Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek je lucifer, jeho jméno jsem nemohl poškodit, míní Jančura

  8:08aktualizováno  8:08
Majitel firmy Student Agency Radim Jančura čelí trestnímu oznámení ministra financí Miroslava Kalouska. Toho se dotklo, že jej Jančura označil za nejbohatšího Čecha, který si nakradl miliardy. Důkazem má být, že byl u veřejných zakázek, kde se nesoutěžilo. "Kalouska nikdy nedostanete do tepláků," řekl Jančura v rozhovoru pro iDNES.cz.

Podle Radima Jančury by Miroslav Kalousek měl odejít z politiky. | foto: Xman.cz

Proč jste si "vybral" zrovna Kalouska? Máte s ním nějakou negativní zkušenost?
Já jsem si ho nevybral. Je asi nejdéle sloužícím politikem ve vysokých funkcích a mám pocit, že je i nejvíc kontroverzní. Hodně se o něm píše a mluví právě v souvislosti s velkými zakázkami, ať už na ministerstvu dopravy či v souvislosti s programem na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), co tam (ministr) Drábek s (náměstkem) Šiškou nějak uklohnili. Já jsem pouze řekl, co si řada lidí myslí, a shrnul jsem to do jedné věty.

Reakce ministra Kalouska

Redakce iDNES.cz nabídla ministrovi Miroslavu Kalouskovi rozhovor na téma jeho sporu s Radimem Jančurou. Ministr se rozhodl prostor k vyjádření nevyužít a dále záležitost nemedializovat.

A vy osobně? Vy jste se s něčím podobným přímo od pana Kalouska nesetkal?
Zcela jsem procitl z představy o Kalouskovi, který už těch kšeftů nechal, před Vánocemi, když jsem se s ním setkal při focení do MF DNES. Řekl jsem mu, že ministr dopravy dobrovolně a zbytečně posílá půl miliardu do Českých drah, že ty peníze defrauduje, a jestli mi s tím není ochoten nějak pomoci. On mi odpověděl: "Žalujte Českou republiku," a utekl. Zase jsem za ním došel pár metrů a zkoušel jsem to znovu, prostě jsem si připadal jako největší vlezdoprdelka na světě. A on zase přede mnou utekl, ani se se mnou nerozloučil a vypadl. To mě strašně zlomilo.

Kvůli tomu jste ho v rozhovoru pro Českou pozici označil za zloděje a nejbohatšího Čecha (více o kauze čtěte zde)?
Poprvé jsem si do něj rýpl právě na základě této zkušenosti. Napsal jsem článek o tom, jak jsem honil Kalouska. Nevím, jestli si ho přečetl. To největší rýpnutí bylo, když jsme s nadačním fondem proti korupci Karla Janečka dali návrh ÚOHS na zastavení plnění zakázky na programy MPSV za dvě miliardy korun. Myslím si, že aniž jsem jeho jméno při té příležitosti zmínil, jsem ho opravdu nas..l. Pak, když jsem na relativně neznámém webu řekl tu památnou větu, že Miroslav Kalousek je nejbohatší Čech a nakradl si miliardy, ho to asi vytočilo. Volal mi, byl opravdu hodně nasr..ý, položil telefon. Volal i Karlu Janečkovi z fondu, plácal nesmysly, včetně toho, aby mě Janeček z toho fondu vyrazil. Ten z toho byl taky v šoku. Kalousek reagoval tím, že podá trestní oznámení. Přitom takových věcí se už o něm v novinách napsalo mnoho. Asi to byla souhra náhod, kvůli které přestal uvažovat racionálně. Chytrý politik ví, že je nejlépe, když takové věci vyšumí.

"Nejbohatší Čech není, jen nejbohatší politik"

Říkáte, že vycházíte z toho, co se řeklo nebo napsalo. Sešly se vám poté, co Kalousek reagoval trestním oznámením, nějaké konkrétní důkazy nebo náměty od lidí?
Jen dnes do kanceláře přišly dva dopisy. Něco už mám. Mým úkolem na obranu ale nebude hledat důkazy na Kalouska. To není moje práce. Já ty důkazy mám. On je spojen se zakázkami, které buď vůbec nebyly, nebo byly pokřivené, ať už na ministerstvu obrany nebo teď v případě softwaru na MPSV. Když soutěž není, automaticky by to měl být signál, že tam korupce byla. A ve chvíli, kdy jsou zakázky v miliardových hodnotách, tak je prostě jasné, že z toho vypadne nějaká provize. Toto je pro mě dostatečný důkaz, že si pan Kalousek nějaké peníze nakradl. Jestli to byly miliony, nebo miliardy, je naprosto jedno. To, že je nejbohatší Čech, je nadsázka, blbost, to samozřejmě není pravda. Každý ví, že nejbohatší Čech je pan Kellner. Jsem přesvědčen, že Kalousek v korupci jel a jede. A že je jen nejbohatší politik, ne nejbohatší člověk.

Ale důkazy pro to nemáte. Jen usuzujete z toho, co bylo napsáno.
Mám důkaz. Důkazy jsou to, že u zakázek, které byly vypsány, buď soutěž neproběhla, nebo proběhla prapodivně. To je důkaz korupce. Kalouska nikdy nedostanete do tepláků, ani Martina Romana pravděpodobně ne. Nikdy se nedostaneme k penězům pana Kalouska, to je jasné. O soutěžích řádově v hodnotách miliard rozhodují politici. Aby kvůli tomu mohli někoho zavřít, musí soud najít důkazy, ale ten důkaz se nikdy nenajde. Víc dokazovat nemusím, já čtu noviny. Pan Kalousek má tak špatné jméno, že mám právo opakovat, co si myslí ostatní. Pokud to trestní oznámení poslal, tak mi hrozí až dva roky. Je tam ale důležitý bod, který ten soud bude zkoumat, a to, zda tím, co jsem napsal, můžu poškodit jeho dobré jméno.

A vy se domníváte, že žádné nemá.
Přesně tak. Já jsem nemohl poškodit jeho dobré jméno, to je ten hlavní bod, který bude pro mě z hlediska obhajoby klíčový. Přinesu tam ale spoustu podnětů.

Chápu, že máte spoustu podnětů. Ale vycházíte tedy výhradně z toho, co bylo napsáno nebo se tak povídá? Nemůžete říct: Pane Kalousku, tady mám papír, smlouvu, která dokazuje, že tento tendr byl "cinknutý"?
To nebude mít nikdy nikdo, ani policie. Já nejsem policie ani detektiv. Ano, mám spoustu podnětů od úředníků, bývalých kolegů ze strany nebo bankovních úředníků. Lidem z banky občas projdou takové informace pod rukama a nemusí si to nechat pro sebe.  Jestli je to cár papíru a nesmysl, nedokážu ověřit. Pokud to bude mít aspoň trochu hlavu a patu, můžu to maximálně posunout na policii a nechat to tam vyhnít. To hlavní ale je, že pan Kalousek už špatné jméno má a já jsem jen to, co bylo napsáno, shrnul a s nadsázkou řekl, že je to nejbohatší muž v České republice. 

Nezlobil se na vás pan Janeček z protikorupčního fondu, že jste někoho takhle "natřel" bez důkazů?
Když mi volal, ujasnili jsme si, že to je moje akce, že jednám za sebe. Stojím si za tím, co jsem řekl, ale je to moje aktivita. Fond jako takový s tím nemá nic společného. 

"TOP 09 by se Kalouska měla zbavit"

Podnikl jste v rámci fondu proti Kalouskovi nějaké kroky, nebo je plánujete?
Na to vám nemohu vůbec nic říct, nezlobte se. Jsem přesvědčený, že určité veliké zloděje v této zemi, a to je třeba pan Kalousek nebo Martin Roman, nikdy do tepláků nedostaneme, to není ani důležité. V případě pana Kalouska by stačilo, kdyby byl donucen třeba odejít z politiky. Kdyby TOP 09, která je jinak pěkná strana, měla odvahu se zbavit té své největší slabiny, a tou je právě pan Kalousek.

Jak to chcete udělat?
Nevím, to se musí rozhodnout TOP 09 sama, jestli je jejich slabou, nebo silnou stránkou. Teď hrajeme o dvě věci: on o to, jestli dostanu dva roky natvrdo, já hraju o to, aby odešel z politiky. Nejlépe by bylo, kdyby odešel z této země. 

Vás politika neláká? Nepřemýšlel jste o tom, že byste se objevil na nějaké kandidátce?
Já musím prostě makat ve firmě. I kdybych chtěl, tak nemohu. Pan Babiš, ten má možnosti jiné, protože má své firmy přeci jen poněkud dál a má na to věk. Nehledě na to, že se na politiku nehodím.

Nepřemlouval vás pan Babiš, abyste za ně kandidoval?
Dostal jsem nabídky z vícero stran, ať už to bylo z VV nebo TOP 09, oslovily mě snad všechny strany. Ale to je asi normální, takové rozhazování sítí. V tuto chvíli říkám, že do politiky nikdy nepůjdu. Jestli, třeba za dvacet let, možná.

Máte představu o dalších politicích, kteří kradou, nebo vás takhle pálí jen Kalousek?
Myslím, že pan Kalousek je ten největší ďábel v české politice. To je lucifer, to je to největší zlo. A ne proto, že zvyšuje daně, ale kvůli tomu, jak se chová a jaký je. O Nečasovi si myslím, že je to pořád slušný člověk, ale je to taková figurka v rybníku Kalousků. A nemá sílu s tím něco udělat. V šachu ho drží právě Kalousek, protože i Nečas byl na MPSV. A co jsem tak pochytil od lidí "dobré vůle", tak i po tehdejším ministrovi Nečasovi může vypadnout nějaký kostlivec. Tak jak vypadl kostlivec z doby předsednictví EU u pana Vondry, kterého rovněž drží Kalousek na drátkách. Vondra je taky velmi slušný, pouze manažersky nezvládl předsednictví. Ve firmě by byl okamžitě vyhozen a trestně popotahován. Myslím si, že by z vlády měl odejít. Ale jsem přesvědčený, že peníze z ProMoPra neukradl, jen je manažersky neuhlídal a rozkutálely se mu. Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz