Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada zaspala o čtyři dny, Nova se pokutě vyhne

  8:16aktualizováno  18:16
Nejvyšší správní soud zrušil pokutu 750 tisíc pro televizi Nova za to, že před třemi roky odvysílala film Kongo plný drastických a brutálních scén v podvečerním čase. Vysílací rada podle soudu o čtyři dny zmeškala lhůtu pro zahájení řízení a sankci tak uložila nezákonně.

soud, rozsudek, justice | foto: Profimedia.cz

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) společnost CET 21 odvysíláním filmu Kongo v podvečerním čase porušila zákon. Televize totiž do svého vysílání mezi 6. a 22. hodinou nesmí zařazovat pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

Nejvyšší správní soud ale rozhodl, že pokuta je protiprávní. Potvrdil tak rozhodnutí pražského městského soudu, který pokutu zrušil. K Nejvyššímu správnímu soudu se se stížností obrátila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

"Správní řízení o uložení pokuty bylo zahájeno až po uplynutí tříměsíční lhůty stanovené zákonem," uvedla soudkyně Nejvyššího soudu Lenka Kaniová. Televize doručila vysílací radě videozáznam s filmem 12. března 2003 a oznámení o zahájení správního řízení jí bylo doručeno 16. června 2003.

Podle Nejvyššího správního soudu není podstatné, kdy RRTV o zahájení správního řízení rozhodla. Důležité je, kdy takové oznámení dostala druhá strana. A to bylo čtyři dny po tříměsíční lhůtě.

Film Kongo vychází ze stejnojmenné knihy Michaela Crichtona, autora Jurského parku. Vypráví příběh, který začíná ztracenou výpravou v pralese Konga. Stala se obětí útoku podivných opic.

Záchranná mise vybavená nejlepší technikou se následně v Kongu potýká s občanskou válkou, vraždícími opicemi a náhle probuzenou sopkou. Do hlavních rolí režisér Frank Marshall obsadil Lauru Linney a Dylana Walshe. Film měl premiéru v roce 1995.

Stanovisko Petra Pospíchala

Někdejší předseda RRTV Petr Pospíchal se ohradil proti tvrzením, že by rada cokoli zanedbala. "Videozáznam byl z Novy dodán 11. března a zahájení správního řízení bylo dodáno 16. června," vysvětlil iDNES Pospíchal. "Po většinu této doby ale neexistovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání."

Stará rada totiž byla podle jeho slov odvolána 1. dubna a první zasedání nově jmenované rady proběhlo až koncem května. "My jsme o něm (o zahájení řízení)rozhodli hned 27. května," pokračuje někdejší šéf RRTV. "Jedenáctého června bylo rozhodnutí odesláno TV Nova," dodává s tím, že na přelomu května a června byl vypracován posudek.

Televize ale dopis převzala až 16. června. "Po Praze písemnosti přicházejí do druhého dne," říká Pospíchal. Televize následně protestovala kvůli dlouhé lhůtě. "Ale nenapadli podstatu rozhodnutí (tedy oprávněnost sankce - pozn. red.), nýbrž fakt, že to přišlo pozdě," tvrdí Pospíchal.

Nově zvolená rada poté u Nejvyššího správního soudu podala kasační stížnost s dotazem, zda zákonná tříměsíční lhůta pokračuje i ve chvíli, kdy RRTV fakticky neexistuje. Soud rozhodl, že ano.

Interpretace, že RRTV nepracovala dostatečně pružně, je proto podle Pospíchala zavádějící a poškozuje tehdejší členy rady.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz