Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní: Nevíme, jak se do kávy dostala cizí látka

  13:22aktualizováno  13:22
Holešovice - Radní Prahy 7 si nedokáží vysvětlit, jak se mohla patrně do kávy dostat látka, která v úterý některým z nich způsobila silnou nevolnost. Pět zástupců městské části skončilo při jednání rady kvůli otravě v nemocnici, ze které byli posléze propuštěni. Lékaři zjistili v moči tří z nich látku, zřejmě sedativum, obsaženou v léku neuleptinu způsobujícím malátnost. "Mezi námi nikdo takový není, kdo by to udělal. V čele radnice sice sedí čtyři politické strany, naše spolupráce je však příkladná," řekl dnes radní Ari Lieberman (DEU). "Byl to možná hodně špatný vtip, jiný motiv jsme nenašli. Necháme to na policistech," dodal starosta Tomáš Dub (ODS). Článek Radu někdo otrávil lékem čtěte uvnitř.Podívejte se na video o otrávení radních neuleptinem.Úterní reportáž TVD z radnice - kolonka video.

V nemocnici skončili radní Štěpán Hasal, Zdeňka Charvátová a Radek Mikšík (všichni ODS), zastupitel a předseda místního sdružení ODS Aleš Zmeškal a vedoucí právního odboru Petr Plášil. Malé množství kávy vypili také další pracovníci radnice, podle Duba i sekretářka, která ji přinesla.

Charvátová popsala, že se jí káva zdála od pohledu podivná, přesto ji vypila. "První konvice byla v pořádku, druhá byla špatná a třetí už nikdo nechtěl pít," poznamenal starosta.

Na případu pracují mimo jiné vyšetřovatelé, kriminalisté a policejní inspektoři Prahy 7.

Radu někdo otrávil neuleptinem
"Někdo se nás snažil otrávit," tvrdí radní Jiří Mach, jeden z pěti radních sedmé městské části, které při úterní schůzi postihla silná nevolnost. Všechny postižené nemocnice včera propustila. Mach podle svých slov poté, co vypil na zasedání rady kávu, pociťoval, že se s ním děje něco divného. "Jsem ale asi silný jedinec, takže jsem to překonal. Zdálo se mi, že mám rozostřený obraz a hůř jsme se soustřeďoval. Ale jelikož na mě šla rýma, nevěnoval jsem tomu velkou pozornost," řekl Mach. "Ze začátku jsme si z toho dělali legraci, ale pak nás humor přešel. Zvlášť, když jsme viděli některé kolegy, které jsme museli doslova odnést, protože nemohli jít sami," dodal. Všichni radní, které zachvátila nevolnost, byli již propuštěni z nemocnice.

Příčinou potíží byl pravděpodobně lék, který způsobuje malátnost a ospalost a který se dosud nevysvětlenou cestou dostal do jejich útrob při úterní schůzi rady. "V moči tří z nich zjistili lékaři látku, která charakterizuje jistý lék. Ten však nikdo z radních neužívá," oznámila policejní mluvčí Eva Brožová. Podle agentury TVD by látkou mohl být neuleptin, používaný v psychiatrii.

Nevolnost postihla dokonce i starostu obvodu Tomáše Duba. "Točila se jim hlava, zbledli, dá se říci, že se o ně pokoušely mdloby," popsala situaci mluvčí úřadu Helena Šmídová. Postižení skončili v péči III. interní kliniky na Karlově náměstí. Čtyři byli propuštěni ihned po vyšetření, poslední opustil nemocnici včera.

V nemocnici skončil i člen rady Radek Mikšík. "Ztrácel jsem orientaci, hůř se mi mluvilo, měl jsem zpomalené reflexy. Určitě jsme byl ve stavu, kdy bych si třeba vůbec netroufl sednout za volant." Ještě včera se Mikšík necítil nejlíp. "Jsem v posteli, protože mi stále není dobře. Jsem malátný a pořád mě zmáhá ospalost," uvedl. Pracovníci radnice ihned po přerušení schůze zasedací místnost uzavřeli, na místo přijela policie a pracovníci hygienické služby, kteří odebrali vzorky kávy, mléka, cukru a vody, podávané na zasedání.

Předpoklad, že nevolnost radních způsobila chemická látka, která mohla být obsažena v kávě či cukru, potvrdil i nález lékařů. "Lék, jehož stopy prokázalo vyšetření moči, způsobuje malátnost, ospalost a může snižovat i krevní tlak. Postupně během několika hodin odezní, což se také stalo," řekla Iva Knolová z tiskového oddělení pražské policejní správy.

Při zasedáních na radnici sedmé městské části se káva obvykle připravuje v sekretariátu starosty, nebo přímo v zasedací místnosti. Tak tomu bylo i při úterní schůzi. "První várka kávy se dělala u starosty, další přímo v zasedačce, z plastových zásobníků na horkou vodu," potvrdila mluvčí úřadu Šmídová.

Vedoucí hygienička Prahy 7 Olga Drašnarová se domnívá, že je teoreticky možné přesně určit, jaký lék byl příčinou potíží radních. "Výsledky by mohla přinést především analýza vzorků krve a moči těch lidí, odebraných při vyšetření na klinice. My nejsme specializováni na to, abychom mohli přesně určit z odebraných vzorků kávy a vody, o jaký preparát šlo. Mohli by to však dokázat v kriminalistické laboratoři," řekla Drašnarová.

Drama na radnici
Vše se odehrálo po třetí hodině odpolední. Jednání rady zastupitelstva bylo přerušeno nejprve kvůli náhlé nevolnosti člena rady za ODS Aleše Zmeškala. Ten ulehl na lůžko starosty, po dalším zkolabování ho však řidič radnice odvezl do nemocnice na Karlově náměstí.

 Když se po chvíli udělalo nevolno i dalším radním včetně starosty Tomáše Duba, byla na radnici na nábřeží kapitána Jaroše přivolána záchranná služba. Ta ihned čtyři zastupitele, mezi kterými byl i členové rady Štěpán Hasal a Zdeňka Charvátová, odvezla do nemocnice k toxikologickým testům. Starosta Tomáš Dub nakonec odvezen nebyl.

Policejní vyšetřovatelé odebrali vzorky vody a kávy, kterou radní na svém jednání pili, aby zjistili, zda se nejednalo o pokus otrávit členy zastupitelstva Prahy 7. Radní včetně starosty však odmítají tvrzení, že by je někdo chtěl záměrně otrávit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Vondráčková dle verdiktu nepodepsala antichartu, řekl advokát. Soud to popřel

Helena Vondráčková na Českém plese v Obecním domě (Praha, 3. února 2018)

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí potvrdil, že Helena Vondráčková nepodepsala takzvanou antichartu. Tvrdí to Agentura...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Najdete na iDNES.cz