Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radikál Wilders do Česka nepřijede. Nenašli pro něj místo, kde by vystoupil

  9:41aktualizováno  9:50
Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders zrušil návštěvu Česka. Kritika islámu pozval senátor Jiří Oberfalzer, ale pro jeho přednášku nenašel vhodné místo. Zrušení Wildersovy cesty oznámil iDNES.cz sám senátor Oberfalzer.

Přednášku Geerta Wilderse zrušil nejprve Senát, pak jeho sympatizanti nenašli ani žádné jiné místo, kde by holandského politika chtěli nechat vystoupit. | foto: AP

Pro vystoupení nizozemského politika, který ve své zemi boduje ostrou kritikou přistěhovalců z muslimských zemí, se pořadateli akce - po vykázání ze Senátu - nepodařilo najít jiný vhodný prostor.

Těsně před podpisem smlouvy couvl i palác Aventin. Jeho majitelé se totiž obávali možné odvety ze strany muslimů.

Wilders u nich vzbuzuje velké emoce. Náboženské autority islámu na nizozemského politika dokonce vyhlásily fatwu, tedy příkaz všem muslimům, aby se snažili ho zabít - a to kvůli filmu Fitna (Rozvrat), v němž Wilders přímo spojuje Korán s teroristickými útoky na newyorská dvojčata 11. září 2001 i později v Madridu na nádraží Atocha.

Wilders kritizuje přistěhovalectví, musí ho chránit policie

Wilders žije pod policejní ochranou, ale jeho Strana pro svobodu (PVV) si získala kritikou multikulturalismu a přistěhovalectví silnou podporu u domácích voličů a při eurovolbách v Nizozemsku získala druhý nejvyšší počet hlasů - 17 procent a tím i čtyři křesla v Evropském parlamentu.

"Zrušení akce mě mrzí. Z početných hlasů, které jsem obdržel, je zřejmé, že téma soužití s menšinami ze třetího světa, otázky vzájemné tolerance a evropské identity veřejnost vnímá velmi naléhavě," sdělil iDNES.cz senátor Jiří Oberfalzer zvolený za ODS.

"Nejvíc mě mrzí atmosféra, která byla kolem návštěvy nizozemského politika vyvolána a vedla nakonec i ke strachu soukromých vlastníků poskytnout prostor pro projevení svobodného názoru," dodal Oberfalzer.

Možnost diskutovat s nimi Wildersovi nabídli brněnští muslimové, to se ale zase nepozdávalo lidem, kteří ho do Česka zvali.

Wilders měl původně přijet 30. listopadu na pozvání senátní mediální komise. Nejprve se od jeho chystaného vystoupení v horní komoře parlamentu distancoval šéf Senátu Přemysl Sobotka, pak i vedení ODS, mediální komise proto pozvání zrušila. - čtěte Protiislámského radikála Wilderse do Senátu nepustí, ODS hasila skandál

Spolu se serverem Eurabia.cz, který se na organizaci Wildersovy cesty do Česka podílel, se Oberfalzer pokusí akci uspořádat jindy.

Měly by v Česku zaznívat názory kritiků islámu, jako je nizozemský politik Wilders?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 8685
NE 1373


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz