Poslanci Vítězslav Jandák a Martin Komárek při veřejném slyšení kandidátů do...

Poslanci Vítězslav Jandák a Martin Komárek při veřejném slyšení kandidátů do Rady ČT (15. dubna 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na pět míst v Radě ČT se hlásí 52 kandidátů, už prošli grilováním

  • 27
Ve Sněmovně ve čtvrtek skončilo dvoudenní veřejné slyšení kandidátů do Rady ČT. O pět míst se uchází 52 lidí. Mezi nimi bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, koulařka Helena Fibingerová nebo někdejší šéf kabinetu expremiéra Grosse Zdeněk Šarapatka.

Jedním z kandidátů, kteří zaujali ve čtvrtek nejspíš nejvíce, byl někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Poslanci na něj měli řadu otázek a někteří mu také řekli, že si jej velmi váží jako vědecké autority.

„Svoji roli bych viděl v prosazování vzdělávacích a popularizačních nástrojů. Samozřejmě rada se musí zabývat i rozpočtem a já jsem ocenil, že se zvyšuje položka u kultury,“ řekl přítomným Pačes v krátkém vystoupení. Podle něj ČT svůj program zlepšuje, byť vlastních vědeckých pořadů má podle Pačese stále málo.

„ČT2 přináší úžasné pořady, většinou přejaté z BBC. Tady by bylo dobré, kdybychom přispívali i těmi vlastními. Vzpomínám si na Grygarův pořad Okna vesmíru dokořán. Kdysi jsem dával ČT návrh na pořad, který jsem originálně pojmenoval Okna buňky dokořán,“ zavzpomínal popularizátor vědy.

Jako současný člen etického panelu ředitel ČT dostal i otázku, zda není spoluzodpovědný za to, že na adresu televize zaznívají výtky o manipulaci ve zpravodajství a publicistice. „Etický panel tu není od toho, aby tuto věc řešil, ten řeší specifické záležitosti. Některé jsou i velmi humorné, jako tomu bylo například u Tečky páteční noci,“ dodal Pačes k pořadu, kde jedna z kapel napodobovala šňupání drogy, a to ještě k tomu z Bible (více čtěte zde).

Za chyby mohou jednotliví redaktoři, ne systém

Kromě Pačese si politici vyslechli také bývalého šéfa kabinetu expremiérů Grosse a Zemana Zdeňka Šarapatku, bývalého výkonného ředitele ČT2 Jana Mrzenu nebo Tomáše Trampotu z Katedry mediálních studií Univerzity Karlovy.

Jak se platí radní České televize

Účast v radě je placená. Její předseda bere aktuálně 48 tisíc hrubého měsíčně, tři místopředsedové po 39 tisících měsíčně a řadoví členové 30 tisíc měsíčně. Odměna se vypočítává koeficientem z průměrné měsíční hrubé mzdy v ČT.

Šarapatka před poslanci například řekl, že „rada by měla více hájit zájmy koncesionářů než generálního ředitele“. Vyjádřil se také ke zpravodajství. „Myslím, si, že systém zpravodajství je v ČT dobře nastavený, ale pokud se dějí chyby, je to v lidech. Velmi často se jich dopouštějí jednotliví redaktoři,“ dodal.

Na jednání nedorazila kvůli služební cestě bývalá koulařka a letitá televizní radní Helena Fibingerová, jež poslala krátký písemný vzkaz. V něm uvedla, že je člověk, který dokáže vycítit, kdy je potřeba hledat konsensus a kdy naopak vyslovit jasný názor, proto by byla v radě prospěšná.

Pěti radním vyprší mandát na konci května

Před poslanci se za dva dny vystřídali manažeři, právníci, dokumentaristé, publicisté, ale i akademici a lékaři. Kandidátů na pět křesel v Radě ČT je celkem 52. Volební výbor z nich předvybere 15 a plénum Sněmovny následně v květnu zvolí pět jmen.

„Udělal jsem si mnoho poznámek, které si budu muset utřídit. Kdybych to měl stručně shrnout, je řada těch, kteří si myslí, že jsou povolaní, ale vyvolených je poměrně málo. U některých jsem postrádal jakoukoliv schopnost sebereflexe,“ řekl po veřejném slyšení iDNES.cz poslanec Daniel Korte, jenž se účastnil obou dnů slyšení. 

„Vybrat bude obtížné, protože letos bylo na veřejném slyšení řada vynikajících osobností. Skoro má člověk pocit, že by z nich sestavil celou mediální radu, ale my musíme vybrat jen těch pět, což bude docela těžké,“ míní poslankyně z volebního výboru Nina Nováková. 

„Veřejnost si uvědomuje, že začalo být důležité, aby dobře fungovala veřejnoprávní média, abychom měli prostor, ze kterého můžeme čerpat informace pro naši orientaci. Společnost i v souvislosti s mezinárodní situací po této službě začala toužit, což se projevilo v aktivizaci institucí, jež chtějí do rady někoho vyslat,“ vysvětluje si Nováková to, proč na jedno místo v radě připadá zhruba deset kandidátů.

„Jsem účastníkem už několikerého slyšení a úroveň toho letošního byla vyšší než v minulých letech. Bylo to znát v jejich znalostech a zájmu o Českou televizi. Mám z toho radost,“ místopředseda volebního výboru Vítězslav Jandák. Podle něj silnou účast vyvolal zájem, který se ČT v poslední době dostává.

Třetině současných televizních radních vyprší mandát na konci května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video