Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radar neškodí, vzkazují z Pacifiku čeští experti

  14:04aktualizováno  20:07
Americký radar má na okolí ještě menší dopad, než uvádělo české ministerstvo obrany. Na tichomořském atolu Kwajalein se o tom podle svého sdělení přesvědčil tým českých specialistů složený ze zástupců ministerstva obrany, zdravotnictví a dvou nezávislých vědců.

Odborníci se | foto: Michal Zdobinský, AVIS

Protiraketový radar

Skupina na Marshallovy ostrovy odjela na vlastní žádost, aby si patřičné hodnoty mohla sama překontrolovat. Cestu domlouval vládní zmocněnec pro otázky radaru Tomáš Klvaňa.

"Výpravu vede hlavní hygienik ČR Michael Vít, z větší části je však tým složen z vojenských odborníků," řekl iDNES.cz pracovník tiskového oddělení ministerstva obrany.

Češi se do Tichomoří vypravili minulou sobotu, vrátit by se měli v pátek.

Naměřené výsledky jsou optimističtější
"Možnost přeměření parametrů radaru vlastními lidmi si česká strana vyžádala hlavně proto, aby si přímo v praxi mohla ověřit úroveň záření v okolí radaru," sdělil iDNES.cz přímo z místa Michal Zdobinský z Agentury vojenských informací a služeb.

Sílu záření už dříve české ministerstvo obrany vypočítalo podle technických údajů poskytnutých americkou stranou. - více zde

Reálná měření jsou ještě příznivější. "Při teoretických výpočtech jsme pro jistotu zvolili bezpečnostní hlediska tak, aby při stanovování hranic ochranných zón vznikla dostatečná rezerva," vysvětluje rozdíl mezi vypočtenými a konkrétně zjištěnými údaji člen týmu Peter Bednarčík z vojenské zdravotnické služby.

Ani jedno onemocnění
Naměřené hodnoty ještě projdou kompletním zpracováním, už nyní ale ukazují, že provoz radaru splní s velkou rezervou veškeré příslušné české hygienické limity. Zdraví lidí v okolí tedy radar nemůže nijak ohrozit, vzkazují čeští experti z Pacifiku.

Hlavní hygienik i jeho armádní protějšek se na Marshallových ostrovech sešli s hlavním lékařem místní nemocnice Ericem Lindborgem, který je o bezpečnosti radaru ujistil v předložené písemné zprávě.

V té se uvádí, že od chvíle, kdy zde byl v roce 1998 radar uveden do provozu, nezaznamenali lékaři u zdejších obyvatel ani jeden případ onemocnění nebo zdravotních potíží, který by souvisel s provozem zařízení.

Brdský radar bude jiný, oponuje analytik
Naměřené výsledky však podle vojenského experta a analytika časopisu ATM Stanislava Kauckého nic neznamenají. "Co tam asi mohli naměřit, když radar ještě neexistuje?" ptá se Kaucký. "Měří cosi, pak s tím s velkou slávou přijedou, technicky to ale nemůže být správně," řekl Kaucký iDNES.cz.

Tichomořský radar je podle něj zcela jiný než ten, který by měl vyrůst v Česku. Jakákoli měření v Tichomoří jsou tak zbytečná. "Američané vlastně nevědí, co bude stát v Brdech. Nosí to v hlavě, ale práce na radaru budou zahájeny až poté, co se - nedejbože - obě strany dohodnou," dodal.

Podle Kauckého zůstane stejná jen frekvence, ale desítky jiných parametrů se změní.

Mluvčí ministerstva: Český radar bude slabší
S tím ale nesouhlasí mluvčí ministerstva obrany. "Radar, který bude stát v ČR, bude mít přes 16 tisíc aktivních přijímacích a vysílacích prvků," řekl iDNES.cz Andrej Čírtek. "Toto číslo je přesně publikováno ve studii o vlivu radaru na lidské zdraví," dodal.

Veškeré jiné informace o tom, že český radar bude silnější, jsou podle něj jen spekulace. "Bude se jednat o jistou modernizaci tichomořského radaru, který má ještě prvků více. Experti tedy naměřili vyšší hodnoty, než které bude mít případný radar v Brdech," dodal mluvčí.  

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz