšem řekl, že smlouva obsahovala všechny potřebné náležitosti, a proto firma byt předala nájemci. Pokud se někde stala chyba, pak jednoznačně na straně radnice. Městští úředníci slíbili vyřešit kauzu do konce května. Ani v polovině července však neznají závěr. "Nic konkrétního vám zatím nemohu říct," uvedl radní Miloš Máša, který má správu městského majetku na starosti.

Stejně se vyjádřil zástupce ředitele odboru vnitřního auditu a kontroly Richard Mařík. "Žádný výsledek zatím není. Ale i kdyby byla věc uzavřena, jedná se o interní informaci určenou pouze městské radě, a nikoli tisku. Případ uzavřeme možná za čtrnáct dní, za tři týdny, za měsíc," uvedl váhavě.

Výsledek zdlouhavého šetření prozatím nezná ani šéf kontrolního výboru magistrátu Tomáš Kubík. "Nechtějte, abych na někoho ukázal prstem. Nemám žádné důkazy. Větší část viny přesto vidím na straně Solidu, i když město tady také sehrálo svoji pasivní roli," vyjádřil se Kubík.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz