Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nacházejí stále více munice, rostoucí čísla překvapují i policii

  19:26aktualizováno  19:26
Policejní pyrotechnici mají letos napilno: vyrážejí k nezvyklému počtu nálezů munice. Už evidují 236 výjezdů, dvakrát víc než před rokem. Těchto vražedných předmětů se v Česku povaluje obrovské množství. A dlouho bude.

Nevybuchlé munice z 2. světové války sovětské a německé výroby bylo nalezeno 161 kusů | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Zazvoní telefon, muž hlásí podezřelý předmět. Zásah si vyžádá pět desítek policistů, asi dvacet hasičů a na místo vyráží i policejní pyrotechnik. Takové nasazení si letos vyžádala více než dvousetkilová nevybuchlá letecká puma, kterou dělníci našli v pískovně na Kladensku.

Ačkoliv toto byl poměrně ojedinělý kousek - byla to jedna z největších pum ze druhé světové války, které u nás kdy byly nalezeny - policisty překvapují počty munice, s jakými se od začátku roku setkávají.

Výjezdy pyrotechniků za municí

2014
leden, únor 236

2013
leden, únor 119

Expozitura Milovice, která vyjíždí mimo jiné ve Středočeském kraji

2014
1. leden - 15. březen 84

2013
1. leden - 15. březen 50

Zdroj: Pyrotechnické služby Policie ČR

"V posledních měsících se nachází obrovské množství střeliva a výbušnin. Hlášení těchto nálezů jsou nyní velmi intenzivní - přicházejí třeba jednou i vícekrát za den," říká náměstek krajského policejního ředitele ve středních Čechách Michal Mazánek. A dokládají to i čísla. Jen z expozitury policejní pyrotechnické služby v Milovicích vyjížděli pyrotechnici od začátku letošního roku do 15. března k osmdesáti čtyřem nálezům. Loni za stejné období to bylo padesát případů.

Nárůst je však patrný i z údajů za celou republiku. Loňské statistiky za leden a únor ukazují, že pyrotechnici vyráželi ke 119 případům nalezené munice. Letos za srovnatelné období už je počet dvojnásobný: čítá 236 výjezdů.

Pyrotechnici to přičítají především mírné zimě, početným nálezům, ale také přispívají zemní a stavební práce. Za lepšího počasí vyrazili ven i hledači kovů s detektory - ti pátrají po různých historických předmětech, které sbírají a některé i prodávají. Právě ti velmi často upozorňují na nálezy munice "Podle našich zkušeností je třetina až polovina oznámení právě od hledačů historických předmětů," říká náměstek šéfa pyrotechniků Miloslav Žán.

Na jaře je nejvíce nálezů v polích, v houbařské sezoně zase v lesích

Podle pyrotechniků se nejčastěji v Čechách nacházejí ruční a dělostřelecké granáty, dělostřelecké miny, pěchotní munice, ale i letecké pumy.

Nejčastěji tyto věci pocházejí z období druhé světové války. "Výjimkou nejsou ani nálezy z dob 1. světové války, či z války prusko-rakouské," říká Dlouhý. Nicméně nachází se i munice z dob, kdy tu cvičila vojska Varšavské smlouvy i naše armáda.

Právě historické události se odrážejí na typu nálezů v různých koutech Česka. "Liší se kraj od kraje. Záleží vždy na tom, co se na daném území dělo v minulosti. Někde byly muniční sklady - ty se třeba na konci války zničily výbuchem, takže v okolí mohou být rozhozené například dělostřelecké granáty a dělostřelecké miny," říká Dlouhý.

Fotogalerie

Ve městech a jejich okolí je zase pravděpodobnější, že tu lidé i pyrotechnici narazí na letecké pumy. "Některé městské aglomerace byly cílem náletů," vysvětluje jejich přítomnost Dlouhý. Upozorňuje přitom, že leckdy je najdou i nevybuchlé a takové představují největší nebezpečí.

Nálezy v Česku lze také rozdělit podle dřívějších postupů armád: na západě území jsou častější pozůstatky anglo-americké munice a na východě zase sovětské.

Pyrotechnici mají také vypozorované, jak na místa nálezů působí roční období. Zejména na jaře a na podzim očekávají častá hlášení střeliva na polích. Jakmile začne houbařská sezona, chystají se zase na častější výjezdy do lesů.

I přesto, že je téměř sedmdesát let po druhé světové válce, odborníci nepředpokládají, že by ubývalo munice, kterou pyrotechnici najdou. "Předpokládáme, že ji budeme nacházet ještě příštích sto let," říká náměstek šéfa policejních pyrotechniků Miloslav Žán.

I stará, rezavá munice zabíjí

Šéf pyrotechniků nechtěl prozradit konkrétní místa, kde nejčastěji nacházejí střelivo. A to proto, že se často jedná o místa velmi nebezpečná. Přesto se stane, že někteří hledači pozůstatků z válek zajdou i tam.

Pyrotechnici se setkávají i s tím, že lidé neodborně s municí nakládají - snaží se ji třeba rozmontovat. To dokládá i tragický případ ze soboty. Při výbuchu ve Vítkově na Opavsku zemřel muž a další tři lidé byli zraněni. Manipulovali totiž s municí nalezenou ve vojenském prostoru na Libavé. Není to však zdaleka jediný případ: jen loni řešili pyrotechnici třiadvacet výbuchů munice a výbušnin, při kterých bylo čtrnáct lidí zraněno a tři lidé zemřeli.

"Při setkání s municí je zapotřebí si uvědomit, že byla vyrobena proto, aby zabíjela a ničila. Ať se jedná o munici či předmět munici připomínající, tak s ním lidé nesmějí manipulovat. Je potřeba označit místo nálezu například igelitovou taškou či částí oděvu, zabránit přístupu k munici a manipulaci s ní dalším lidem a zavolat policii," popisuje postup Dlouhý.

Archeologové na Mostecku odkrývají postavení německého protiletadlového dělostřelectva, které za 2. světové války bránilo před nálety chemičku u Litvínova. Spolupracují na tom i s policejními pyrotechniky, protože v zemi zůstaly tuny nevybuchlé munice.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V litvínovské chemičce ráno hořelo, požár se obešel bez zranění

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

V areálu Unipetrolu v Záluží ráno hořelo na jednotce parciální oxidace, tedy výrobně vodíku. Požár se obešel bez...

U Kladna se osobní auto střetlo s vlakem, řidič je vážně zraněný

V Kladně-Vrapicích se srazilo auto s vlakem, pro řidiče letěl vrtulník....

Osobní auto a vlak se ráno střetly na železničním přejezdu bez závor u Kladna. Ve vozidle jel pouze řidič, kterého...

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz