Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní budou řídit noční život

  5:59aktualizováno  5:59
Třebíč - Výrazný zásah do zvyklostí provozovatelů diskoték, restaurací a obdobných podniků připravili třebíčští zastupitelé. Na čtvrteční schůzi totiž schválili vyhlášku, která bude od ledna příštího roku regulovat noční život ve městě. "Nechceme striktně zakazovat všechno, ale pokud bude nějakou provozovnou opakovaně rušen noční klid, využijeme možnosti této vyhlášky," řekl tajemník třebíčské radnice Rostislav Novák.

Vyhláška stanoví závazné podmínky pro pořádání veřejných hudebních produkcí a pro provozování hostinské činnosti. Od Nového roku tak bude možné pořádat či provozovat veřejné hudební produkce pouze v době od osmi do třiadvaceti hodin. V pátek a v sobotu je pak tato doba prodloužena do jedné hodiny ranní. Po této hodině je možné hudbu produkovat pouze u příležitosti vítání Nového roku nebo po udělení výjimky.

Podniky, které nebudou mít výjimku, tak mohou mít otevřeno, nesmějí však pouštět hudbu ani jiným způsobem rušit klid. Výjimky bude udělovat rada města, vodítkem budou například stížnosti či petice lidí a časté výjezdy městské policie. Již v současné době má radnice vytipovaných několik problémových provozoven.

"Nebudeme teď ale žádné jmenovat, aby se někdo necítil ukřivděn. Nejprve s nimi chceme jednat, upozornit je, že existuje taková vyhláška a domluvit se na nápravě a pokud se nad sebou nezamyslí využijeme možnosti vyhlášky," řekl Stanislav Mastný, který je současně ředitelem městské policie.

"Osobně budu prosazovat, aby se provozní doba někde omezila, protože podniků, kde si lidé neustále stěžují a některé problémy se dokonce táhnou už od roku 1996, je ve městě hned několik, a dosud nebyl žádný zákonný nástroj, který by tomu učinil přítrž," doplnil Mastný. Zastupitelé města schválili vyhlášku takřka bez připomínek, pouze dvěma vadil princip, že se předem něco zakáže a povolovat se bude, až o to někdo zažádá.

Třebíčští podnikatelé přesné znění nové vyhlášky ještě neznají, spíše ji však odmítají. Přes zdrženlivý odstup se obávají možného zneužití ze strany úředníků radnice. "S vyhláškou nesouhlasím, protože by se s ní dalo různě manipulovat. Pokud by už nějaká vyhláška měla být, tak by měla platit v celé republice a ne že si tady radní udělají něco svého," rozhořčil se Milan Diviš, který má v nájmu Restauraci Alfa.

Podle majitele restaurace, cukrárny a herny Vysočina Jiřího Kopečka by věci více prospělo, kdyby byla s městskou policií a úředníky lepší spolupráce. Kdyby přišli do provozoven častěji a to nejen na kontroly, ale s majiteli si popovídat o problémech a společně hledat řešení. "Pokud vyhláška nebude zneužívána úředníky, tak by to nebylo špatné, některé podniky problémy opravdu mají," uzavřel Kopeček.

"Některá měření hluku překračovala stanovené limity hygienických norem. Stěžoval jsem si už několikrát, ale nic moc se nedělo. Věřím, že tahle vyhláška nám přinese konečně klid," řekl Pavel Hladík, který bydlí nedaleko restaurace Alfa.

Kromě provozoven pamatuje nová vyhláška i na hluk a nepořádek, které hosté dělají po opuštění lokálů. Pořádek a klid si podle radních mají opět pohlídat samotní provozovatelé či pořadatelé akcí. "Nebude to až tak jednoduché jako se všemi podobnými omezujícími vyhláškami, bude se muset velice citlivě hledat řešení," řekl třebíčský starosta Miloš Mašek.

Obdobná vyhláška již platí například v Písku. Na Vysočině podobným způsobem reguluje noční ruch například Jihlava či Náměšť nad Oslavou.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz