Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní: Na senior pasy není vhodná doba

  20:06aktualizováno  20:06
Vysočina - Třebíčští důchodci starší sedmdesáti let možná znovu získají výhody v městské autobusové dopravě. Není však jasné kdy a zda vůbec. Návrh radním předložili představitelé Strany za životní jistoty. Ti neprosazují bezplatné jízdné, které už v Třebíči čtyři roky platilo a funguje v řadě jiných měst, ale pouze zavedení senior pasu za 290 korun ročně. Ten by nahradil současné průkazky za 80 korun měsíčně, případně 210 korun čtvrtletně, které jsou určeny pro všechny důchodce.

Třebíčtí radní však návrh odmítli s tím, že není vhodná doba. "Návrh přišel v době, kdy už byly vytištěny jízdní řády s cenami. K požadovanému datu 1. července to nešlo zrealizovat," vysvětlil třebíčský starosta Miloš Mašek. Radní, případně zastupitelé se podle něj budou požadavkem zabývat později. "Realizovat by se to dalo eventuelně příští rok. Je to ale otázka ekonomiky a dalšího jednání," dodal Mašek.

Iniciátorka zavedení senior pasu a předsedkyně místní organizace SŽJ Ludmila Šilhavá však tvrdí, že jízdní řády s tím nemají nic společného. "Třebíč je snad jediné město, kde senioři nad sedmdesát let musí jízdné platit," řekla.

Při prosazování výhod pro důchodce se opírá o žádosti lidí, kteří se na ni coby členku zastupitelstva obrací. Přestože již tři roky nemají současní třebíčští zastupitelé vůli podmínky změnit, Šilhavá se nehodlá vzdát. "Každý senior nad sedmdesát let si slevu zaslouží," uvedla Šilhavá s tím, že tato věková skupina je na tom ekonomicky nejhůře. Jedná se o lidi, kteří berou důchod většinou nižší než pět tisíc korun a nemají možnost si přivydělat. "Když senior pasy nebudou od 1. července, snad se mně podaří prosadit termín 1. října, což je Mezinárodní den seniorů. Byl by to pěkný dárek," vysvětlila Šilhavá.

Při prosazování svého požadavku argumentuje praktikami v jiných městech, kdy například ve Žďáru či v Praze neplatí důchodci nad sedmdesát let v žádném dopravním prostředku ať jsou odkudkoliv. Vzor senior pasů si pak vzala z Brna. "Senior pas tam platí na všechny dopravní prostředky. Po sečtení nákladů zjistili, že na tom město i dopravní podnik ještě vydělaly," řekla Šilhavá. Když má důchodce dát měsíčně 80 korun za průkazku, leckdy si to rozmyslí. "Pokud bude senior pas za výhodnou cenu na celý rok, koupí ho," objasnila Šilhavá.

Co se týče případné ztráty, starosta Mašek Šilhavé oponuje. Senior pas za 290 korun podle něj představuje zvýšení ztráty o zhruba půl milionu korun. "Můžeme nechat důchodce klidně jezdit zadarmo, ale pak musí město doplatit mnohamilionovou ztrátu provozovateli, a na to nemáme," řekl.
Podle něho už dnes mají důchodci výhodnější podmínky než mladé rodiny, které nemohou dětem koupit zlevněné čtvrtletní jízdenky. "Návrhem se přesto budeme zabývat," dodal starosta.

"Levnější jízdné bych uvítala. Dcera bydlí na druhé straně města a jinak než autobusem se tam nedostanu. Lepší to ale bylo když se jezdilo úplně zadarmo," řekla pětasedmdesátiletá Julie Novotná. "Důchodci nad sedmdesát let by měli jezdit zadarmo. Je sice otázka, kdo to zaplatí, ale myslím, že to zase tolik peněz není," uvedl devětatřicetiletý Jan Hlavsa.
A jaké výhody mají důchodci v městské dopravě v ostatních městech Vysočiny?
Ve Žďáru platí invalidní a starobní důchodci šedesát korun za měsíční jízdenku, stejně jako dojíždějící žáci. Důchodci nad sedmdesát let pak jezdí zdarma.
Podle informací ředitele jihlavského dopravního podniku jsou zvýhodněni lidé starší sedmdesáti let. U nich  celoroční jízdné představuje částku padesáti korun. "V nejbližších letech neplánujeme zvýhodněné jízdné rušit," potvrdil ředitel Dopravního podniku Jihlava Josef Vilím.

V Pelhřimově jezdí městskými autobusy důchodci do sedmdesáti let o korunu laciněji než cestující v produktivním věku, senioři starší sedmdesáti let se přepravují bezplatně. "Žádné rušení výhod důchodců ani jiné změny nepřipravujeme," poznamenal vedoucí autobusové dopravy přepravní společnosti ICOM v Pelhřimově Luboš Vytiska.

Podobnou konstrukci má jízdné i v Havlíčkově Brodě, kde důchodci do sedmdesáti let věku jezdí za tři koruny místo běžných pěti a lidé nad sedmdesát let mohou cestovat bezplatně. "V současnosti ale existuje návrh, aby za tři koruny jezdili všichni důchodci. Vedou nás k tomu zkušenosti, že někteří starší lidé nevyužívají městské autobusy k přepravě, ale vozí se jimi bez cíle po městě a často pouze zabírají místo ve voze," uvedl Lubomír Hepner, který má městskou dopravu v Havlíčkově Brodě na starosti.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz