Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada bezpečnosti posvětila afghánskou misi

  21:15aktualizováno  21:15
Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání mnohonárodních bezpečnostních sil do Afghánistánu. Mají mandát k použití síly v případě potřeby. Jejich úkolem je zajistit, aby nová prozatímní afghánská vláda a personál Organizace spojených národů mohly pracovat v bezpečném prostředí. Půlroční misi jednotek s 3000 až 5000 vojáky převážně z evropských států NATO bude první tři měsíce velet Velká Británie.

Podle schválené rezoluce budou příslušníci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (International Security Assistance Force - ISAF) pomáhat se zajišťováním klidu zbraní v Kábulu a jeho okolí.

Jako první se ujme úkolu skupina 200 příslušníků britské námořní pěchoty, která dorazí do Kábulu v sobotu na inauguraci prozatímní vlády.

Rezoluce číslo 1386, kterou předložily Velká Británie a Francie, uvádí, že situace v Afghánistánu stále představuje ohrožení mezinárodního míru a klidu.

ČESKÁ MISE

Čeští vojáci budou bojovat s terorismem

Pomoc Tu-154

Americký velvyslanec při OSN John Negroponte označil schválení mise za vyslání důležitého signálu mezinárodní podpory novým afghánským úřadům. Britský velvyslanec při OSN Jeremy Greenstock upozornil, že hlavním cílem mnohonárodních sil je spolupráce s Afghánci, nicméně tyto síly, jak zdůraznil, se musejí umět o sebe postarat a dodržet mandát.

V Afghánistánu panuje po pádu fundamentalistického režimu Talibanu bezvládí a na mnoha místech se ujímají kontroly místní váleční velitelé. Ústřední vláda je velmi slabá a hlavní město kontrolují milice Severního spojenectví, které se navzdory dohodě z Německa nechtějí stáhnout mimo město, ale jen z ulic.

Podle zpráv z Kábulu si ochranu mnohonárodních jednotek přejí především ti členové prozatímní vlády, kteří přicházejí z ciziny a nemají v zemi vlastní mocenskou základnu.

Poněkud jinou představu o roli ISAF má prozatímní afghánský ministr obrany Muhammad Fahím. Podle jeho názoru může být v zemi rozmístěno tři tisíce jejich členů s tím, že tisícovka bude chránit vládní úřady a dva tisíce budou pomáhat při rozdílení humanitární pomoci. Přítomnost mnohonárodních sil označil spíše za symbol a zdůraznil, že zajištění bezpečnosti je úkolem samotých Afghánců. Mnohonárodní síly podle něho rozhodně nebudou smět nikoho odzbrojovat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Najdete na iDNES.cz