Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radar nikdo nepotřebuje, vzkázal Gorbačov Čechům

  12:41aktualizováno  12:41
Symbol konce studené války Michail Gorbačov se rázně postavil proti americké radarové základně v Česku. Poslouchejte svůj národ, vzkázal našim politikům v rozhovoru pro Český rozhlas. Základny jsou podle něj výhrůžkou Rusku a Češi by o radaru měli rozhodnout v referendu.

Rusko prostě bude adekvátně reagovat a najde odvetné kroky, říká Gorbačov.

Bývalý sovětský prezident, který se jistou dobu těšil v USA větší popularitě než Ronald Reagan, se zastal Kremlu. Američané prý porušují dohody, které pomohly ukončit studenou válku. Prezident Putin má proto právo hájit ruské zájmy.

Raketová základna by byla podle Gorbačova vystavěna jako hrozba Rusku. "My už Američanům nevěříme. Na základě zkušeností z posledních let," řekl ČRo1 držitel Nobelovy ceny.

Čeští politici by prý neměli podléhat klamu, že se národ mýlí, a poslouchat občany. "Pracují přeci pro svůj národ, nebo ne? Nikdo radar nepotřebuje. Ani my, ani vy. Možná Poláci základnu potřebují, protože si od toho slibují peníze od Spojených států," řekl s nadsázkou Gorbačov.

Bývalý sovětský prezident by tedy nechal rozhodnutí o radaru na výsledcích referenda. "Naší povinností je ale vám i Američanům říct, co to může pro Rusko znamenat a k čemu to povede. To dělá Putin otevřeně a všem se to nelíbí. Rusko prostě bude adekvátně reagovat a najde odvetné kroky," zastává postoj Kremlu Gorbačov.

"Jsem si jistý, že to je velká chyba, zhorší to situaci v Evropě a nás to přinutí přemýšlet o odvetné reakci," dodal na téma raketové základny.

Gorbačov: Američané trpí nemocí vítěze
Gorbačovovi se zahraniční politika Bushova kabinetu vůbec nelíbí. Kritizoval invazi do Iráku. Podle něj Spojené státy chybují, když nerespektují OSN, mezinárodní právo a názory evropských států NATO.

"Myslím, že značná odpovědnost za to, co se dnes děje, leží na Spojených státech. Podle mého se prostě strašně mýlí a vidím v tom krizi politiky jako takové. Ta je totiž vždy závislá na nejrůznějších postojích, předpokladech a hodnocení různých situací a já se domnívám, že Američané prostě trpí nemocí vítěze," dodal Gorbačov.

Protiraketový radar

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Najdete na iDNES.cz