Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PVS chystá obnovu stok v okolí Botiče

  18:54aktualizováno  18:54
Praha - Lidé žijící v okolí nejdelšího pražského potoka Botiče si snad budou moci oddychnout. Po léta znečišťovaná voda je přestane otravovat nepříjemnými zápachy. Příčina stále se opakujících ekohavárií, kvůli kterým v potoce hynou desítky ryb, je zřejmá. Je však také řešitelná? Město si na zjištění viníka kontaminace vody najalo špičkovou laboratoř, firmu Aquatest. Její ředitel Pavel Firýt po poslední velké havárii z května tohoto roku poprvé přišel s konkrétním prohlášením, když řekl: "Máme kulku, nyní již jde o to, aby nějaký šikovný policista našel zbraň."

Město však jeho slova přijalo zdrženlivě, podezřívané průmyslové podniky zůstaly jen v podezření. "S tímto vzletným konstatováním se dá souhlasit pouze za mírně upravených podmínek. Je nutné určit, kdo střílel oprávněně a kdo ne. Důvod je prostý. Tamní podniky nevypouštějí odpadní vody do Botiče, ale legálně dle kanalizačního řádu do splaškové kanalizace, kde jsou povolené limity značně vyšší než mají vody v potoce,"  poznamenal Pavel Morávek z městského oddělení správy lesů a vodních toků.

Domnívá se tedy, že jednoznačnou chybou je předimenzovaný oddělovač OK83 u křižovatky ulic Hostivařská a Průmyslová, za který je zodpovědná Pražská vodohospodářská společnost. Průmyslové splašky z tamních podniků totiž tento oddělovač nedokáže spolu s přívalovými dešti pojmout. Proto dochází k tomu, že se látky spolu s vodou přelévají do Botiče.

Zařízení podle Morávka vzniklo právě z důvodů ochrany před přívalovými srážkami, které se společně s odpadní vodou z průmyslové zóny v případě zahlcené kanalizace vylévaly do sklepů obytných budov. "Oddělovač OK83 tento problém odstranil. Místo do sklepů se však tyto látky vylévají za určitých podmínek, například při prudkých deštích, do Botiče," doplnil Morávek.

Zástupci Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) problémy s oddělovačem přiznávají. "Chceme rozšířit profil stoky, protože ta není v současnosti schopná množství vody při přívalových deštích zachytit. Kapacita jednoduše nevyhovuje, splašky s deštovou vodou do potoka přepadávávají, místo, aby proplouvaly a šly stokou dál," řekl Ivo Freimann, ředitel investičního oddělení PVS. Dodal, že PVS hodlají ještě tento rok do obnovy hostivařských kanalizačních sití investovat zhruba osmdesát milionů korun.

Otázkou však zůstává jestli i tato opatření této "problémové" lokality řešit. Proč problémové? V hostivařské oblasti je velká koncentrace průmyslových podniků, takže množství látek se nebude moci odhadnout.

Jiným problémem zůstává fakt, že kolem Botiče jsou nezpevněné plochy, takže se dešťová voda do nich nevsakuje, ale slévá se do stok. "Záleží nejen na penězích, ale také na politické vůli. Například cílem supermarketu je absolutní pohodlí pro zákazníka, a proto parkoviště postaví z asfaltu, který vodu nezadrží," poznamenal zaměstnanec PVS, který si nepřál zveřejnit své jméno.

"Věříme, že si lidé v ulici U Břehu a meandra Botiče oddychnou. Doufáme, že úprava bude natolik technicky dobrá, že se problém neobjeví jinde," uzavřel Morávek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz