Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada ČT: Hodač má čas do 2. ledna

  15:19aktualizováno  15:19
Televizní rada v noci požádala ředitele České televize Jiřího Hodače, aby ihned všemi právními prostředky zajistil veřejnoprávní vysílání v plném rozsahu a dodržoval striktně zákon o ČT. Tím, jak Hodač usnesení dodrží, se bude rada zabývat 2. ledna. "Do té doby čekáme konkrétní kroky pana ředitele, které povedou ke standardizaci situace v ČT," prohlásil po jednání předseda Rady ČT Miroslav Mareš.

KRIZE V ČT - 29.12.
nejdůležitější události

1 - Rada ČT podpořila Hodače a vyzvala ho, aby všemi prostředky obnovil řádné vysílání.
2 - Policie odmítla žádost Hodače a nehodlá silou vyklidit budovu zpravodajství ČT.
3 - Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Muchka dopisem upozornil Hodače, že nevysíláním zpravodajství porušuje zákon.
4 - Předseda sněmovny Klaus svolal zástupce parlamentních politických stran, aby 2. ledna jednali o krizi v ČT.
5 - Ředitelka zpravodajství Bobošíková oznámila, že sestavila tým, který je schopen nahradit vzbouřence.
6 - Pracovníci pošt zaznamenali zvýšený zájem občanů o odhlášení koncesionářských poplatků za televizi.
7 - Vzbouření zaměstnanci ČT stále okupují budovu zpravodajství a připravují svou verzi zpravodajských pořadů, kterou Hodač nevysílá.

ČT nevysílala pět dnů zprávy
Nového ředitele televize Jiřího Hodače, jehož jmenování vyvolalo vzpouru velké části televizních zaměstnanců, tak rada opět podpořila.

Hodač již pět dnů nevysílá řádné zprávy, protože je připravují vzbouření zaměstnanci.

Předseda Rady ČT Miroslav Mareš už před začátkem jednání řekl, že rada Hodače neodvolá.

"Pro odvolání ředitele se pravděpodobně nenajde dostatek hlasů," řekl. Dodal, že on se pro Hodačovo odvolání nevysloví. Také členka rady Jana Dědečková odmítla za Hodačovo odvolání hlasovat.

Na radu přišlo jen pět z osmi členů
Ještě dvě hodiny po začátku jednání Rady ČT se ho účastnilo stále jen 5 členů z 8. K případnému odvolání Hodače přitom bylo třeba 6 hlasů. Šestý radní přišel po dvou a půl hodinách jednání. Zbylí dva nedorazili.

Odboráři radě znovu řekli, že s novým ředitelem ČT Jiřím Hodačem nebudou spolupracovat. Hodače rada přijala ihned po nich.

Mareš: Návrh na Hodačovo odvolání nepadl
Předseda Rady ČT Miroslav Mareš potvrdil, že během nočního zasedání radních  nepadl návrh na Hodačovo odvolání. Odvolání ředitele je podle něj jedinou možnou sankcí rady v případě, že Hodač nesplní její požadavky na zajištění veřejnoprávního vysílání v plném rozsahu a dodržování zákona o ČT.

Když ovšem Hodač do 2. ledna požadavky rady nesplní, podle Mareše to neznamená, že bude radou ihned automaticky odvolán.

"Musíme vidět kroky, které směřují k tomu, že vlastně směřují k zabezpečení funkcí televize," řekl. "Netvrdím, že pokud se nepodaří vše splnit, že půjde. Někteří členové rady na to mají jiné názory," dodal.

Hodač doufá, že požadavky rady splní
Hodač po seznámení s požadavky rady řekl, že doufá, že je bude schopen splnit. Na otázku, zda si dokáže představit získání prostor zpravodajství nenásilnou cestou, řekl, že je zásadně proti zbytečnému násilí a doufá, že k ničemu takovému nebude muset dojít.

Hodačem jmenovaná ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková novinářům řekla, že vysílání řádného zpravodajství bude schopna zajistit nejdříve 48 hodin poté, co dostane k dispozici klíčové pracoviště, které je nyní obsazeno jejími odpůrci.

Erben: Hodačovo odvolání bylo na spadnutí
Odchod Jiřího Hodače z funkce generálního ředitele České televize byl v pátek, kdy se situací ve veřejnoprávní televizi zabývala rada ČT, na spadnutí. V rozhovoru pro zpravodajství České televize, které připravují Hodačovi odpůrci, to naznačil místopředseda rady Václav Erben. Hodač podle Erbena radním sdělil, že je unaven a že uvažuje o rezignaci. "Některými členy rady, především radní za ODS Janou Dědečkovou, mu v tom bylo zabráněno," řekl Erben. Erbenovo tvrzení však Dědečková v telefonickém rozhovoru pro ČT popřela.

To, že Erben vyzval k Hodačovu odvolání i na páteční radě, potvrdil také předseda Rady ČT Miroslav Mareš.

Před Kavčí hory přišlo pět tisíc lidí
Podporu změstnancům České televize, kteří protestují proti způsobu jmenování nového ředitele ČT Jiřího Hodače již podpisem petice vyjádřilo na 90 tisíc lidí.

Podobně jako v předchozích dnech se před budovou ČT na Kavčích horách shromáždilo na pět tisíc lidí, aby podpořili zaměstnance televize, kteří požadují odstoupení nového vedení ČT.

V chladném zimním počasí účastníci shromáždění společně sledovali hlavní zpravodajskou relaci Události, kterou připravují revoltující redaktoři.

Česká televize totiž opět vysílá místo zpravodajských pořadů i jejich repríz jen titulek s výzvou generálního ředitele Jiřího Hodače, aby státní orgány učinily přítrž protizákonnému jednání všemi dostupnými prostředky a aby účinně pomohly obnovit legální vysílání.

Boj o každou vteřinu
Ředitel ČT Jiří Hodač opět nahradil hlavní zpravodajskou relaci Události svým prohlášením.

DALŠÍ INFORMACE

Už šestý den nemají diváci ČT normální zpravodajství

Hodač není schopen dodat zprávy

Podřízení Jiřího Hodače si stěžují, že s nimi jejich šéf nemluví a neříká jim, jaké dělá změny.

Po Hodačově příchodu ovládl Kavčí hory chaos

Poslední den v roce může divákům České televize přinést překvapení.

Silvestr na ČT2 je ohrožen

Kdy je možné neplatit koncesi? Pracovníci pošty čelí agresivitě lidí, kteří nechtějí platit koncesionářské poplatky.

Lidé odhlašují koncese

Jak šly události v ČT za sebou

Chronologie krize v ČT

O co se opírá Jiří Hodač, když říká, že rada označila jedině jeho vysílání za legální?

Plné znění sdělení Rady pro rtv

Zaměstnancům, kteří nesouhlasí s jmenováním Jiřího Hodače ředitelem, se podařilo v novém pořadu Kavky odvysílat část čtvrtečního zpravodajství o situaci v České televizi. Kavky jsou novým pořadem redakce publicistiky, který se teprve druhý týden vysílá v pátek v podvečer (Hodač není schopen dodat zprávy - více ZDE).

Šéf 'velké' rady: Hodač porušuje zákon
Předseda takzvané velké rady, rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Martin Muchka dopisem Hodače upozornil, že nevysíláním zpravodajství porušuje zákon.

"Uložili jsme panu Hodačovi, aby obnovil vysílání ČT v plném rozsahu. A to je i nyní evidentně porušováno. Dopisem jsem ho na to upozornil," řekl Muchka redaktorovi ČRo1 - Radiožurnálu (Plné znění sdělení Rady pro rtv - ZDE).

Hodač podle něj také poškodil dobré jméno rady pro rozhlasové a televizní vysílání tím, že jí přisoudil pravomoci, které jí ze zákona nepřísluší. Hodač ji veřejně titulkem vyzval, aby rozhodla, zda je jeho vysílání legální.

Hodač požádal o pomoc policii, ta je zdrženlivá
"Na základě včerejšího rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsme oslovili složky policie České republiky, které začínají tuto situaci řešit," řekl Radiožurnálu asistent ředitele ČT Jiřího Hodače Pavel Bobošík, manžel ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové. Policie se ale k zásahu na Kavčích horách nechystá.

Potvrdila to i mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Podle ní policie v televizi zasáhnout ani nemůže. Vzhledem k tomu, že probíhá procedura související s trestním oznámením, které na vzbouřence podalo vedení televize, musel by o zásahu rozhodnout státní zástupce.

Ředitel České televize televize Jiří Hodač podával policistům ke krizi v televizi vysvětlení celých sedm hodin.

Klaus svolal předsedy stran
Dopoledne začalo jednat o situaci v ČT rozšířené grémium ODS. Místopředseda ODS a předseda sněmovní mediální komise Ivan Langer se sešel se zástupci krizového výboru revoltujících zaměstnanců televize už dnes po půlnoci.

Po jednání grémia ODS svolal předseda strany a Poslanecké sněmovny Václav Klaus na 2. ledna 2001 schůzku předsedů všech stran zastoupených ve sněmovně s výjimkou KSČM. Jednání souvisí s mimořádnou schůzí sněmovny 5. ledna, která se bude zabývat situací v ČT. Schůzky by se měli zúčastnit kromě ODS ještě zástupci ČSSD, Unie svobody a KDU-ČSL.

Zástupci ODS po jednání grémia zmiňovali hlavně to, že by se mělo důkladně vyšetřit hospodaření České televize od roku 1992 a že by televize při zadávání výroby programů měla respektovat zákon o veřejných zakázkách. Podle grémia ODS by se měly zveřejnit všechny smlouvy o dílo podepsané generálními řediteli v posledních dvou letech, které přesahují částku 100 tisíc korun.

Bobošíková tvrdí, že má lidi, ale sama nemá smlouvu
Ve čtvrtek večer to bylo podle Bobošíkové 36 lidí, kteří mají zájem s ní spolupracovat. Jedním z nových moderátorů zpráv má být Dušica Zimová, bývalá redaktorka Českého rozhlasu.

Kdy Bobošíková začne s vysíláním zpráv není zatím schopná říci. "Nemáme přístup k technice, kterou stále a vytrvale blokují ti, kteří na ní připravují své neautorizované zpravodajství," řekla na vysvětlenou Bobošíková.

Jména svých nových spoluopracovníků odmítla sdělit s tím, že si to sami nepřejí. Uvedla pouze, že jsou připraveny dvě moderátorské dvojice, které si vyřizují své pracovněprávní vztahy.

Podle personálního oddělení ČT ovšem ani Bobošíková ještě nemá s Českou televizí uzavřenou smlouvu a ani nenastoupili žádní noví zaměstnanci. Je tedy sporné, zda výpovědi, které Bobošíková rozdala a pod něž se podepsala, jsou vůbec platné.

Přitom odpověď na otázku, zda výpovědi jsou v pořádku, nebo ne, je klíčová. Pokud by v pořádku nebyly, znamenalo by to, že jsou redaktoři v budově televize naprosto legálně a důvod zasáhnout by úplně pominul.

Šéf personalistiky České televize Milan Kříž prohlásil, že výpovědi jsou neplatné.

Právník Oldřich Choděra však pro ČTK uvedl, že zákon striktně nevyžaduje písemnou formu pracovní smlouvy. "Je to sice chyba, ale neznamená to neplatnost jejího pracovního poměru a neplatnost jejích úkonů," řekl.

Konečné rozhodnutí bude v každém případě na soudu. Jednou doručené okamžité zrušení pracovního poměru se totiž nedá vzít zpět, zrušit je může právě jen soud.

Televize ztrácí miliony
Česká televize přišla ve středu a ve čtvrtek kvůli neodvysílání nasmlouvaných reklamních spotů o 12 milionů korun. Potvrdil to Michael Richter, ředitel společnosti Arbo Media, jež zajišťuje prodej reklamního času pro ČT. "Přesné ztráty bude možné definovat až na základě jednání s klienty nebo jejich agenturami," dodal.

Senát se bude zabývat situací v České televizi ve středu 3. ledna odpoledne. Jednání svolal předseda horní komory Petr Pithart na základě žádosti 29 senátorů, mezi nimiž jsou zástupci Unie svobody, ODA a KDU-ČSL a nezávislí. Podle ČTK nejsou pod žádostí o svolání senátní schůze podepsáni zástupci ODS, ČSSD a KSČM. Místopředseda Senátu Jan Ruml v úterý předpověděl, že schůze přeroste ve veřejné slyšení Senátu o situaci v ČT a případných změnách v zákoně.

Železný: Hodačovi pomůžu, kdykoli bude potřebovat
Generální ředitel televize Nova Vladimír Železný hodlá i nadále pomáhat generálnímu řediteli České televize Jiřímu Hodačovi. Železný ve svém pořadu Volejte řediteli prohlásil, že Hodačovi pomůže, kdykoliv to bude potřebovat.

Podle svých slov je velmi pyšný na to, že Hodačovi již mohl poskytnout techniku a prostory TV Nova k odvysílání zpráv, které připravuje tým v čele s Janou Bobošíkovou.  "Byla to pro mě čest pomoci, protože jsem měl pocit, že pomáhám demokracii, pomáhám zastupitelské demokracii," komentoval svou pomoc Hodačovi šéf TV Nova.
 
Dodal, že i v době jeho rozchodu se servisní organizací ČNTS nabídl tehdejší šéf ČT Jakub Puchalský veřejně týmu Železného pomoc. "Já si toho dodnes velmi cením," podotkl ředitel Novy.

Jaký je rozdíl mezi radami

Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání Rada České televize
- dohlíží na dodržování pravidel v rozhlasové a televizní oblasti,
- uděluje a odnímá licence na území ČR a dohlíží na dodržování právních předpisů i na nezávislost vysílání,
- je odpovědna Poslanecké sněmovně, která volí a odvolává její členy, funkční období je šestileté
- má 13 členů a podle zákona v ní mají být zastoupeny různé názorové proudy,
- je povinna předkládat sněmovně zprávu o stavu vysílání a o své činnosti,
- v případě opětovného neschválení zprávy o činnosti může sněmovna radu odvolat.
- je orgánem, jehož prostřednictvím by měla veřejnost kontrolovat vysílání ČT,
- její činnost je upravena zákonem o ČT,
- má devět členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna,
funkční období  je pětileté,
- například jmenuje a odvolává generálního ředitele ČT,
- schvaluje rozpočet a závěrečný účet ČT a rozhoduje o stížnostech týkajících se ředitele ČT,
- předkládá Poslanecké sněmovně výroční zprávu o činnosti a hospodaření ČT.
Členové rad nesmí mít funkce v politických stranách nebo v politických hnutích a ani nesmí působit v jejich prospěch při výkonu své funkce.

Večerní zpravodajskou relaci ČT Události vyrobenou zaměstnanci neuznávajícími nové vedení televize mohli lidé vidět 28. prosince na pražském Václavském náměstí.

Večerní zpravodajskou relaci ČT Události vyrobenou zaměstnanci neuznávajícími nové vedení televize mohli lidé vidět 28. prosince na pražském Václavském náměstí.

Večerní zpravodajskou relaci ČT Události vyrobenou zaměstnanci neuznávajícími nové vedení televize mohli lidé vidět 28. prosince na pražském Václavském náměstí.

Odhadem 5000 lidí se 29.prosince večer jako již v předchozích dnech shromáždilo před budovou zpravodajství České televize (ČT) na Kavčích horách v Praze, aby podpořili zaměstnance televize, kteří požadují odstoupení nového vedení ČT v čele s generálním ředitelem Jiřím Hodačem, 29. prosince 2000.

Předseda Rady České televize Miroslav Mareš přichází na zasedání rady, které se konalo 29.prosince v Praze.

Redaktoři ve velíně zpravodajství České televize sledují závěr nového pořadu Kavky, ve kterém se jim 29.prosince navečer podařilo proniknout se svými názory na současnou krizi v ČT na obrazovky televize.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Muž, který naváděl dceru, aby pálkou zbila Romy a muslimy, dostal podmínku

Výřez z videa kolujícího na sociálních sítích.

Případ videa, na kterém nezletilá dívka buší baseballovou pálkou do polštáře a podle otce si má představovat, že se...

Čuba zůstává senátorem, i když není k sehnání a na jednání nejezdí

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Senátor František Čuba už déle než rok nedojíždí na jednání horní komory parlamentu a nebývá k zastižení ani ve své...

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si v pátek připomnělo památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a...

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.