Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pytle nezmizely a ohrožují zdraví

  21:00aktualizováno  21:00
Strakonice - Okolo břehu Otavy u strakonického zimního stadionu zůstalo po povodních zhruba sto pytlů s kontaminovaným pískem. Z těch hrozí rozšíření nejrůznějších epidemií. Obyvatelé okolních sídlišť mají strach o zdraví svých dětí, které si sem často chodí hrát. "Strakonice nebyly zas tolik postiženy. Nechápu, proč odvoz trvá tak dlouho, třeba Písek na tom byl hůře a pytle jsou dávno pryč a zlikvidované," řekla devětadvacetiletá maminka Lucie Čejková z Tržní ulice.

Její šestiletá Nikola a devítiletý Petr chodí okolo povodňové hráze denně venčit psa. Proto má strach, že mohou na pytle sahat a nakazit se.

Ředitelka strakonické hygienické stanice Andrea Klečková potvrdila, že z pytlů s pískem mohou epidemie vzniknout. "Kontaminovaný písek je obecně nebezpečný. Proto jsme upozornili města, aby vyměnila i písek na pískovištích," řekla Klečková.

Dodala, že z pytlů hrozí vznik toxoplazmóz nebo jiných kožních nemocí. "Voda, která se přehnala přes Strakonice, nebyla naštěstí tolik znečištěna například výkaly. Pravděpodobnost vzniku nákaz není tak vysoká, ale každopádně existuje," dodala Klečková.

Pytle zůstávají u strakonického zimního stadionu především proto, že se Technické služby Strakonice, které zajišťují i likvidaci kontaminovaného písku, snažily vyčistit v první řadě samotný střed města. V tom se totiž konal patnáctý ročník Mezinárodního dudáckého festivalu. "Rozhodně tam pytle nezůstanou nadobro. Nejprve se ale veškeré práce soustředily do centra, aby bylo čisté pro pořádání festivalu a jeho návštěvníky. Prostě dostalo přednost," potvrdil starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Rozsáhlá fotogalerie

Všechny články o záplavách najdete zde.

Odklizení sto pytlů s pískem je ale otázka maximálně dvou hodin práce. Proto obyvatelé strakonických sídlišť kroutí hlavou i nad argumenty radnice. "Odklidit pytle je přece první věc, kterou musí každé město udělat. A to všude. Je fakt hezké, vymlouvat se na festival," řekla ironicky další maminka Petra Králová.

František Němejc z Technických služeb Strakonic, který má úklidové práce na starosti, slíbil, že pytle zmizí během tohoto týdne. "Museli jsme vyčistit střed města. Také jsme odstraňovali polámané stromy na Podskalí," zdůraznil Němejc.

V Českých Budějovicích, kde bylo na nábřeží několik desítek tisíc pytlů s pískem, už je velká část z nich odvezena. "Většinu pytlů jsme svezli do technických služeb na skládku. Nějaké jsou ještě u Voříškova dvora, ale těch je jen pár," uvedl náměstek budějovického primátora Vladimír Kostka.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz