Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radikály má zadržet seznam nežádoucích

  13:26aktualizováno  13:26
Česká policie finišuje v přípravách na summit NATO. Těžkooděnci nacvičují zásahy proti demonstrantům, přísnější opatření se chystají také na hranicích. Policie vyhotovila na základě zákona o pobytu cizinců seznam nežádoucích lidí. Vstup na české území mohou úřady odepřít i člověku, podezřelému, že by mohl narušit bezpečnost státu. Anarchisté mají obavy z policejních represí.

"Máme seznam nežádoucích lidí, který vychází ze zákona o pobytu cizinců na našem území," potvrdila iDNES mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. "Vstup na naše území můžeme odepřít i člověku, který je důvodně podezřelý, že by mohl narušit bezpečnost státu," podotkla mluvčí.

Čeští anarchisté se obávají, že na hraničních přechodech může docházet k policejním represím. "Policie už půl roku vede zastrašovací kampaň, ať už jde o různá cvičení, nebo sliby, že určité lidi přes hranice nepustí," řekl iDNES mluvčí Československé anarchistické federace Petr Záraz.

"Nejde o žádná opatření kvůli summitu. Seznam person non grata, tedy nežádoucích osob, máme na základě mezinárodních dohod. Je ale pravda, že policie bude přísnější. Pokud u někoho najde zbraně, nebo nebezpečné předměty, do republiky ho nevpustí," říká Kosinová.

Aktivisté: Budeme demonstrovat i na hranicích
Anarchisti kvůli možnému nevpuštění "svých" lidí do republiky chystají demonstrace na hranicích. "Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mám problémy dostat se do Německa či na Slovensko," říká mluvčí anarchistů.

"Policie sice tvrdí, že má databáze nebezpečných radikálů, ale jde o lidi, kteří se třeba jen účastnili některých demonstrací. Jde vlastně o "nepohodlné osoby", což je jak za komunismu," dodal Záraz.

"Reakcí na postup represe by mohly být demonstrace ve městech poblíž hranic. Hledáme proto skupiny v příhraničních městech, které by mohly být kontakty pro ty, kteří nebudou přes hranice vpuštěni, a které by mohly koordinovat akce solidarity s pražskými protesty," vyzývají anarchistické internetové stránky antinato.cz.

Na summit dohlédne 14 tisíc ozbrojenců

Nejhlasitější protest zazní 21. listopadu
Čeští anarchisti už dali dohromady scénář akcí, kterými chtějí protestovat proti pražskému summitu NATO. První demonstrace mají podle internetových stránek antinato.cz začít v neděli  17. listopadu, levicoví aktivisti o sobě chtějí dát vědět i o dva dny později při slavnostní večeři účastníků jednání.

Největší protesty mají vypuknout na den zahájení summitu, tedy 21. listopadu. Anarchisti plánují blokádu města.

"Chceme, aby se ten den konalo několik na sobě nezávislých akcí. Plánujeme také pochod městem," řekl iDNES mluvčí Československé anarchistické federace Petr Záraz.

Na podobě protestů se v průběhu posledních dvou měsíců dohodly čtyři organizace. Kromě ČSAF s ní souhlasí Feministická skupina 8. března, Organizace revolučních anarchistů - Solidarita a hnutí Ulice lidem!.

"Nechceme, aby protesty byly jen o síle davu. Po zkušenostech ze zahraničí nechceme, aby byly akce neorganizované. Chceme zkrátka, aby se lidé v ulicích bavili," říká Záraz.

Policie: Proti povoleným demonstracím nezasáhneme
Policie nehodlá proti povoleným demonstracím zasahovat. Město bude podle Kosinové chránit více než tři tisíce těžkooděnců a přes 12 tisíc uniformovaných policistů.

"Samozřejmě se nechystáme zasahovat na řádně nahlášených demonstracích. Budeme na ně pouze dohlížet," říká policejní mluvčí. "Zasáhneme pouze v případě, že bude porušován zákon."

Podle Kosinové policie nemá žádné "skryté" metody, jak skupiny, které se na summit chystají, sleduje. "Vycházíme pouze z toho, co je veřejné. Sledujeme internetové stránky a sdělovací prostředky. Žádné odposlechy, nic podobného se neděje," dodává Kosinová.

Protesty, které navrhují anarchisti:

- neděle  17. listopadu  demonstrace proti kapitalismu a NATO
- úterý  19. listopadu  slavnostní večeře účastníků summitu - hlasitý protest u místa konání; Food Not Bombs, připomenutí zvěrstev kapitalismu
- čtvrtek  21. listopadu 
den zahájení summitu - a zároveň den nejhlasitějšího protestu; mezinárodní den akcí proti NATO

Weby anarchistů sledujeme, potvrzuje Gross
Ministr vnitra Stanislav Gross v Brně řekl, že jeho resort komunikaci anarchistických skupin kvůli protestům při summitu pečlivě monitoruje.

Policejní specialisté podle něj bedlivě sledují některé české i zahraniční internetové stránky. Informace o demonstracích proti NATO se objevily právě na nově zaregistrovaném anarchistickém webu.

"Policie zprávy z internetu nepodceňuje," řekl ČTK Gross. Poznatky z internetu předávají specialisté útvarům, které budou v listopadu zajišťovat pořádek v pražských ulicích.

"Kolegům ze zahraničí se v minulosti mnohokrát před konáních podobných akcí osvědčilo bedlivě monitorovat internet," uvedl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Petr Želásko.

Potvrdil, že na některých stránkách se různí aktivisté již svolávají na protesty a mítinky, které chystají na dobu konání summitu.

"Už nyní se kontaktují, ani ne tak mobily jako spíše přes internet," doplnil Želásko. Policie podle něj nechce informace z internetu podceňovat, proto v nadcházejících dnech zahájí nepřetržité sledování podezřelých internetových stránek.

Komunisté chystají kontrasummit

Podle KSČM přijede do Prahy protestovat proti summitu 30 západoevropských levicových stran.
Na konferenci, která bude demonstraci předcházet, budou levicoví experti hledat jiný způsob zajištění bezpečnosti, než jaký nabízí aliance, řekl ČTK místopředseda KSČM Vlastimil Balín.

"Nejde jen o "hurákřičení" na ulici, ale o předložení životaschopné alternativy k NATO," uvedl Balín. Komunisté podle něj nezpochybňují fakt, že světový terorismus je velkým problémem, proti němuž se mezinárodní společenství musí bránit. Větší roli by však při tom podle nich měla hrát Rada bezpečnosti OSN.

Komunistický "kontrasummit" se bude konat 19. listopadu v prostorách pražského hotelu Olympik. Podle Balína se očekává 150 až 160 hostů.

Demonstrantů bude zřejmě méně než při MMF
Anarchisti nepočítají s tím, že by na summit NATO přijelo do Prahy více lidí než předloni na jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

"Ta akce je určitě menší. Bude také větší zima, takže i větší problémy s ubytováním. Navíc, lidé mají zkrátka strach z policejních represí. Policie údajně ohlásila, že během summitu nevpustí do Prahy nikoho s hudební aparaturou. Nevím, proč by na povolené demonstraci nemohla být hudba," říká mluvčí.

K centru se nedostaneme, míní aktivisti
Levicoví extremisté nepočítají s tím, že by se přes policejní kordony dostali přímo k místu jednáni. "Při protestech musíme přihlédnout k tomu, že současné podmínky a vyhlídky nedávají reálné šance na přímou konfrontaci samotného místa konání summitu," píše se na webu.

"Proto také ta rozmanitost akcí," říká Záraz. Jako příhodnější místa pro své protesty vidí anarchisti náměstí a ulice, kde se odehrává život obyčejných lidí. "Naším cílem není pořádat spektákl pro bohaté militaristy uvnitř centra a média, ale přenést kritiku mezi pracující," dodávají na internetových stránkách.

Autoři:


Berbr a STB? Co bylo před 25 lety, mě nezajímá, řekl Malík v RozstřeluHlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz