Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní neposlechli své experty, i proto je výpadovka z Olomouce ucpaná

  13:35aktualizováno  13:35
Každodenní situace hraničící s kolapsem, kterou už několik týdnů zažívá doprava na okraji Olomouce ve směru na Šternberk, nejspíš nemusela být tak dramatická. Stačilo, aby radnice před zahájením oprav vytíženého úseku cesty vyslyšela doporučení dopravních odborníků.

Kolony ve Chválkovické ulici v Olomouci | foto: Petr Janeček, MAFRA

K ulehčení situace ve Chválkovické ulici by totiž podle všeho stačilo málo: kdyby se na křižovatkách nejprve vyladily semafory na "zelenou vlnu", aby mohla auta plynuleji projíždět, až poté by se řešily úpravy, jež v budoucnu pomohou bezpečněji přecházet chodcům. Tuto variantu také odborníci před začátkem oprav doporučovali s tím, že by takové řešení kolabující dopravě ulevilo.

Magistrát však práce "otočil" a dal přednost stavebním úpravám pro chodce. Dopravní omezení ve spojení se semafory, které na sebe navzájem nenavazují, tak dopravu na průtahu z města úplně zastavily.

Vyladění semaforů je drahé, tak začala nejdřív stavba

Zvolit opačný postup doporučovala studie odboru koncepce a rozvoje, která vznikla před rokem.

"Studie na úpravu Chválkovické měla dvě části - v první bylo řešení křižovatek, to znamená úprava signálních plánů, popřípadě úprava samotných křižovatek tak, aby se zvýšila jejich propustnost. Druhá část, navrhující stavební úpravy, byla nástavba, nadstandard," popsal vedoucí oddělení koncepce dopravy Marek Černý.

Mapka s vyznačeným opravovaným úsekem výpadovky z Olomouce na Šternberk

Opravovaný úsek výpadovky (pro zobrazení celé mapky klikněte)

Radnice přesto začala budováním středových ostrůvků, nových zastávek autobusů nebo přechodu pro chodce. Na semafory dojde také, ovšem postupně a až poté, co skončí stavební práce.

"Už jsou tam nainstalovaná zařízení, která ovlivňují rychlost změny signálu. Zatím je ale nemůžeme optimálně nastavit, protože ve Chválkovické se pracuje," uvedl dopravní náměstek primátora Ivo Vlach.

Proč radnice nenechala sladit všechny semafory, než vůbec spustila stavební práce? Mluvčí Jana Doleželová tvrdí, že výměna takzvaných řadičů v křižovatkách je finančně náročná, proto je město bude instalovat postupně. Peníze na výměnu zařízení a jeho výrobce schválila městská rada teprve letos.

Také vedoucí odboru dopravy magistrátu Petra Pospíšilová uznává, že synchronizace všech semaforů bude pro zdejší dopravu velké plus: "Provoz vozidel by byl řízen koordinovaně a dynamicky ve vztahu k aktuální situaci. Tato změna oproti minulosti by měla výrazně přispět ke zkvalitnění dopravy v této nadměrně zatížené lokalitě."

Policie chválí: Bezpečnější bude cesta pro chodce i auta

Po Chválkovické ulici projede denně 23 tisíc aut a každým rokem se hustota provozu zhoršuje. Definitivní úlevu může Chválkovicím a přilehlým čtvrtím přinést až výstavba východní části obchvatu Olomouce, kterou plánuje stát. Termín jejího zahájení v roce 2018 však kvůli úsporám na dopravních stavbách není jistý.

Proto se radní rozhodli výpadovku aspoň částečné upravit. Na křižovatkách s ulicemi U Podjezdu, Sladovní a Železniční se tak staví bezpečnostní ostrůvky, vzniká nová zastávka autobusů při odbočce na Selské náměstí a také přechod poblíž Čadovy ulice. To vše za 4,5 milionu korun. Práce mají skončit nejpozději 12. října.

Tím, kdo úpravy ve Chválkovické jednoznačně chválí, je olomoucká policie. "Prvním pozitivním opatřením je, že se zvýší bezpečnost přecházejících chodců. Druhou výhodou jsou ostrůvky u odbočky na Samotišky. Vozidla od Selského náměstí totiž budou moct využít úkrytu za ostrůvkem při odbočování doleva," uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz