Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh, nebo kapky deště? Moderní radary umí poznat, co je uvnitř mraků

  18:29aktualizováno  18:29
Ikonka meteorologické aplikace na ploše mobilního telefonu znamená pro spoustu lidí nejsnazší cestu, jak zjistit, jestli bude o víkendu pršet. Stačí kliknout a na obrazovce okamžitě běží radarové snímky srážkové oblačnosti. Bez dat z moderního meteorologického radaru by taková aplikace nefungovala.

Poslední modernizace radarů v Brdech a na Skalkách proběhla v roce 2015. | foto: ČHMÚ

Současné moderní radary toho však podle Petra Nováka z radarového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu dokážou mnohem víc než jenom poznat, jestli bude pršet.

Včas odhalí silné bouře, které může provázet přívalový déšť a krupobití, oproti předchozí generaci radarů navíc dokážou rozpoznat intenzitu budoucích srážek a umožňují provádět takzvaná polarimetrická měření. Ta velmi zjednodušeně řečeno ukážou, co se skrývá uvnitř mraku – jestli dešťové kapky, nebo sněhové vločky.

Fotogalerie

První radary zaměřené na meteorologii se objevily před druhou světovou válkou. Během ní byly přísně tajné přístroje zdokonalovány. „Meteorologické cíle se zobrazovaly na obrazovkách prvních leteckých radarů jako nežádoucí šum, který bylo třeba eliminovat, ale ještě v průběhu druhé světové války byl původ tohoto rušení rozpoznán,“ vysvětluje Novák.

V poválečném období se výzkum atmosférických jevů s použitím původně vojenských radarů značně rozšířil. Na území České republiky se radary pro meteorologické účely začaly využívat od konce šedesátých let.

Pravidelná radarová měření začala v roce 1971 na observatoři v Praze-Libuši s českým radarem Tesla RM-2. Vypadalo to ale úplně jinak než dnes, kdy většinu práce dělají počítače. „Na všech těchto radarech se provádělo ruční měř e n í, “ popisuje Novák. Radarové odrazy se překreslovaly z obrazovek na papír a pomocí faksimilového vysílání (předchůdce dnešního faxu) odesílány uživatelům. „Tak bylo možné jednou za hodinu vyhodnotit měření do vzdálenosti 300 kilometrů s prostorovým rozlišením 30krát 30 kilometrů,“ popisuje Novák.

Na přelomu 70. a 80. let již ruční měření zastaralo, ve světě bylo postupně nahrazováno digitálním zpracováním. Za železnou oponou postupoval proces pomaleji, neboť moderní digitální technika, využitelná i pro armádu, nebyla tehdy dostupná.

Velká změna tak přišla až koncem roku 1992, kdy byla v Libuši úspěšně provedena digitalizace. „Díky tomu začala být radarová data dostupná ve výrazně lepším prostorovém rozlišení dvakrát dva kilometry a měření byla častěji aktualizována,“ říká Novák.

Z Prahy na Prahu

Většina dat v mobilech pochází ze dvou velkých meteorologických radarů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), které v Česku dnes fungují. První je na Brdech, kde stojí na vrchu Praha. Původní radar stával v pražské Libuši, nejdříve takříkajíc na poli. S tím, jak město rostlo do výšky a do šířky, vyrostla pro něj vysoká věž. V roce 1999 se tento radar přestěhoval na novou pětapadesátimetrovou věž v Brdech. Aby bylo možné radarovým měřením pokrýt celé území Česka, bylo třeba vybudovat druhé stanoviště na Moravě. Vybrána byla kóta Skalky v Drahanské vrchovině. Na tamní 35metrovou věž byl v roce 1995 instalován nový radar.

Data z obou radarů se automaticky přenášejí do radarového centra v Libuši, kde v desetiminutovém intervalu vzniká sloučená radarová informace pokrývající území Česka a blízkého okolí. Uživatelé podle Nováka mají v současnosti k dispozici radarové výstupy s vysokým rozlišením jedenkrát jeden kilometr, které se aktualizují každých pět minut.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Šojdrová navrhne Babišovi, aby syrští sirotci dostali ochranu jen dočasně

Michaela Šojdrová v pořadu Otázky Václava Moravce Speciál ve Zlíně

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová navrhne premiérovi Andreji Babišovi, aby Česká republika poskytla vybraným...

Kauza náhražek konopí na Ostravsku se rozrostla, přibyl stíhaný i otrávený

Na Ostravsku se šíří dvě nebezpečné chemické látky. Syntetické kanabinoidy...

Kauza nebezpečných drog na Ostravsku rozrostla o další dealera i uživatele, který se náhražkou konopí otrávil. Policie...

Méně léků, více volnosti. Psychicky nemocní budou sami bydlet i pracovat

V Národním ústavu duševního zdraví zkoumají především fungování mozku. Není...

Stát plánuje výrazně rozšířit počet center duševního zdraví, která pomáhají pacientům psychiatrických léčeben začlenit...Najdete na iDNES.cz