Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tvůrci pyramidové hry podvedli tisíce lidí o stamiliony, píše žalobce

  12:01aktualizováno  12:01
Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem obžalovalo čtyři lidi zapojené do podvodu na principu pyramidové hry. Viní je z toho, že v letech 2000 až 2006 vylákali téměř 398 milionů korun od 5 851 podvedených. Včetně ušlého zisku škoda přesahuje 437 milionů korun.
Představitelé firmy z lidí příslibem stálého příjmu lákali "půjčky" ve výši 68 tisíc korun. (Ilustrační snímek)

Představitelé firmy z lidí příslibem stálého příjmu lákali "půjčky" ve výši 68 tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Podvodný projekt se jmenoval Avalanche, následně Avareal. "Podvodné jednání obviněných spočívalo ve vylákání částek ve výši 68 tisíc korun od zájemců o vstup do projektu, který byl znalcem označen jako takzvaná pyramidová hra. Částka 68 tisíc korun byla deklarována jako půjčka akciové společnosti Rhinoceros," informoval mluvčí policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Státní zástupce obžaloval tři muže, členy představenstva akciové společnosti Rhinoceros, a jednu ženu, zmocněnkyni firmy.

Členové představenstva podle obžaloby klientům za "půjčku" slibovali zhodnocení peněz a pravidelný příjem. Ten měl plynout z činnosti firmy a vkladů dalších lidí, které se jim do projektu podaří zapojit. Zárukou měly být dva kusy amerických dluhopisů, takzvaných Stripsů.

"Před svými klienty však zamlčeli nepříznivou hospodářskou situaci obchodní společnosti, která navíc nevyvíjela takové podnikatelské aktivity, aby v budoucnu mohla dostát svým závazkům," poznamenal Ibehej.

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zmapovali, jak podvodníci s vylákanými penězi nakládali. Nejprve je použili na fiktivní úhradu licenčních poplatků společnosti Avalanche se sídlem v Londýně. Peníze však poslali na svůj účet v rakouské bance. Pak je převedli na účet offshorové společnosti sídlící na Gibraltaru a odtud poslali zpět do Česka.

"Tím mělo být vzbuzeno zdání, že jimi získaný výnos z trestné činnosti je legálně nabytým příjmem," uvedl Ibehej.

Spis má 112 tisíc stran

Muži takto "zlegalizovali" zhruba 908 tisíc amerických dolarů. Všichni tři jsou obvinění z podvodu, legalizace výnosů z trestné činnosti a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Zmocněnkyni firmy státní zástupce obžaloval z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Trojici podle obžaloby pomohla vyvést zhruba 17 milionů korun, které v rámci trestního řízení zajistil státní zástupce a policie jako náhradní hodnotu odpovídající výnosu z trestné činnosti.

Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se případem zabývali od roku 2006. Státnímu zástupci spis předali v květnu a ten podal koncem října obžalobu. Podvedení klienti uplatnili prostřednictvím svých zmocněnců nároky na zaplacení škody.

"Spisový materiál je mimořádně rozsáhlý. Jen samotný spis tvoří bez příloh 112 tisíc stran. Rozsáhlá je rovněž obžaloba státního zástupce, která obsahuje 216 stran," přiblížil Ibehej.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud spojil obžaloby Dědice. Lobbista odmítá připustit jakoukoliv vinu

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z ovlivňování výběrových řízení a přijímání úplatků si u soudu, který...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz