Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada: vysílání TV3 a.s. je pirátské

  18:22aktualizováno  18:22
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s TV3 a.s. i s majitelem vysílací licence Martinem Kindernayem. Místopředseda rady Petr Štěpánek řekl zpravodaji TVD, že radní označili současné vysílání servisní organizace TV3 a.s. za pirátské, protože nemá licenci na televizní terestrické vysílání a vyzvali ji, aby ho okamžitě ukončila. Kindernay podle rady nemá nad vysíláním kontrolu a měl by se urychleně postarat o nápravu.

Výsledkem řízení mohou být až mnohamilionové sankce, upozornil Štěpánek. Kdy by mohlo být správní řízení ukončeno, ale neupřesnil. Žádné termíny nejsou podle něj stanoveny.
 
Rada předpokládá, že TV3 ve vlastním zájmu okamžitě své protiprávní jednání ukončí, dodal Štěpánek.

Mluvčí investora televize TV3 společnosti EMV Jiří Hrabovský se nechtěl k rozhodnutí rady vyjadřovat, dokud ho nedostane písemně.

Martin Kindernay, majitel RTV Galaxie, která nyní drží licenci na vysílání TV3, připomněl, že současné vysílání neautorizuje a také ho považuje za pirátské. Uvedl, že nemá ze strany EMV a TV3 náznaky snahy o smír s RTV Galaxií. Proto RTV Galaxie čerpá úvěr na obnovení vysílání v původním rozsahu.

Řízení o žádosti RTV Galaxie na změnu licenčních podmínek rada přerušila. Žádá, aby RTV Galaxie doplnila žádost o vysílací schéma.

PÁTEK
Kindernay buduje novou TV3
Držitel licence TV3 Martin Kindernay obešel servisní organizaci a sám si sehnal peníze na rozjezd nové televize. Začal už budovat televizní studia v Hradci Králové a Praze. Program má vyrábět Kindernayem vlastněná společnost RTV Galaxie. Na frekvencích TV3 zatím vysílá servisní organizace EMV, která pracuje i přesto, že Kindernay 7. listopadu ohlásil Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, že se na měsíc odmlčí.

Toto vysílání však Kindernay považuje za pirátské. Jeho obnovení z nových studiích organizuje Kindernay proto, aby nepřišel o licenci. Kdyby ho neobnovil, hrozí mu podle jeho slov odebrání licence. 

Kindernayovi ale k odstřižení servisní organizace nestačí jen peníze. Požádal radu o změnu licenčních podmínek tak, aby ho už nezavazovaly k šíření signálu servisní organizace TV3.

Servisní společnost TV3 podle internetové verze obchodního rejstříku vlastní přes Českou mediální společnost lucemburská společnost European Media Ventures (EMV). V EMV má podle Kindernaye asi třetinový podíl americká pojišťovna Prudential.

Pravděpodobná je arbitráž, tvrdí mluvčí TV3
Kindernayův postup mluvčího TV3 a investora televize, společnosti EMV, Jiřího Hrabovského nepřekvapil: "Už delší dobu víme, že porušuje své závazky a vyjednává za našimi zády."

Nevyloučil, že celá věc skončí u soudu. Pravděpodobná je podle něj i arbitráž proti českému státu, který nedokázal ochránit investici EMV ve výši asi 600 milionů korun.

Kindernay: Půjčil jsem si v Česku i cizině
Peníze na obnovení televize si Kindernay podle svých slov půjčil od několika finančních institucí z Česka i zahraničí. Na základní vybavení televize, jejíž centrální studio má být v Hradci Králové, by mohla podle něj stačit suma asi 25 milionů korun.

Odmítl však spekulace, že prostředníkem při jednání o financích je bývalý šéf ekonomické kontrarozvědky a současný předseda České strany národně sociální Jan Šula, jak v pátek zjistil Radiožurnál.

TV3 se šíří hlavně kabelem

TV3 se šíří hlavně kabelem. Tato cesta není sporem dotčena. Na to totiž není nutná licence. Pro takové vysílání platí jen oznamovací povinnost. Klasickou pozemní cestou, tedy vysílači, se TV3 šíří minimálně. Dobře pokrytou má jen Prahu a východní Čechy.

Spor vyvrcholil odvezením techniky
Společnosti TV3 a EMV podaly 7. listopadu Krajskému soudu v Hradci Králové návrh na konkurs na majetek Kindernaye. Jako důvod Hrabovský uvedl, že Kindernay neuhradil smluvní pokuty.

Do sporu se Kindernay a EMV dostali poté, co Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odmítla povolit převod licence na Kindernayem stoprocentně vlastněnou lucemburskou firmu KTV, a to podle dohody Kindernaye s EMV. Kindernay pak požádal o převod na českou firmu RTV Galaxie, což rada schválila.

Spor vyvrcholil v noci z 5. na 6. listopadu, kdy společnost TV3 odvezla vysílací techniku ze studia v Hradci Králové.

Klíčové události ve sporu o TV3

11. září - Kindernay a investor televize, společnost European Media Ventures (EMV), se dostali do sporu. RRTV zamítla převod licence na Kindernayem stoprocentně vlastněnou lucemburskou firmu KTV, a to podle dohody Kindernaye s EMV.
8. října - KTV označila zářijové rozhodnutí RRTV za nezákonné a podala na radu žalobu.
9. října - RRTV schválila převod licence TV3 na českou společnost RTV Galaxie, jejímž majitelem je Kindernay.
10. října - EMV a TV3 vyzvaly Kindernaye, aby zaplatil smluvní pokuty, které obnášejí  desítky milionů korun. Kindernay údajně porušil řadu smluvních závazků - v případě zamítnutí převodu licence na společnost KTV měl totiž podat novou žádost o převod na tuzemskou firmu. Tu měl po předchozím souhlasu a podle instrukcí EMV za tímto účelem založit. Kindernay však bez vědomí EMV použil svou už existující společnost RTV Galaxie.
11. října - EMV oznámila, že nemůže pokračovat v investicích do TV3, pokud nebude mít jistotu, že televizi bude prostřednictvím licence kontrolovat. Kindernay vyzval vlastníka EMV ke vstupu do RTV Galaxie. Mediální zástupce EMV a servisní organizace TV3 Jiří Hrabovský však řekl, že nabídku vstupu EMV do RTV Galaxie nelze brát vážně.
17. října - Ředitel TV3 Jan Martinek oznamuje, že TV3 musí začít propouštět zaměstnance.
31. října - Ani na dalším jednání zástupců Kindernaye a společnosti EMV nebyla podepsána nová servisní smlouva.
5. listopadu - EMV minimalizovala vklady do provozu televize a TV3 omezila výrobu vlastních pořadů. Zrušení některých pořadů podle Kindernaye mohlo porušit licenční podmínky vysílání.
6. listopadu - Zástupci akciové společnosti TV3 odvezli v noci téměř veškerou vysílací techniku ze studia televize v Hradci Králové. Kindernay oznámil RRTV, že přeruší vysílání z technických důvodů na měsíc; následně vyzval servisní organizaci TV3, aby vysílání ukončila.
7. listopadu - Společnosti TV3 a EMV podaly návrh na konkurs na Kindernayův majetek, protože Kindernay neuhradil smluvní pokuty. TV3 nadále vysílá prostřednictvím pozemních vysílačů. Kindernay označil vysílání za pirátské a odmítl zodpovědnost za jeho obsah. Hrabovský však oznámil, že TV3 bude vysílat i nadále. Kindernay totiž podle něho nemá pravomoc jednat s Českými radiokomunikacemi o přerušení šíření signálu.
8. listopadu - RTV Galaxie opět zaslala společnosti TV3 výzvu, aby zastavila vysílání. Kindernay poslal RRTV upozornění, že i přes jeho pokyn k přerušení vysílání pokračuje. Radu požádal o stanovisko, zda to je v souladu s českým právním řádem.
9. listopadu - Kindernay řekl, že chce začít shánět peníze na rozjetí vysílání bez současné servisní organizace TV3.
11. listopadu - EMV vyzvala Kindernaye, aby jí přenechal 100procentní podíl ve firmě RTV Galaxie.
16. listopadu - Kindernay řekl, že získal úvěr a začal budovat televizní studia v Hradci Králové a Praze. Program má vyrábět RTV Galaxie. Vysílání chce Kindernay obnovit po uplynutí 30 dnů, na něž vysílání od 7. listopadu přerušil. Peníze na obnovení televize si Kindernay podle svých slov půjčil od několika finančních institucí z ČR i zahraničí. Hrabovský řekl, že pokud RRTV schválí 20. listopadu změnu licenčních podmínek pro vysílání stanice TV3 v tom smyslu, že držitel licence nebude mít za povinnost vysílat program TV3, vyvolá to velmi pravděpodobně arbitrážní řízení s českým státem.
17. listopadu - Vysílací rada zahájila správní řízení s TV3 a.s. i s Kindernayem. Radní označili současné vysílání servisní organizace TV3 a.s. za pirátské, protože nemá licenci na televizní terestrické vysílání a vyzvali ji, aby ho okamžitě ukončila. Kindernay podle rady nemá nad vysíláním kontrolu a měl by se urychleně postarat o nápravu.

Vyklizené studio TV3 v Hradci Králové, 6. listopadu 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz