PVS chystá obnovu stok v okolí Botiče

Praha - Lidé žijící v okolí nejdelšího pražského potoka Botiče si snad budou moci oddychnout. Po léta znečišťovaná voda je přestane otravovat nepříjemnými zápachy. Příčina stále se opakujících ekohavárií, kvůli kterým v potoce hynou desítky ryb, je zřejmá. Je však také řešitelná? Město si na zjištění viníka kontaminace vody najalo špičkovou laboratoř, firmu Aquatest. Její ředitel Pavel Firýt po poslední velké havárii z května tohoto roku poprvé přišel s konkrétním prohlášením, když řekl: "Máme kulku, nyní již jde o to, aby nějaký šikovný policista našel zbraň."

Město však jeho slova přijalo zdrženlivě, podezřívané průmyslové podniky zůstaly jen v podezření. "S tímto vzletným konstatováním se dá souhlasit pouze za mírně upravených podmínek. Je nutné určit, kdo střílel oprávněně a kdo ne. Důvod je prostý. Tamní podniky nevypouštějí odpadní vody do Botiče, ale legálně dle kanalizačního řádu do splaškové kanalizace, kde jsou povolené limity značně vyšší než mají vody v potoce,"  poznamenal Pavel Morávek z městského oddělení správy lesů a vodních toků.

Domnívá se tedy, že jednoznačnou chybou je předimenzovaný oddělovač OK83 u křižovatky ulic Hostivařská a Průmyslová, za který je zodpovědná Pražská vodohospodářská společnost. Průmyslové splašky z tamních podniků totiž tento oddělovač nedokáže spolu s přívalovými dešti pojmout. Proto dochází k tomu, že se látky spolu s vodou přelévají do Botiče.

Zařízení podle Morávka vzniklo právě z důvodů ochrany před přívalovými srážkami, které se společně s odpadní vodou z průmyslové zóny v případě zahlcené kanalizace vylévaly do sklepů obytných budov. "Oddělovač OK83 tento problém odstranil. Místo do sklepů se však tyto látky vylévají za určitých podmínek, například při prudkých deštích, do Botiče," doplnil Morávek.

Zástupci Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) problémy s oddělovačem přiznávají. "Chceme rozšířit profil stoky, protože ta není v současnosti schopná množství vody při přívalových deštích zachytit. Kapacita jednoduše nevyhovuje, splašky s deštovou vodou do potoka přepadávávají, místo, aby proplouvaly a šly stokou dál," řekl Ivo Freimann, ředitel investičního oddělení PVS. Dodal, že PVS hodlají ještě tento rok do obnovy hostivařských kanalizačních sití investovat zhruba osmdesát milionů korun.

Otázkou však zůstává jestli i tato opatření této "problémové" lokality řešit. Proč problémové? V hostivařské oblasti je velká koncentrace průmyslových podniků, takže množství látek se nebude moci odhadnout.

Jiným problémem zůstává fakt, že kolem Botiče jsou nezpevněné plochy, takže se dešťová voda do nich nevsakuje, ale slévá se do stok. "Záleží nejen na penězích, ale také na politické vůli. Například cílem supermarketu je absolutní pohodlí pro zákazníka, a proto parkoviště postaví z asfaltu, který vodu nezadrží," poznamenal zaměstnanec PVS, který si nepřál zveřejnit své jméno.

"Věříme, že si lidé v ulici U Břehu a meandra Botiče oddychnou. Doufáme, že úprava bude natolik technicky dobrá, že se problém neobjeví jinde," uzavřel Morávek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video