Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada vlády chce zmírnit tresty za marihuanu

  20:38aktualizováno  20:38
O co je marihuana horší než nikotin či alkohol? Zavře soud člověka za to, že kouří "obyčejné" cigarety nebo jde na pivo? Nezavře. Tak proč může dostat dva roky člověk, který má u sebe deset marihuanových "jointů"? To by měla změnit novela trestního zákona, kterou za vládní protidrogovou radu předkládá vicepremiér Mareš.

Novela chce odkriminalizovat drobné pěstitele této lehké drogy. Důvod? Marihuana je sice nezdravá, ale v porovnání jejích účinků s alkoholem je mnohdy méně nebezpečná. A není ani o nic horší než nikotin. Novela navrhuje, aby se člověk, který u sebe má do 250 marihuanových cigaret, dopustil pouze přestupku.

Alkohol? To je agresivita
"Po intoxikaci konopím obvykle dochází k uvolnění a stranění se společnosti. Po pití alkoholu však bývá jednání agresivnější a více zbaveno zábran. Znamená to, že konopí jen zřídka přispívá k násilí vůči jiným či sobě samému, zatímco alkohol je významnou příčinou úmyslného sebepoškozování, domácích úrazů a násilí," píše se ve studii ministerstva zdravotnictví, o niž se opírá vicepremiér Mareš.

"Měli bychom si vybrat, zda půjdeme cestou represe vůči všem drogám - tedy i alkoholu a tabáku nebo cestou tolerance. Tedy i tolerance konopných drog," říká Mareš.

Zákon na míru mladým
Odborníci na drogy jsou přesvědčeni, že škodlivost nikotinu, alkoholu a konopí vychází zhruba nastejno. U marihuany třeba neexistuje riziko smrtelného předávkování tak jako u alkoholu.

Naproti tomu marihuana vyvolává častěji než alkohol rakovinu. A oproti cigaretám zase člověk nedokáže vykouřit čtyřicítku "jointů" denně.

"Podstatné je, že drtivá většina mladé populace vědomě porušuje zákon tím, že marihuanu kouří. A tím nastává velká degradace zákonů vůbec v jejich očích. To je vůbec největší zlo," tvrdí šéf střediska Drop In Ivan Douda.

"Tito lidé se většinově rozhodli, že je pro ně marihuana stejně přijatelná jako pro jiné nikotin, a my jim zákon musíme přizpůsobit," míní Douda.

Návrhem novely zákona se nyní zabývá vláda. Otázkou zůstává, jakou odezvu bude mít novela v Poslanecké sněmovně, pokud vůbec vládou projde . "Osobně jsem přesvědčen, že je to správný směr," řekl místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS).

"Analýzu vyhotovili špičkoví odborníci a je uznávaná i ve světě. Jen si nejsem jist, zda je zrovna hranice 250 marihuanových cigaret správné číslo. Nicméně se obávám, že mezi námi pořád vítězí argumenty emocionálního charakteru, které prostě mezi drogami nerozlišují."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz