Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada ČT mi chybí, přiznává Jiří Balvín

  23:21aktualizováno  23:21
P r a h a - Předseda poslanecké mediální komise Ivan Langer (ODS) by rád, aby Česká televize do pěti let nevysílala žádné reklamy. Pro začátek navrhuje, aby se výrazně omezil počet reklam v hlavním vysílacím čase. "Snížení reklamy mezi devatenáctou a dvaadvacátou hodinou o padesát procent by pro televizi bylo smrtelné," tvrdí provizorní ředitel ČT Jiří Balvín.

Myslíte si, že by veřejnoprávní televize nedokázala fungovat i s menším rozpočtem, než jsou čtyři a půl nebo pět miliard?
To, co navrhuje pan Langer, by se rozpočtu dotklo velmi výrazně. Takové rezervy prostě nemůžeme najít. Jedinou možnou kompenzací by bylo zvýšení koncesionářského poplatku. Reálná částka by se pohybovala kolem sto třiceti korun měsíčně. Je třeba průzkumu veřejného mínění, aby ukázal, jestli jsou lidé ochotni zaplatit více. Anebo to, že jim stávající procento reklamy na veřejnoprávní televizi tolik nevadí a přijímají ho jako něco, co umožňuje dobré financování České televize bez zvyšování koncesionářských poplatků.

Manažeři ze soukromých médií, kteří snížení podílu reklamy v České televizi žádají už roky, si nicméně myslí, že v ČT pracuje víc lidí, než je třeba.
Nemáme jinou míru zaměstnanosti než ostatní světové televize. To srovnání je k dispozici - podívejte se na počet zaměstnanců ve veřejnoprávních ZDF, ARD, ve finské televizi. Z tohoto pohledu jsme v rámci normy.

O tom, zda sáhnout do počtu zaměstnanců, tedy uvažovat nebudete?
Samozřejmě, že ano. To je přece úloha každého manažera - hledat rezervy v počtech zaměstnanců. Ale není možné restrukturalizovat televizi tak, že půjde pryč několik set lidí. Kromě toho, každý takový zásah do zaměstnanosti se projeví daleko později. Za půl, za tři čtvrtě roku. Už teď je to vlastně otázka roku 2002.

Letošní rozpočet to nepochybně nespasí. Návrh minulého vedení byl o stovky milionů vyšší, než na kolik televize reálně měla. Vašich 4,6 miliardy korun znamená vyrovnaný rozpočet. Za jakou cenu?
Bylo to těžké. Já říkám, že je to zatažení za ruční brzdu. Znamená to výrazné omezení investic, museli jsme sáhnout do peněz v celé televizi, nejen v programu. Jak správně poznamenal programový šéf Petr Koliha, se zataženou brzdou se nedá dlouho jet.

Co si pod tím má představit divák?
Nechceme do toho diváka vtahovat. Chceme, aby viděl plnohodnotné schéma včetně zábavných programů a sportovních přenosů. Nešli jsme tou cestou, že bychom šmahem škrtali ve vysílacím schématu. Mimochodem, například sportovní přenosy jsou dojednané a zaplacené dlouho dopředu. To všechno splníme.

Jste si jistý, že i v těch mimořádných podmínkách dokážete výdaje televize udržet tak, aby hospodaření ČT opravdu skončilo s nulou?
Bude to obtížné. Rozpočet ohrožují neočekávané výdaje. Například čtyřicetimilionová ztráta v reklamě či podobně vysoké výdaje spojené s forenzním auditem. Bude záležet na tom, jak se agentura, která nám zajišťuje reklamu, dohodne s klienty.

A co potom? Vaši předchůdci tvrdili, že pokud má televize přežít, bude muset být koncesionářský poplatek vyšší.
Poplatek byl upraven skokově, což není dobře. Výhodnější by bylo jeho plynulé zvyšování, upravené v zákoně. Když došlo ke skoku z 50 na 75 korun, první rok hospodařila ČT s přebytkem, druhý rok s menším, třetí rok měla rozpočet vyrovnaný. Čtvrtý rok nyní dobíhá. V tom dalším by se měly zvyšovat poplatky.

O tom, jak televize hospodaří, by měl vypovídat i hloubkový audit. Jak je daleko?
První písemné výstupy by měly být tento týden, ale ty samozřejmě zůstanou pouze mezi ČT a auditorskou firmou. Časově zatím vše běží, jak má. To znamená do těch devadesáti dnů - mělo by to být kolem jedenadvacátého května - bude audit hotov.

Audit si přáli poslanci. Jak se vlastně cítíte jako ředitel, který místo do kanceláře Rady ČT chodí do parlamentu?
Zatím dobře. Jednání na mediální komisi bylo velmi korektní. Myslím, že jestliže nemám radu, je mou povinností podávat informace zde. To nebylo zodpovídání se, informoval jsem poslance o výhledech. A řekl bych, že nic nezůstalo jen tak viset ve vzduchu. Byl jsem spokojen.

Přesto - nechybí vám regulérní veřejnoprávní rada, na niž byste se jako ředitel ČT měl obracet?
Pochopitelně chybí. Jestliže teď doděláváme nějakou formu rozpočtu, měl bych ji předložit radě ke schválení. Ale nemám komu. Takže se nyní budeme pohybovat v rozpočtovém provizoriu, a teprve až rada zasedne, rozpočet jí předložíme. A tak je to se vším, třeba s Kodexem ČT.

Jste ředitelem na čas. Po zvolení rady se bude šéf ČT vybírat znovu. Budete o toto místo usilovat?
Bude to záležet na posouzení nové rady, zda kroky, které jsme jako management udělali, uzná za profesně správné. Pokud je ohodnotí kladně, tak bych se té možnosti nevyhýbal. Pokud budou hodnoceny záporně, tak bych se té možnosti zásadně vyhnul.

Prozatímní ředitel České televize Jiří Balvín přichází do budovy ČT na pražských Kavčích horách, kde 9. února jednal s odboráři o ukončení stávky zaměstnanců České televize.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou. Podle České televize jej...

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Pád kolejového jeřábu z náspu, termín voleb a Ústí chce být ghetto

Zřícený železniční jeřáb v Brtníkách.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám mimo jiné dvousettunový jeřáb, který se zřítil z železničního náspu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz