Sníh, nebo kapky deště? Moderní radary umí poznat, co je uvnitř mraků

  18:29aktualizováno  18:29
Ikonka meteorologické aplikace na ploše mobilního telefonu znamená pro spoustu lidí nejsnazší cestu, jak zjistit, jestli bude o víkendu pršet. Stačí kliknout a na obrazovce okamžitě běží radarové snímky srážkové oblačnosti. Bez dat z moderního meteorologického radaru by taková aplikace nefungovala.

Poslední modernizace radarů v Brdech a na Skalkách proběhla v roce 2015. | foto: ČHMÚ

Současné moderní radary toho však podle Petra Nováka z radarového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu dokážou mnohem víc než jenom poznat, jestli bude pršet.

Včas odhalí silné bouře, které může provázet přívalový déšť a krupobití, oproti předchozí generaci radarů navíc dokážou rozpoznat intenzitu budoucích srážek a umožňují provádět takzvaná polarimetrická měření. Ta velmi zjednodušeně řečeno ukážou, co se skrývá uvnitř mraku – jestli dešťové kapky, nebo sněhové vločky.

Fotogalerie

První radary zaměřené na meteorologii se objevily před druhou světovou válkou. Během ní byly přísně tajné přístroje zdokonalovány. „Meteorologické cíle se zobrazovaly na obrazovkách prvních leteckých radarů jako nežádoucí šum, který bylo třeba eliminovat, ale ještě v průběhu druhé světové války byl původ tohoto rušení rozpoznán,“ vysvětluje Novák.

V poválečném období se výzkum atmosférických jevů s použitím původně vojenských radarů značně rozšířil. Na území České republiky se radary pro meteorologické účely začaly využívat od konce šedesátých let.

Pravidelná radarová měření začala v roce 1971 na observatoři v Praze-Libuši s českým radarem Tesla RM-2. Vypadalo to ale úplně jinak než dnes, kdy většinu práce dělají počítače. „Na všech těchto radarech se provádělo ruční měř e n í, “ popisuje Novák. Radarové odrazy se překreslovaly z obrazovek na papír a pomocí faksimilového vysílání (předchůdce dnešního faxu) odesílány uživatelům. „Tak bylo možné jednou za hodinu vyhodnotit měření do vzdálenosti 300 kilometrů s prostorovým rozlišením 30krát 30 kilometrů,“ popisuje Novák.

Na přelomu 70. a 80. let již ruční měření zastaralo, ve světě bylo postupně nahrazováno digitálním zpracováním. Za železnou oponou postupoval proces pomaleji, neboť moderní digitální technika, využitelná i pro armádu, nebyla tehdy dostupná.

Velká změna tak přišla až koncem roku 1992, kdy byla v Libuši úspěšně provedena digitalizace. „Díky tomu začala být radarová data dostupná ve výrazně lepším prostorovém rozlišení dvakrát dva kilometry a měření byla častěji aktualizována,“ říká Novák.

Z Prahy na Prahu

Většina dat v mobilech pochází ze dvou velkých meteorologických radarů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), které v Česku dnes fungují. První je na Brdech, kde stojí na vrchu Praha. Původní radar stával v pražské Libuši, nejdříve takříkajíc na poli. S tím, jak město rostlo do výšky a do šířky, vyrostla pro něj vysoká věž. V roce 1999 se tento radar přestěhoval na novou pětapadesátimetrovou věž v Brdech. Aby bylo možné radarovým měřením pokrýt celé území Česka, bylo třeba vybudovat druhé stanoviště na Moravě. Vybrána byla kóta Skalky v Drahanské vrchovině. Na tamní 35metrovou věž byl v roce 1995 instalován nový radar.

Data z obou radarů se automaticky přenášejí do radarového centra v Libuši, kde v desetiminutovém intervalu vzniká sloučená radarová informace pokrývající území Česka a blízkého okolí. Uživatelé podle Nováka mají v současnosti k dispozici radarové výstupy s vysokým rozlišením jedenkrát jeden kilometr, které se aktualizují každých pět minut.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Policie zasahovala u ministryně Dostálové, zabavila služební techniku

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová vystoupila na briefingu k zásahu...

Na ministerstvu pro místní rozvoj proběhla razie související s prověřováním veřejných zakázek. Policisté zasahovali i v...

Tramvaj chce na Václavák vrátit magistrát i dosud nesouhlasící Praha 1

Vizualizace obnovené podoby Václavského náměstí (21. září 2017).

Za tři týdny to bude již 38 let, kdy naposledy projela tramvaj kolem Národního muzea a zamířila na Václavské náměstí....

ČSSD se nezúčastní hlasování o vládě, je ochotna rozpustit Sněmovnu

Vedení ČSSD na tiskové konferenci k hlasování o důvěře vládě. Zleva Hamáček,...

ČSSD se nezúčastní hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Ta tedy hlasování o nedůvěře přežije, pro její pád totiž...

Najdete na iDNES.cz