Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada bezpečnosti odsoudila násilí v Makedonii

  15:48aktualizováno  15:48
Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci odsuzující násilné akce Albánců na severu Makedonie. Nevyslyšela ale přání vlády ve Skopje na konkrétní kritiku Kosova za podněcování nepokojů. Od sobotního rána opět probíhají na makedonském území srážky místní policie s albánskými povstalci.
"Střílí se tu jako o závod," hlásí z přímo z místa zpravodaj MF DNES Luboš Palata. Místní rozhlas už mluví o válce.

Z hor přichází válka, píše zpravodaj MF DNES z Tetova
Albánci plní svou hrozbu, že boje přenesou z lesů do měst. V oblasti se zvedá vlna uprchlíků. Před boji albánských povstalců s makedonskými ozbrojenými silami už uteklo na dva tisíce lidí.

Podle jednoho místního obyvatele prchají z Tetova hlavně albánští muži hledající útočiště u makedonských sousedů, aby se vyhnuli nucenému povolání do armády. Přes mezinárodní výzvy ke zdrženlivosti se boje stále rozšiřují.

Místní policie tvrdí, že v pátek byli albánští povstalci vytlačeni, stále však operují v horách jižně od tohoto druhého největšího makedonského města.

Makedonie: Je to agrese
Makedonský zástupce v OSN opakovaně zdůrazňoval Radě bezpečnosti, že jeho země čelí ozbrojené agresy ze zahraničí a za srážkami je třeba hledat aktivitu oficiálně rozpuštěné Kosovské osvobozenecké armády.

Rezoluce se ale o Kosovu přímo nezmiňuje. Upozornila pouze, že je třeba zachovat územní celistvost Makedonie a bezpečnost v regionu. Podle účastníka jednání rady chybí zmínka o Kosovu proto, že OSN nechce destabilizovat situaci v Kosovu.

NATO považuje povstalce za hrstku extremistů
Makedonii se dostává silné slovní podpory zahraničních politiků. Mluvčí americké diplomacie Richard Boucher vyzval Albánce, aby své požadavky prosazovali prostřednictvím demokratických struktur.

Generální tajemník NATO George Robertson v Aténách prohlásil: "Aliance nedovolí malému počtu extremistů destabilizovat Makedonii." Rusko rovněž slovně podpořilo makedonské ozbrojené síly.

Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová, jejíž země v tomto pololetí předsedá Evropské unii, apelovala na povstalce, aby ukončili násilné akce dříve, než se situace zcela vymkne kontrole.

Albánci vyhrožují
Povstalci ve Skopji rozšiřovali zprávu, v níž vyhrožovali, že rozšíří válku i do měst, pokud se nezačne jednat o federalizaci Makedonie, to znamená o jejím rozdělení na makedonskou a albánskou část.

Nejmenovaný velitel povstalecké makedonskoalbánské Národní osvobozenecké armády známé pod zkratkou UCK vyhrožoval: "UCK je schopna roznítit požár
všude v Makedonii. Boje v západomakedonském Tetovu jsou varováním pro Skopji," uvedl doslova.

Makedonie mění rozpočet, chystá se na válku
Makedonský ministr financí Nikola Gruevski prohlásil, že musí přeskupit rozpočet tak, aby byly z jiných resortů vyčleněny dodatečné peníze pro ozbrojené síly.

Dav rozprášil až slzný plyn
Článek o středečních událostech v Kosovské Mitrovici najdete ZDE.

Němce vyhnala z kasáren střelba
Etničtí Albánci odpoledne stříleli na kasárna německých vojáků v Tetovu a jeden německý příslušník mezinárodních mírových sil byl lehce zraněn úlomkem skla.

Asi 500 příslušníků bundeswehru pak bylo z této oblasti odsunuto. Celkem je tu dislokováno 1000 německých vojáků. Z Kosova do Makedonie mají být nyní jako odstrašující prostředek převezeny tanky Leopard.

Na hranicích s Makedonií operuje i jugoslávská armáda
Jugoslávské síly od středy po povolení sil NATO obsadili část bezpečnostní zóny, která přiléhá k Makednoii.

K rozmístění jugoslávských sil došlo dva dny poté, co Bělehrad a představitelé albánských povstalců podepsali pod záštitou NATO dohodu o příměří. Bělehrad v pondělí zároveň dostal povolení vyslat své síly do oblasti, kam dosud měli přístup jen lehce vyzbrojení srbští policisté, nikoli vojáci jugoslávské armády.

Mapa kosovsko-makedonské hranice, kde bojují vládní vojska s albánskými rebely, 20. června 2001

Makedonské bezpečnostní síly se snaží udržet pořádek v ulicích města Tetovo, kde se už třetí den střetávaly v bojích s albánskými povstalci. (16. března 2001)

Etničtí Albánci v mešitě při tradiční páteční motlitbě v západomakedonském městě Tetovo, kde se už třetím dnem odehrávaly prudké srážky mezi makedonskými bezpečnostními silami a albánskými povstalci. (16. března 2001)

Hořící dům v západomakedonském městě Tetovo, kde 16.března již třetí den pokračovaly prudké srážky mezi makedonskými bezpečnostními složkami a albánskými povstalci.

Civilisté spěchají s municí k transportéru makedonských bezpečnostních sil, které na okraji města Tetovo bojovaly s albánskými separatisty. (16. března 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Při začátku registrace voličů v Kábulu se odpálil atentátník, zabil 57 lidí

Teroristický útok v Afganistánu. (22. dubna 2018)

Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské...

Biologové omylem zabili vzácného medvěda, navíc si ho spletli s jiným

Ilustrační foto.

V italském národním parku zemřel na následky uspání jeden z posledních padesáti žijících jedinců vzácného medvěda...

Není jiné řešení pro Izraelce a Araby než žít v míru, říká profesor

Protestující Palestinci na hranicích Pásma Gazy (6. dubna 2018).

Profesor Uri Bialer, expert na mezinárodní vztahy z Hebrejské univerzity, soudí, že Izrael má naději na dohodu. „Fakt,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz