Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní poškodili ČT, útočí Balvín

  16:45aktualizováno  16:45
Generální ředitel České televize Jiří Balvín vyrazil do útoku proti Radě ČT. Snaží se tak uchránit vlastní židli. "Na zasedání Rady ČT někteří její členové, pod vedením předsedy Jana Mrzeny, svými výroky zásadním způsobem poškodili dobré jméno České televize, a tím i výsledky práce všech zaměstnanců," píše Balvín v otevřeném dopise. Radní mají v pondělí hlasovat o jeho odvolání.

Někteří radní na jednání 13. listopadu podle ředitele své kolegy dezinformovali, nebo nemluvili pravdu, když tvrdí, že ředitel není schopen restrukturalizovat veřejnoprávní médium, v jehož čele stojí - více v otevřeném dopise Jiřího Balvína.

Šéf ČT rozdával 'zlaté padáky'
Celkem sedm nejbližších spolupracovníků generálního ředitele České televize Jiřího Balvína má mimořádně výhodné smlouvy. Významně jim zpříjemní případný odchod z veřejnoprávní televize.

V dodatcích manažerských smluv, které s nimi Balvín uzavíral teprve před několika týdny, je totiž zanesena obdoba "zlatých padáků": z ČT budou vysocí manažeři odcházet s dvanácti měsíčními platy.

Ačkoliv ČT oficiálně platy svých zaměstnanců nezveřejňuje, výše "odchodného" by se podle odhadů mohla pohybovat zhruba těsně pod hranicí milionu korun.

Informace, kterou MF DNES získala z několika zdrojů zevnitř ČT, ve středu potvrdil i člen Rady ČT Petr Kučera: "Doložky smluv s nimi ředitel Balvín uzavíral počátkem října," říká Kučera.

Kučerovi, ale i dalším radním přitom vadí hned několik věcí: mimořádná výše odchodného, i fakt, že rada nedostala od Balvína o zlatých padácích vůbec žádné informace. A to i přesto, že o ně žádala a minulý týden se kvůli tomu dokonce sešla na tajném zasedání.

"Nevíme, jaká je vlastně protihodnota," říká radní Kučera. "Měli by se zavázat, že po jistou dobu po odchodu z ČT nebudou pracovat v oboru. Jak to je ve skutečnosti, nevíme."

Vedení České televize odmítlo informace o zlatých padácích jakkoliv komentovat. "Manažerské smlouvy jsou důvěrný dokument, a je nepřípustné uvádět o nich jakékolid detaily," říká mluvčí ČT Richard Klatovský.

Balvínovy zlaté padáky představují pro několik radních poslední kapku trpělivosti se současným generálním ředitelem.

Už v pondělí bude rada vůbec poprvé během ročního Balvínova působení v čele ČT hlasovat o jeho odvolání z funkce. Balvínova pozice je přitom v radě velmi slabá - padnout mohl už ve středu, nakonec ho ale zachránila služební cesta do Asie.

ŘÍJEN
Balvína ochránil soudružský pozdrav
Proti generálnímu řediteli se obracejí členové Rady ČT, kteří ho ještě před několika měsíci hájili.

Milan Knížák a Petr Kučera radě předložili v říjnu zprávu, podle které Balvín neplní řadu věcí, které před rokem, kdy byl zvolen do funkce, slíbil.

Rada se ani v říjnu k hlasování nedostala. Místo toho, aby řešila problémy v televizi, nakonec projednávala stížnost, kterou jí Balvín poslal právě na Kučeru.

"Se soudružským pozdravem" se totiž Kučera z legrace podepsal pod dopis, který nedávno generálnímu řediteli poslal. Pozdravem se Balvín, který jednání osobně nesledoval, protože je v zahraničí, cítí hluboce pohoršen. A rada o tom musela jednat. Zapotila se víc než nad úvahami o Balvínově osudu.

Milan Knížák: Navrhuji, abychom ten pozdrav vyřešili minutou ticha a oba dopisy zahodili.

Zdeněk Forman: V souvislosti se stížností generálního ředitele mě napadá heslo o potrefené huse.

Petr Kučera: Tak já se mu tedy písemně omluvím. Napíšu jeden a půl stránky jako pan Balvín napsal nám, a na příštím jednání vám ten dopis předložím ke schválení.

Lucie Weissová: Já se obávám, že když to pan Kučera napíše, tak bude ředitel žádat další omluvu.

Milan Horálek: Už minule se tady pan Kučera nechoval dobře. Měl by si ty srandičky ušetřit.

Jan Mrzena, předseda rady: Klukoviny tady samozřejmě býti můžou, ale musíme vědět, zda patří k oficiální komunikaci.

L. Weissová: Tady ještě čtu, že nás pan ředitel žádá, aby se rada od kolegy Kučery distancovala.

P. Kučera: Tak já tedy navrhuji, že vy se ode mne distancujete a já napíšu tu omluvu. Nebo se mám od sebe taky distancovat? Je tady nějaký právník, aby mi řekl, zda se od sebe můžu distancovat?

L. Weissová: Tak já navrhuji, abychom odhlasovali, že se rada distancuje od soudružského pozdravu (smích). Tak od pozdravu, který použil v dopise generálnímu řediteli kolega Kučera.

M. Knížák: No to je fraška, tohle.

L. Weisová k M. Knížákovi: Tak od čeho se chcete distancovat?

M. Knížák: Já se vůbec nechci distancovat.

Po dvacetiminutové diskusi se rada od Kučery distancovala. Balvín zůstává ve funkci, protože jeho odvolání nikdo nenavrhl. Podle členů rady je na ně dost času. Nechají si proto vypracovat další zprávu a o názor na plnění slibů požádají i Balvína. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...Najdete na iDNES.cz