Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příliš obecná, kritizuje Rada VŠ novelu akreditací. Má štos připomínek

  16:31aktualizováno  16:31
Rada vysokých škol v mnoha směrech nesouhlasí se současným návrhem novely vysokoškolského zákona. Vadí jí zejména způsob akreditace vysokých škol a hodnocení jejich kvality, který by nově vzniklému Národnímu akreditačnímu úřadu umožnil zasahovat do kompetencí rektorů a akademické samosprávy.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Novela vysokoškolského zákona je do čtvrtka v připomínkovém řízení. „Dnes vyprší termín odevzdání připomínek, proto je ještě dnes doručíme,“ řekl po zasedání Rady vysokých škol její předseda Jakub Fischer a novinářům ukázal tlustý štos papírů s připomínkami.

Národní akreditační úřad

Národní akreditační úřad bude mít nově rozhodovací pravomoc, už nebude jen vydávat doporučení pro ministerstvo školství.

Mění se také systém akreditací na takzvané institucionální akreditace pro určitou oblast vzdělávání a typ studijních programů. Studijní programy, které nyní musí být akreditovány jednotlivě, by si vysoké školy vytvářely samostatně.

Hlavní problém vidí Rada VŠ ve způsobu udělování akreditací vysokým školám. Stávající Akreditační komisi, která má pravomoc pouze vydávat doporučení pro konečné rozhodnutí ministerstva, nahradí Národní akreditační úřad pro vysoké školství. Ten by měl fungovat jako samostatný správní úřad, takže by přímo vydával rozhodnutí o akreditacích.

„Problém spočívá v příliš velké koncentraci moci předsedy Národního akreditačního úřadu,“ shrnul obavy Rady VŠ Fischer. Verze novely předložená v srpnu ministerstvem školství k připomínkovému řízení se prý v řadě ustanovení liší od verze dohodnuté na posledním jednání na začátku července. Podle předsednictva se tam objevily problémové prvky.

„Domníváme se, že vymezení činnosti akreditačního úřadu je natolik obecné, že prostřednictvím různých nařízení by Národní akreditační úřad mohl zasahovat do kompetencí rektora, správní rady i ministerstva, do akademické samosprávy a vůbec autonomie vysokých škol,“ vysvětlil předseda pracovní komise Rady VŠ pro strategie a rozvoj Pavel Popela.

Rektor bude moci odebírat všechny tituly, kromě profesorských

Nyní záleží na tom, jakým způsobem ministerstvo zapracuje připomínky Rady VŠ i dalších orgánů. Fischer prý věří, že jednání o úpravách sporných částí novely budou úspěšná a konečný návrh bude přijatelný pro všechny strany.

„Ministr školství Marcel Chládek deklaroval zájem o další jednání a přislíbil, že připomínky budou vypořádány za jeho osobní účasti. Ještě proběhnou tvrdá jednání, věřím, že budou férová,“ řekl Fischer.

Novela upravuje celou řadu dalších novinek. Rektoři veřejných vysokých škol by podle ní mohli rozhodnout o odebrání vysokoškolského titulu v případě, že byl získán neprávem, například opsanou diplomovou prací (více čtěte zde).

Jediný problém vidí Rada VŠ v tom, že rektor bude moci odebrat všechny druhy titulů, kromě profesorského. Předsednictvo však uznalo, že odebírat profesorský titul by bylo problematické. „Všechny tituly uděluje rektor, zatímco profesory jmenuje prezident republiky, který by pak musel být účasten správního řízení při odebírání. To by byla složitá právní koncepce,“ vysvětlil Fischer. Rada VŠ podle něj většinově souhlasí s tím, aby profesorské tituly uděloval prezident.

Novela by měla začít platit od 1. ledna 2015.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz