Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada vybrala možné šéfy ČT, postoupili i exředitelé jiných televizí

  15:01aktualizováno  18:23
Rada České televize vybrala pět kandidátů do finále soutěže o post generálního ředitele. Utkají se o něj bývalý ředitel Novy Petr Dvořák, bývalý výkonný ředitel Óčka Hynek Chudárek, prezident Česko-německé průmyslové komory Radomír Šimek, šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč a bývalý ředitel marketingu TV Prima Jan Svoboda.

Šéf Rady ČT Milan Uhde odevzdává svůj hlas během volby pětice finalistů, kteří se ucházejí o post generálního ředitele České televize (7. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Jména, z nichž vzejde nástupce Jiřího Janečka, rada vybrala ve dvou kolech volby. Z prvního postoupili Petr Dvořák, který dostal od radních 12 hlasů, a Šimek a Chudárek s osmi hlasy. V druhém kole pětici doplnili Roman Bradáč s 10 hlasy a Jan Svoboda s 11 hlasy.

Svobodovo setrvání v konkurzu bylo přitom nahnuté. Ještě před zúžením výběru musela Rada ČT řešit jeho vysokoškolské vzdělání. Svoboda vystudoval školu v zahraničí a jeho diplom podle ministerstva školství v Česku zatím není uznán. Vysokoškolské vzdělání přitom bylo jednou z podmínek výběrového řízení.

Zasedání Rady ČT, na němž se vybírá pět kandidátů do užšího konkursu na post

Zasedání Rady ČT

Svobodu rada nakonec mezi kandidáty ponechala, protože už dříve argumentoval, že podmínky výběrového řízení na post generálního ředitele neříkají, zda musí mít uchazeč diplom z české, nebo zahraniční vysoké školy.

"Dospěli jsme k závěru, že pan Svoboda má pravdu, proto jeho přihlášku nebudeme vyřazovat, zůstává proto jedním z právoplatných 32 kandidátů, kteří se o funkci ucházejí," konstatoval předseda rady Milan Uhde.

"V úterý dopoledne jsem v této věci dostal dopis od pana Uhdeho, překvapilo mě to. Mé vzdělání ve smyslu splnění podmínek výběrového řízení pokládám za nepopiratelné," komentoval situaci pro iDNES.cz Svoboda. Je přesvědčený, že do užšího výběru mu pomohl jeho projekt. "Pracoval jsem na něm tvrdě několik měsíců. Věřím mu. Je velmi detailní a postihuje hlavní problémy ČT," dodal Svoboda.

V tajné volbě uspěl nejlépe Dvořák

Rada byla připravena hlasovat o kandidátech až v pěti kolech, nakonec šlo všechno rychleji a během několika desítek minut bylo jasno. Pro zúžení počtu kandidátů radní volili systémem, že z prvního kola volby postoupili automaticky ti, kteří dostali osm a více hlasů. Tedy nadpoloviční většinu. Z druhého kola pak ti, kteří dostali nejvíce hlasů. Volba byla tajná.

Šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč během volby pětice finalistů, kteří se

Roman Bradáč

O Dvořákovi se už od počátku hovoří jako o favoritovi. Například bývalý šéf ČT Ivo Mathé iDNES.cz řekl, že nikdo jiný z kandidátů nemá takové zkušenosti jako on. Favorizovaný byl některými i Roman Bradáč. Ten ještě před volbou řekl iDNES.cz: "Nejde o to, jestli věřím sobě, já věřím projektu, který jsem radě předložil. Bez něj se ČT nepohne z místa."

"Jsem rád, že jsem dostal hlasy hned v prvním kole, ale nechtěl bych to přeceňovat. O vítězi se rozhodne až 21. září," řekl iDNES.cz Dvořák. Za favorita volby se nepovažuje a takové označení odmítá. "Pokud má někdo pocit, že jsem favoritem a staví mě do této pozice, že musím být lepší než všichni ostatní, tak tím jde akorát proti mně," dodal Dvořák.

"Vážím si rozhodnutí členů rady. V druhém kolem se budu snažit o obhájení a prezentaci mých názorů uvedených v projektu. Věřím, že bych dovedl ČT ke změnám a směru, který nutně potřebuje," reagoval na výsledky volby Hynek Chudárek.

Kandidáty čeká proslov před Radou ČT

Management ČT si na 14 dnů, tedy až do volby generálního ředitele, naordinoval bobříka mlčení. Statutární zástupce Jiřího Janečka Vladimír Karmazín radním na začátku jednání oznámil, že vedení televize má zákaz volbu komentovat. "Přijali jsme opatření, že do 21. září se nikdo z managementu ČT nebude vyjadřovat ke kandidátům na volbu generálního ředitele," řekl Karmazín.

Asistentka zapisuje počty hlasů během volby pětice finalistů, kteří se ucházejí

Asistentka zapisuje počty hlasů během volby pětice finalistů.

Do konkurzu na generálního ředitele ČT se v srpnu přihlásilo 36 lidí, čtyři z nich Rada ČT vyřadila kvůli formálním pochybením v přihláškách. Jméno nového generálního ředitele bude známo za 14 dní, ve středu 21. září.

Při finální volbě každý z pětice kandidátů pronese před Radou ČT desetiminutový projev. Radní se pak každého z nich až půl hodiny mohou vyptávat na okolnosti jejich kandidatury. "Účast na jednání je podmínkou proto, aby rada kandidáta mohla zvolit," zdůraznil Uhde. I tato volba ale bude tajná.

Jiří Janeček svou rezignaci na post generálního ředitele oznámil v červnu. Bez dalšího upřesnění uvedl, že odchází kvůli zdravotním důvodům. Kromě toho Rada ČT kritizovala ředitele kvůli pochybnostech v tendrech (ještě před odchodem vypsal soutěže za 300 milionů korun) nebo vysokým odměnám. ČT vedl Janeček osm let, ve funkci skončil 31. srpna letošního roku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz