Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Austrálie bojuje s motorkářskými gangy, hrozí jim potupný růžový mundúr

  15:41aktualizováno  15:41
Austrálie má dost řádění motorkářských gangů. Úřady se proto rozhodly, že jejím členům řádně znepříjemní život. Stát Queensland například chystá pro motorkáře vězení se speciálním režimem, vyšší tresty pro členy gangů a také speciální růžové uniformy, které budou muset odsouzení nosit.

Austrálie bojuje s motorkářskými gangy. Úřady si došláply i na legendární Hells Angels. | foto: Profimedia.cz

Problémy se členy desítek motorkářských gangů má Austrálie již několik let. V posledních měsících však střety mezi jednotlivými znepřátelenými skupinami eskalují. Výjimkou není ani střelba v ulicích, vraždy a další násilnosti. K tomu se přidává i pašování drog, kterým gangy financují svůj chod.

Největší bitvy probíhají podle úřadů mezi členy světově proslulých Hells Angels a lokálním gangem Finks, který je odnoží amerických Mongols. Vrcholem byly střety těchto gangů, které proběhly před více než měsícem v turisticky vyhledávané oblasti Zlatého pobřeží v australském státě Queensland, píše telegraph.co.uk.

Tamní úřady proto přijaly sérii opatření, které mají zabránit řádění motocyklových výtržníků. Zřejmě nejvýraznější je změna v legislativě, která motorkářské gangy zařadila na seznam kriminálních organizací.

Pokud tedy bude některý ze členů gangu odsouzen byť jen za minoritní trestný čin, může mu soud k trestu přidat za členství v gangu až 15 let vězení. Do ranku legislativních opatření pak patří také pravomoc úřadů, které mohou po odsouzení nařídit sešrotování motorových mazlíčků všech členů gangů.

Speciální vězení a růžové mundúry

Změnou v zákonech a směrnicích to však pro gangy nekončí. Queensland totiž zajistí fungování speciální věznice jen pro odsouzené členy motorkářských gangů.

Tetovací salony musí ctít pravidla

Už před několika týdny pak queenslandské úřady schválily nové přísné směrnice pro provozovatele tetovacích salonů. Ty mají s fungováním motorkářských gangů společného více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Není totiž výjimkou, že členy gangů zaměstnávají, nebo je gangy dokonce vlastní. Z jejich zisků pak dotují své fungování. Provozovatelé salonů tak musí pravidelně a podrobně dokládat všechny příjmy a výdaje a také odevzdat soupis všech svých zaměstnanců včetně výpisu z jejich trestního rejstříku.

V tomto zařízení pak budou platit zcela jiné pořádky oproti běžným věznicím. Trestanci zde budou po 23 hodin zavřeni na celách a bude jim odepřena návštěva posilovny i sledování televize. Přísně bude kontrolována i jejich vzájemná komunikace. Pravidlem pak budou časté kontroly na celách.

Největší potupou však budou pro vězněné členy motorkářských gangů speciální uniformy. Místo do olivově zelených vězeňských mundúrů je totiž dozorci obléknou do růžových kombinéz. Toto opatření navíc bude platit i v ostatních věznicích.

Premiér státu Queensland Campbell Newman pro server thewest.com.au uvedl, že toto nařízení má členy gangů ponížit. "Jsou to lidé, kteří šikanují okolí. Rádi nosí děsivé oblečení, kožené bundy a mají drsná tetování. Když jim řekneme, aby každý den nosili růžové kombinézy, bude to pro ně potupné," uvedl Newman.

"Trest je drsný záměrně. Chceme je zlomit, rozbít tyto skupiny," dodal generální prokurátor Jarrod Bleijie.

Motorkáři se brání a zakládají fond pro boj s legislativou

Australští motorkáři se však rozhodli bránit. Tamní motocyklový svaz již spustil celonárodní fond, který má sloužit pro případné soudní spory všech členů svazu. Donutil ho k tomu nedávný případ 25letého motorkáře ze Zlatého pobřeží, který je mimo jiné viněn i ze členství v Hells Angels, za což mu kvůli nově schválené legislativě hrozí až 15 let vězení.

Policie si na něj původně počíhala kvůli podezření, že ukrývá drogy. Právní zástupce obviněného Ashkan Tai však tvrdí, že jeho klient nemá s motorkářským gangem nic společného. Jen měl tu smůlu, že žije ve společném domě s některými členy Hells Angels.

Předseda svazu motorkářů Shaun Leonard tvrdí, že nové kroky queenslandkých úřadů jsou přímým útokem na všechny motorkáře a připustil, že fond může pomáhat i členům motocyklových gangů. "Každý by měl být souzen za své přestupky a činy. Ne za to, k jaké společenské skupině patří," vysvětlil Leonard pro brisbanetimes.com.au.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz