Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rádce šéfa ODS rozzlobil snowboardisty

  9:24aktualizováno  9:24
"Černík – jako prý nejlepší český snowboardista – předvedl v Turíně takovou kupu obyčejného lajdáctví, že by rovnou mohl šéfovat mladým sociálním demokratům," píše v časopise 51 PRO Karel Kříž, rádce šéfa ODS pro ekonomiku. Článek naštval příznivce snowboardingu, účelově prý míchá politiku se sportem.

Černík v Turíně předvedl kupu lajdáctví, míní ekonom Karel Kříž. | foto: www.redbull-photofiles.com

Karel Kříž, se kterým se o ekonomických otázkách radí předseda ODS Mirek Topolánek, v článku "OH: Jsme absolutní velmoc" velebí výkony českých sportovců. Až na snowboardistu Martina Černíka, kterého nazývá "politováníhodnou výjimkou".

"Přestože prezident Václav Klaus s oblibou právě snowboardisty označuje za exponenty ´levicových sportů´, považoval jsem jeho slova vždy za dobrý žert, nic víc," píše Kříž.

Chlapci s prknem mu na sjezdovkách nevadí, je to podle něj lepší, než kdyby celý den seděli v hospodě. Černík ovšem prý v Turíně předvedl "kupu obyčejného lajdáctví" podle hesla: "Nebudeme pilně studovati, budou z nás sociální demokrati."

"Černík jako by na U-rampě stál poprvé a vůbec nevěděl, co na ní má dělat, jaké prvky předvádět a co budou hodnotit rozhodčí," hodnotí Kříž sportovcův výkon. Podle něj přijel Černík do Turína jen na "další mejdan", a to na státní útraty.

"Proto více Kateřin Neumannových a méně Martinů Černíků z líhně ´levicových sportů´," dodává Kříž.

Nadsázka nebo hyenismus?
Měsíčník "pro pravicovou většinu" 51 PRO je názorově blízký ODS. Vychází ve čtyřicetitisícovém nákladu. Jeho cílem je "poskytnout chybějící alternativu převládajícímu střednímu mediálnímu proudu a nekompromisně se vymezit k postupujícím snahám současného státu omezovat svobodu jednotlivce a ve jménu falešné sociální solidarity zadlužovat budoucí generace".

Snowboardisté ale nejsou opoziční politici, ani veřejní činitelé, zpravidla ani členové (a často ani příznivci) konkrétních stran. Podle nich se ekonom Karel Kříž jako sportovní teoretik zachoval přinejmenším nesportovně.

Nelíbí se jim zkreslující politizování nezdařeného výkonu Martina Černíka. Ještě víc je ale pobouřilo, jak se Kříž dále opírá do bývalého snowboardisty Marka Schneidera, který je kvůli úrazu na invalidním vozíku. - více zde

"To, že jste zesměšnil olympijské vystoupení Martina Černíka, je Váš subjektivní názor – byť jakkoliv scestný, který Vám však nikdo neupírá," píše Libor Votruba, prezident Asociace českého snowboardingu v otevřeném dopise Karlu Křížovi.

Za "hyenismus" ale Votruba považuje urážku těžce zraněného a ochrnutého závodníka a to, že z něj Kříž udělal "obhroublého lidského parazita".

Šéfredaktor časopisu 51 PRO Marek Stoniš se za autora článku postavil. V odpovědi na dopis Martina Večerky z magazínu Freeride.cz, který ho žádá o vyjádření, mimo jiné píše, že se s článkem "ztotožňuje". Podotýká ale, že šlo o "nadsázku a ironii". "Jediné, co mě mrzí, je míra nepochopení, kterou článek vyvolal," dodává Stoniš.

Politolog: Trošku blbá rétorika
"Asi to bylo celé myšleno s nadsázkou, ale odpovědností autora by mělo být zachování obecné lidské slušnosti. Obecnou neslušnost uznává i soud jako přitěžující okolnost," domnívá se politolog Zdeněk Zbořil.

"Ale v textu je i druhá věc, na kterou je i paragraf, a to je hanobení a šíření zášti a nenávisti. I když se to velmi těžko posuzuje. Autor musí počítat s tím, že si to tak někdo vyloží. Já se nedivím snowboardistům, že se jim zakrvaví oči, když je někdo uráží," říká Zbořil.

Zdůrazňuje, že je důležité hájit svobodu slova, včetně práva říkat šokující názory, ale autor by si měl uvědomovat, co může způsobit.

"Kdyby to napsal nějaký mladý člověk, který na sebe chce upozornit, dobrá, ale Karel Kříž není žádný mladík. Jak stárneme, tak bychom měli být opatrnější. Tahle rétorika je trošku blbá. On je třeba vzdělaný muž, ale není dost moudrý," míní politolog.

Volby bez snowborďáků
"Pro politickou propagandu, jak tak docházejí nápady, se dá použít všeho, na tom není nic špatného, pokud se to ale dělá odpovídajícím způsobem. Razance má být v argumentech, nikoliv v metaforách. Tohle může paradoxně přinést body ČSSD," dodává Zbořil.

Jeho úvahu dokreslují i slova prezidenta Asociace českého snowboardingu. Podle něj mezi snowboardisty není mnoho potenciálních voličů levice, článek to ale podle něj mohl změnit.

Libor Votruba odkazuje na stovky rozhořčených příspěvků v diskusi na Freeride.cz. "Po Vašem článku snadno zjistíte, že nikam (k volbám) nepůjdou. Anebo odevzdají hlas jiné politické straně," vzkazuje Křížovi.

Topolánek: Křížův článek je hloupý
Předseda ODS Mirek Topolánek se od časopisu i článku Karla Kříže distancoval. "Pan Kříž není členem ODS. ODS nezodpovídá za názory pana Kříže. Není mým poradcem, jak to píšou noviny. Jeho článek byl hloupý, ale víc k tomu nemám co říct."

Topolánek nicméně připustil, že mu Kříž radí. "Já se s Karlem Křížem tak dvakrát do roka potkávám, patří do skupiny lidí, ekonomů, se kterými se radím o ekonomických otázkách. Je jich asi deset. Ale nevím, co to má společného s olympiádou. Nejsem předseda vlády, nemám poradce."

Levicový a pravicový Klaus

Prezident Václav Klaus před časem označil vodu v plastikové lahvi, batůžek a snowboard za atributy levičáctví. Později toto téma rozvíjel také v gastronomické oblasti (čistě pravicový čokoládový krém vs. levicový zeleninový salát). Podle prezidenta jde ale o vtipkování.

"Ve čtvrtek 2. prosince (2004), při čekání na zahájení živého rozhovoru na Radiožurnálu s redaktorem Janem Pokorným, jsme s mým tiskovým mluvčím Petrem Hájkem od pana redaktora dostali minerální vodu v plastové láhvi a já s úsměvem dodal, že by to ještě chtělo batůžek a snowboard, neboť to všechno jsou - z mého pohledu - velmi symptomatické předměty jednoho současného světového názoru či životního stylu. Tento světový názor považuji za levicový," vysvětlil později prezident v časopisu Týden.

"Vtipkovali jsme i o tom, jaké další vhodné předměty by do tohoto souboru věcí bylo možno přidat. Byli jsme u toho jen my tři. Tím to také skončilo a začal rozhlasový rozhovor."

Za projev, byť svérázného, humoru to považují i někteří politologové. "Třeba to o snowboardingu podle mě říká Václav Klaus jako fór, s ohromnou nadsázkou," míní politolog Zbořil. "Řekl to ve smyslu: Já to nemám rád, já budu raději jezdit na těch lyžích. Tam nebyl prvek nenávisti ani zášti, jako o pana Kříže."
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz