Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní chtějí pustit na Kampu auta

  10:32aktualizováno  10:32
Malá Strana - Ekologická sdružení SOS Praha jsou proti výstavbě sjezdu pro automobily od Říční ulice na Kampu v Praze 1, kterou připravuje místní radnice. Vedení radnice však stavbu obhajuje. Komunikace vedená po nábřeží podle starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistra (ODS) vyřeší zásobování domu rybářského svazu, kde je restaurace, a Sovových mlýnů, v nichž bude galerie.

"Lze mluvit o neodpovědném plýtvání veřejnými prostředky a urbanisticky problematickém zásahu do podoby nábřeží,“ tvrdí koordinátorka sdružení Marie Petrová.

Podle Jana Bürgermeistra je to nejlepší řešení. "Nevím, proč by automobily měly jezdit přímo parkem," uvedl Bürgermeister. Po výstavbě sjezdu, na niž už úřad vydal povolení, městská část uzavře park na Kampě pro motoristy zábranami.

Petrová však poukazuje na to, že cesta přivede na Kampu automobily, což negativně ovlivní životní prostředí. Při výstavbě se podle ní bude muset vykácet také několik topolů. „Proti tomuto záměru protestujeme a považujeme jej za selhání památkové péče,“ zdůraznila aktivistka.

Ekologická sdružení proto žádají, aby byly přípravy výstavby zastaveny a aby se o záměru dále diskutovalo. Totéž požadoval na pondělním zasedání zastupitelů první městské části Martin Mejstřík z Iniciativy pražských občanů. Zastupitelstvo však jeho návrh neschválilo.
 
Malá Strana, typická staropražská čtvrť nezaměnitelného charakteru, se v 90. letech proměnila ve skanzen pro turisty, plný obchodů se sklem a suvenýry. Nerudově ulici přezdívají starousedlíci Křišťálová, Mostecké říkají s despektem Skleněná.

Malostranské domy dnes mají nové, často zahraniční majitele a posledních pár desítek obyvatel jako by tu žilo jen pro potěchu zahraničních návštěvníků a jejich fotoaparátů.

"V posledních dvou letech tu ceny bytů vzrostly o třicet až padesát procent a dnes dosahují až sto padesáti tisíc korun za metr čtvereční," řekl finanční expert Kamil Kosman.

Zdejším „domorodcům“ se přesto podařilo „uhájit“ pro svůj styl života několik tradičních míst. Patří k nim například klub Malostranská beseda, Baráčnická rychta, Divadlo Rubín, rozlehlé petřínské stráně či právě park Kampa.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz