Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada ČT se bude volit až v pátek

  12:02aktualizováno  12:02
Praha - Volební výbor sněmovny požádal dolní komoru, aby volbu Rady České televize odložila ze středy až na pátek. Chce totiž znovu prověřit formální náležitosti nominovaných. Právě z formálních důvodů poslanci z nominací vyřadili redaktora předlistopadové Československé televize Miroslava Fořta.
Seznam 45 nominovaných najdete uvnitř článku.

Fořta vystřídá Moos
Předseda výboru Jan Vidím (ODS) tvrdí, že Fořta navrhl neoprávněný subjekt. Firma DORLAND s.r.o., která ho nominovala, je totiž obchodní společností. Zákon o ČT však předpokládá, že kandidáty navrhují jiné subjekty, jako například organizace, které představují náboženské, kulturní či sociální zájmy.

Vidím je nicméně přesvědčen, že Fořt byl jedinou výjimkou a další chyby už se nestaly. Výbor přijal usnesení, v němž konstatuje, že postupoval podle zákona a pravidel.

Místo Fořta členové tohoto orgánu vybrali mezi 45 kandidátů, z nichž má vzejít rada, bývalého ministra dopravy Petra Moose. Moose navrhla Nezávislá odborová organizace ČT.

Občanská liga: ať odejdou Kučera i Langer
Odvolání poslance za ODS Ivana Langera z funkce předsedy sněmovní mediální komise a poslance ČSSD Miloslava Kučery z komise chce skupina umělců a intelektuálů, říkající si Občanská liga.

Tito lidé, kteří stáli kolem iniciativy Česká televize - věc veřejná, se sešli v pražském Divadle Na zábradlí a kritizovali postup poslanců při výběru kandidátů do Rady ČT. Jsou také odhodláni jezdit mimo Prahu a v pořadech a na mítincích vysvětlovat své názory.

Herec a publicista Jan Kraus to zdůvodnil i tím, že českým médiím se nedá  důvěřovat. Rád by přitom s podobnými výjezdy vytrval až do voleb a organizoval je paralelně s předvolebními setkáními politických stran.

Neúspěšní kandidáti, které poslanecká komise vyřadila, by se podle nich měli obrátit na Ústavní soud. Na ten se údajně obrátí i ministr kultury Pavel Dostál.

Podle umělců je způsobem výběru kandidátů porušováno ústavní právo na rovnou volbu. "Je to opravdu výsměch. Po čem se volalo, bylo, aby se tu zvolila rada z významných osobností, bezúhonných a vážených společností. A to samozřejmě se nestalo," Tvrdí herečka Táňa Fischerová.

Podle Fischerové už to, že do užšího výběru dostal Miroslav Fořt, ukazuje na možnost podvodu. "Proto navrhujeme, a pravděpodobně se sejde víc svazů a různých organizací, aby pan Langer jako předseda mediální komise za to zodpovědný vyvodil odpovědnost a aby ho parlament odvolal," řekla Fischerová.

Odpovědný je podle ní i předseda volebního výboru Jan Vidím (ODS) a u Kučery vadí jeho minulost, kdy za totality posuzoval texty popových písní.

Kandidáti do Rady ČT poslance nezajímali
Volba nové Rady České televize ve sněmovně finišuje za nezájmu poslanců. Pětačtyřicet kandidátů, kteří postoupili do nejužšího výběru, se v ponělí představovalo prázdnému zasedacímu sálu. Do jednací síně sněmovny, kde má křeslo dvě stě zákonodárců, si jich našlo cestu méně než deset.

Projevy kandidátů do Rady ČT byly většinou velmi obecné. Ve svých pětiminutových příspěvcích ujišťovali například o tom, že chtějí dbát na efektivní hospodaření veřejnoprávní televize.

Ze všech 45 jmen měli zákonodárci začít ve středu volit patnáctičlennou radu. Pokud by se jim nepodařilo zvolit všech 15 radních, druhé kolo voleb by se uskutečnilo ve čtvrtek, či v pátek. Poslanci museli počet kandidátů eliminovat, přihlásilo se více než sto padesát zájemců.

Mezi vybranými jsou například bývalá atletka Helena Fibingerová, ředitel Národní galerie Milan Knížák či odborník na drogovou problematiku Jiří Presl.

Z PROJEVŮ KANDIDÁTŮ

Režisérka dokumentárních filmů Kamila Kytková by ráda slyšela na veřejnoprávní obrazovce více slovenštiny.

Bývalý sportovní redaktor ČT Jiří Baumruk soudí, že rada musí ČT nejen bránit před různými vlivy, ale také bránit veřejnost před televizí. Poslancům m.j. řekl, že je řadovým členem ODS.

Předseda Klubu českých spisovatelů Lubomír Brožek by ČT rád postupně přibližoval k televizi typu britské BBC. Zdá se mu, že je na obrazovkách ČT příliš mnoho akčních seriálů a ani sportu by podle něj nemuselo být tolik.

Bývalý velvyslanec v Německu František Černý řekl, že do rady se příliš nehrne. Jak uvedl, udivilo ho, že do užšího výběru nepostoupili lidé jako Erazim Kohák a Petr Uhl. V době krize v ČT sympatizoval se stávkujícími zaměstnanci.

Do užšího výběru se dostali také bývalý redaktor komunistické televize Miroslav Fořt, někdejší generální prokurátor a šéf inspekce ministra vnitra Vladimír Nechanický či exsenátor sociální demokracie František Vízek.

Kandidátů bylo více než 150
Poslanci v pátek zúžili počet kandidátů z více než 150 na 45. Podle nového zákona o ČT mohli kandidáty do rady navrhovat jen společenské či zájmové organizace, nikoli politické strany.

Paragraf měl zajistit nezávislost radních na politicích, což byl i důvod televizní krize z přelomu roku.

Jenže i tentokrát rozhodovaly dohody mezi politickými stranami ODS a ČSSD. A podle všeho to tak bude i příští týden při definitivní volbě radních.

"Tady je zřetelná nevůle volit za členy rady ČT lidi nezávislé s vlastní autoritou. V parlamentu vše probíhá na základě politických dohod. To platí i pro tento případ," řekl místopředseda výboru Vladimír Mlynář z Unie svobody.

Nyní Rada ČT neexistuje a veřejnoprávní televizi řídí prozatímní ředitel Jiří Balvín.

Pokud se sněmovně na této schůzi podaří zvolit aspoň deset z 15 radních, bude moci rada zahájit volbu stálého ředitele ČT.

Prozatímním ředitelem ČT zvolili poslanci Balvína letos 9. února. Ukončili tak několikatýdenní konflikt, kdy se po zvolení Jiřího Hodače ředitelem televize odmítli vzbouření zaměstnanci podřídit novému vedení a vysílali vlastní zpravodajství, které Hodačův tým přerušoval.

Kučera: Není to jen o dohodách
Jeden z členů tohoto orgánu Miloslav Kučera z ČSSD však soudí, že hlasování nebylo výsledkem dohod.

"Je to otázka řekl bych pragmatického uvažování jednotlivých členů výboru, kteří si byli vědomi, že velmi těžko projdou lidé nějakým způsobem kontroverzní nebo konfliktní," tvrdí. Dodal, že on žádné dohody neuzavíral. Podle Kučery se poslanci snažili vybrat lidi, kteří mohou získat velkou podporu a být skutečně zvoleni. "To není jenom o dohodách ODS - ČSSD," řekl.

Předseda výboru Jan Vidím (ODS) odmítl spekulace o dohodě občanských a sociálních demokratů a dodal, že volba byla tajná.

Nepůjdeme volit, uvažuje Čtyřkoalice
Strany Čtyřkoalice jsou dokonce natolik nespokojeni s volbou pětačtyřiceti kandidátů do Rady České televize, že uvažují o bojkotu schvalování konečného složení rady.

Představitelé iniciativy ČT - věc veřejná nesouhlasí s kandidáty navrženými do Rady České televize.

Výběr kandidátů považují zástupci iniciativy za alarmující a chtějí podat stížnost k Ústavnímu soudu.

"Výběr ukazuje, že z návrhů občanských sdružení byly vyloučeny osobnosti, jejichž minulý život byl zárukou jejich nezávislosti a pevných morálních postojů," uvádí se v prohlášení,
pod nímž jsou jako signatáři občanské ligy podepsáni například zástupce televizních odborů Antonín Dekoj, redaktor ČT Adam Komers, hudebník Michael Kocáb, producent Jan Štern, politolog Jiří Pehe nebo herci Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák a Jan Kraus.

Lídr Čtyřkoalice a předseda Unie svobody Karel Kühnl novinářům řekl, že bojkot je jedna z možností, o níž budou v úterý jednat poslanecké kluby a o den později také členové politické rady Čtyřkoalice.

"Já bych rád ponechal všechny možnosti otevřené, včetně možnosti, že se takhle zmanipulované volby Rady České televize nezúčastníme," uvedl Kühnl.

Na filozofa a faráře místo nezbylo
Do užšího výběru postoupili kromě šéfa Národní galerie (a také neúspěšného kandidáta ODS do Senátu) Milana Knížáka také novináři Josef Petrů, Lucie Weissová nebo Jiří Baumruk. Naopak na filozofa Erazima Koháka nebo evangelického faráře Svatopluka Karáska místo nezbylo.

A v čem je lepší Fořt nebo Nechanický než Kohák? "Víte, kdo všechno pana Nechanického navrhoval? Osm nejvýznamnějších občanských svazů a sdružení zájmové činnosti jako jsou včelaři, zahrádkáři, rybáři, myslivci a tak dál. Víte, jak je to početná voličská základna? To je přece výborné, získat na svou stranu myslivce, rybáře, včelaře," řekl Kučera.

Rada ČT nyní neexistuje a veřejnoprávní televizi řídí prozatímní ředitel Jiří Balvín. Pokud se sněmovně na této schůzi podaří zvolit aspoň 10 z 15 radních, bude moci rada zahájit volbu stálého ředitele ČT.

Navržení kandidáti

Jméno kandidáta (navrhovatel)

1) Jana ŠILEROVÁ (Ekumenická rada církví v ČR)
2) PeadDr. Darina MARTINOVSKÁ (Společnost pro předškolní výchovu)
3) PhDr. Pavel MACHÁČEK (Kruh občanů ČR vyhnaných v r. 1938 z pohraničí)
4) PhDr. Ladislav MILER (Institut klinické a experimentální medicíny a Polyhymnia – nadační fond)
5) JUDr. Miroslav FOŘT (DORLAND, spol s r.o. a Asociace komunikačních agentur)
6) PhDr. Jana HORVÁTHOVÁ (Společenství Romů na Moravě, Společnost odborníků a přátel Muzea romské kultury, HCA-Romská sekce (Helsinky Citizen´s Assembly), Masarykova univerzita,
OS ATHINGANOI)
7) Ing. Danuta TRNKOVÁ (Komora specialistů pro krizové řízení a insolvenci)
8) Mgr. Kamila KYTKOVÁ (Jazzová sekce)
9) PhDr. Antonín RAŠEK (Klub pro bezpečnost, obranu a ochranu společnosti a státu)
10) Lubomír BROŽEK (Klub českých spisovatelů)
11) Ing. Milan HORÁLEK (Českomoravská konfederace odborových svazů)
12) Prof. PhDr. Stanislava KUČEROVÁ (Masarykova univerzita, pedagogická fakulta, Česko-Slovenský výbor, Komora Moravsko Slezská)
13) Doc. Ing. arch. Bohumil FANTA, CSc. (Obec architektů)
14) MUDr. Jiří PRESL (Nadace Drop in, OS “Media-věc otevřená”)
15) PhDr. Jiří KUŽEL (Občanské sdružení Masarykovy dělnické akademie)
16) Radovan MUŠKA (Občanské sdružení Public Monitor)
17) Pavel PRIMUS (Česko-švýcarská společnost)
18) PaedDr. František VÍZEK (Společnost pro ochranu před televizí)
19) Ing. Jan ŠUCHMA (GOLEM CLUB)
20) Ing. Jitka DUŠKOVÁ (TJ SOKOL I Prostějov)
21) Ludmila ENGELOVÁ (Tělocvičná jednota Sokol Vyšehrad)
22) JUDr. Vladimír NECHANICKÝ (Český svaz včelařů, Český rybářský svaz, Českomoravská myslivecká jednota, Rybářské sdružení, Asociace profesionálních myslivců ČR, Český zahrádkářský svaz, Český svaz chovatelů, Safari club international)
23) Ing. Petr KUČERA (Ústřední automotoklub ČR, Výbor na podporu českého šermu, Kruh sdružení dětí a mládeže ČR, 1. spolek letců Karlových Varů)
24) Ing. Zdeněk FORMAN (Český filmový a televizní svaz)
25) Markéta KOLÍBALOVÁ-PRACHATICKÁ (Český filmový a televizní svaz)
26) Ing. Věra MIKULÁŠKOVÁ (Český filmový a televizní svaz)
27) Mgr. Pavel ŽÁČEK (Český filmový a televizní svaz, Sdružení “Děkujeme, odejděte!”)
28) Josef PETRŮ (Okresní myslivecký spolek Jičín, Česko-Slovenský výbor, Komora Moravsko Slezská)
29) František ČERNÝ (Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Svaz nuceně nasazených)
30) PhDr. Zdeněk ZAHRADNÍK (Asociace muzeí a galerií ČR)
31) Hana KREJČOVÁ (Celostátní odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků)
32) Mgr. Marek REMEŠ (Sdružení zdravotně postižených v ČR)
33) Helena FIBINGEROVÁ (Český olympijský výbor)
34) Květa PECKOVÁ-JERIOVÁ (Český olympijský výbor)
35) Mgr. Bohuš ZOUBEK (Asociace interpretační soutěže žesťových nástrojů, Státní filharmonie Brno, Spolek přátel hudby při SF Brno, Výbor ZO UNIE SF Brno)
36) Josef FABIÁN (OS Valašské Athény)
37) PhDr. Drahoslava ŠINDELÁŘOVÁ (OS pro rozvoj města Znojma)
38) Aleš KNÍŽEK (Nadace pozemního vojska armády ČR a muzea na demarkační čáře)
39) JUDr. Zdeňka HŮLOVÁ (Nadace Pomoc potřebným)
40) JUDr. Lucie WEISSOVÁ (Občanský nadační fond, OS B´NAI B´RITH)
41) Prof. Milan KNÍŽÁK Dr.A. (Rada galerií ČR)
42) Mgr. Milan BOUŠKA (OS Mladí konzervativci)
43) PaeDr. Jiří BAUMRUK (Tělovýchovná jednota Uhříněves)
44) Vojtěch STŘÍTESKÝ (Asociace hudebních festivalů ČR)
45) Ing. Jan MRZENA (Jihočeské divadlo)

Kandidát do Rady České televize Milan Knížák naslouchá projevu jednoho z dalších kandidátů, kteří se 21. května představili členům mediální komise Poslanecké sněmovny. Ta zahájila výběr patnáctičlenné Rady ČT ze 45 účastníků výběrového řízení.

Kandidát do Rady České televize Milan Knížák naslouchá projevu jednoho z dalších kandidátů, kteří se 21. května představili členům mediální komise Poslanecké sněmovny. Ta zahájila výběr patnáctičlenné Rady ČT ze 45 úča stníků výběrového řízení.

Česká atletka a mistryně světa ve vrhu koulí z roku 1983 Helena Fibingerová se také ucházela o místo v Radě ČT, 21. května 2001.

Česká atletka a mistryně světa ve vrhu koulí z roku 1983 Helena Fibingerová se také ucházela o místo v Radě ČT, 21. května 2001.

Bývalý moderátor Československé televize Miroslav Fořt se také ucházel o místo v Radě ČT, 21. května 2001.

Herečka Eva Holubová v pražském Divadle Na zábradlí, kde se sešla skupina umělců a intelektuálů Občanská liga, kteří kritizují postup poslanců při výběru kandidátů do Rady ČT. Skupina požaduje odvolání poslance ČSSD Miloslava Kučery z poslanecké mediální komise a poslance Ivana Langera z postu jejího předsedy. (22. května 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

První den nové vlády. Zeman jmenuje nové ministry Babišova kabinetu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

První den pro novou vládu. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....Najdete na iDNES.cz