Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní hledají v Cannes investory

  8:46aktualizováno  8:46
P r a h a - Představitelé města chtějí příští týden na veletrhu MIPIM v Cannes hledat investory pro některé vybrané lokality v Praze. Na veletrhu MIPIM se každoročně scházejí nejvýznamnější investoři, developeři, realitní makléři i zástupci světových bank a Praha bude ve Festivalovém paláci, ve kterém se konají známé filmové festivaly, představovat investorům projekt Pražského veletržního areálu v Letňanech, projekt pro revitalizaci Rohanského ostrova, Manin a Libeňského ostrova či projekt na zástavbu lokality za obchodním domem Tesco.

Cannes a hala

Město se v podstatě musí chovat jako kterákoli obchodní firma. Pokud už na Petříně nejsou štoly se stříbrnou rudou, musí město peníze přitahovat zvenčí. Třeba tím, že přiláká investory, kteří zde postaví obchodní centrum, jež si pronajme bohatá zahraniční firma, a její manažeři i další zaměstnanci pak dělají vlastně totéž, co opěvovaní zahraniční turisté. Utrácejí peníze. Město také utrácí, třeba tím, že posílá delegaci na veletrh do Cannes.

Nic proti tomu, pokud to bude mít nějaký efekt a Praha si získá i důvěru developerů a finančníků. Investoři totiž jsou velmi opatrní, protože proč by své peníze měli dávat někam, kde se rozhodnutí o stavbě může měnit jako počasí. Příkladem může být lokalita na Hagiboru, kde se haly pro hokejový šampionát dočkáme jen stěží.

"Každý rok přijíždíme do Cannes s něčím jiným. Předloni jsme tam vezli strategický plán, loni čerstvě schválený územní plán a letos mimo podrobnější rozpracování územního plánu vezeme i konkrétní projekty. Horkou novinkou je například nabídka pozemků naproti hotelu Hilton, ale ukazujeme i další lokality, na jejichž zastavění může mít město vliv," uvedl radní Filip Dvořák, který do Francie pojede spolu s radními Zdeňkem Kováříkem a Milošem Mášou. Primátor Jan Kasl je navíc již potřetí členem odborné jury, která rozhoduje o udělení cen za nejlepší světové projekty uplynulého roku.

Co nabídne Praha na veletrhu v Cannes

Území Rohanského ostrova, Manin a Libeňského ostrova
Město vypsalo soutěž na výběr partnera, který by pomohl tento unikátní prostor rozvíjet. Vzhledem k rozsáhlosti celého území ovšem může obnova trvat několik desetiletí.
Pražský veletržní areál
Strategický partner, který by financoval stavbu budoucího kamenného výstaviště, doposud chybí. Podle radnice by již v roce 2006 mělo vést k areálu výstaviště metro a to by mohlo investory povzbudit.
Zástavbu lokality Spálená - Charvátova
Místo se nachází za obchodním domem Tesco nad vestibulem stanice metra Národní třída. V lednu skončila architektonická soutěž. Vítězné návrhy soutěže zpracuje Útvar rozvoje města.
Zástavbu lokality Těšnov
Lokalita je v bezprostřední blízkosti hotelu Hilton. Je pravděpodobné, že zde vznikne hotelový komplex vyššího standardu.

Podle Dvořáka je propagace města na veletrhu v Cannes potřebná, ale dá se jen velmi těžce zjistit, nakolik v minulosti zaujaly investory konkrétní nabídky. "Veletrh MIPIM se nedá srovnávat s prodejním veletrhem. Z devadesáti procent se nedá říci, že bychom do Cannes jezdili, abychom něco konkrétního prodali. Naším úkolem ovšem je zprostředkovat zájemcům informace o tom, co jim naše město může nabídnout a čeho mohou u nás dosáhnout, uvedl Filip Dvořák s tím, že v Cannes se investoři především ptají na to, jak rychle je možné dosáhnout stavebního povolení. "To je naprosto obvyklý dotaz. Ale například na základě naší loňské prezentace Pražského veletržního areálu přijely do Prahy tři skupiny, aby jednaly s ABF i aby se seznámily s lokalitou budoucího kamenného výstaviště v Letňanech," doplnil Dvořák.

Zcela zásadně proti cestě tří členů městské rady není ani opozice v městském zastupitelstvu. "Město samozřejmě určitou propagaci v zahraničí potřebuje, ale je otázkou, zda je právě tento způsob nejlepší. Naše předchozí účasti na veletrhu MIPIM totiž příliš konkrétní zisk pro město neměly," uvedl předseda klubu Unie svobody Michael Hvížďala.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Organizátoři Re:publiky čelí trestnímu oznámení. Kvůli citátu ze Švejka

Na Bělehrad! volá Josef Švejk, když ho paní Müllerová veze k odvodu....

Brněnský Festival Re:publika k výročí vzniku státu ještě nezačal a už musí organizátoři řešit trestní oznámení....

Jihozápadem Čech se ženou bouřky, silnice zaplavila hnědá voda z polí

Přívalový déšť způsobil zaplavení a neprůjezdnost Kotovic u Stodu.

Západní a jižní Čechy zasáhly odpoledne silné bouřky s přívalovými lijáky. Místy napršelo až padesát milimetrů. V...

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

Najdete na iDNES.cz