Litviněnko ještě před smrtí obvinil ze své otravy Kreml.

Litviněnko ještě před smrtí obvinil ze své otravy Kreml. | foto: Reuters

Radioaktivní stopa vede do Moskvy

  • 23
Kauza Litviněnko nabírá na obrátkách. Kvůli smrti ruského exšpiona, kterou způsobilo radioaktivní polonium, se cítí v ohrožení desítky tisíc lidí. Až 33 tisíc pasažérů mohlo totiž cestovat v jednom ze tří letadel British Airlines, v nichž policie nalezla stopy po radioaktivitě.

Ačkoli to nikdo oficiálně nepotvrdil, vyšetřovatelé vycházejí z toho, že radioaktivní materiál se do letadel dostal koncem října v Moskvě. - více zde

Trasa Moskva-Londýn
Další dva stroje, u nichž existuje podezření z kontaminace, jsou provozovány ruskými společnostmi. Právě do Ruska vede stopa, kterou detektivové sledují od chvíle, kdy bylo v těle Alexandra Litviněnka, bývalého agenta KGB a tvrdého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, nalezeno polonium 210. - více zde

Všechna letadla mají společné to, že létají na linkách mezi Moskvou a Londýnem. Radioaktivní materiál se do nich mohl dostat někdy na konci října. Jenže od té doby uplynulo pět týdnů a mezitím se desítky tisíc nic netušících cestujících vydávaly v kontaminovaných kabinách do různých evropských destinací, například Frankfurtu nad Mohanem, Barcelony či Athén.

Britská Národní zdravotní služba obdržela bezmála dva tisíce telefonátů na svou horkou linku, kterou pro všechny ohrožené zřídila. Sedm desítek z nich absolvovalo prohlídku, z toho osmnáct na specializované klinice. Všechny vzorky moči, které lidé museli odevzdat, byly prozatím negativní.

Polonium je sice extrémně nebezpečné, avšak nelze se jím otrávit jinak než pozřením, vdechnutím či skrze otevřenou ránu. Pouhý dotek nezpůsobí žádnou újmu.

Britské úřady jsou poměrně skoupé na informace. Prozatím je jasné, že radiace byla zjištěna ve dvanácti ze 24 míst, na nichž se Litviněnko pohyboval před svou smrtí.

Není také jasné, jaké části letadel jsou vlastně kontaminovány. Je to přitom klíčová otázka. Kdyby šlo o toalety, naznačovalo by to, že někdo pozřel radioaktivní látku již cestou či krátce před cestou. Jestli je to úložný prostor, látka zřejmě unikala a vzniká otázka, zda látku přepravoval profesionální agent tajné služby, jenž by něco takového nedopustil.

Gajdar byl asi otráven, ale jak vlastně?
Ruští lékaři pátrající po příčinách náhlého onemocnění ruského expremiéra Jegora Gajdara zatím nenalezli žádnou přirozenou příčinu. "Zřejmě tady mluvíme o otravě, ale nebyla to přirozená otrava. Alespoň ne žádnou látkou, kterou by lékaři znali. Je však příliš brzy na to říci, zda je to jed, nebo ne," citovala agentura Reuters Gajdarova mluvčího Valerije Natarova.

Souvislost Gajdarova onemocnění s úmrtím Litviněnka je nejasná. Expremiérovi z éry Borise Jelcina se udělalo nevolno krátce po Litviněnkově smrti během návštěvy Irska. O spojitosti obou případů je například pevně přesvědčena Gajdarova dcera Maria.- více zde

Ve prospěch této teorie by hovořila skutečnost, že další bývalý agent KGB Andrej Lugovoj, jenž se s Litviněnkem setkal v den jeho otravy, sloužil svého času u Gajdara jako jeho osobní strážce.

Britská vláda terčem kritiky
Britský ministr vnitra John Reid v každém případě ubezpečuje, že vyšetřování nebudou stát v cestě "žádné politické překážky".

Na britskou vládu se však už nyní snáší ostrá kritika. "Jeden atentátník přiletí s kouskem radioaktivního materiálu a celý náš systém se rozpadá na kusy," řekl agentuře Reuters nezávislý expert na jaderné materiály John Large. "Nezvládneme jediný incident, natož výbuch špinavé bomby."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video