Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PVC v nemocnicích: hrozba pro děti?

  0:01aktualizováno  0:01
Poté, co ministerstvo zdravotnictví zakázalo od loňského roku prodávat hračky z měkčeného PVC, protože mohly způsobit malým dětem zdravotní potíže, objevilo se další varování: podobně škodlivé prý mohou být i některé zdravotní pomůcky v nemocnicích. Ochránci životního prostředí varují před různými hadičkami z PVC, které se využívají například na jednotkách intenzivní péče pro nedonošené novorozence a zavádějí se třeba do úst. Jsou skutečně nebezpečné?

"V PVC jsou ftaláty, které mohou vyvolávat alergie nebo být rakovinotvorné," tvrdí Vasilka Diadovská, ekoložka pražské nemocnice Na Homolce. Diadovská se podepsala pod výzvu ekologického hnutí Arnika, které právě zahájilo kampaň proti používání PVC ve zdravotnictví. Výzvu podepsalo i několik lékařů. Arnika se odvolává na nedávno zveřejněnou studii dvou vědců z Rakouska a Británie.

"Znepokojivé je zejména působení ftalátů na lidské plody, předčasně narozené děti i starší děti, jejichž organismus není ještě zcela vyvinut," píší vědci. Lenka Mašková z Arniky uvádí, že mnozí čeští lékaři ani nevědí, z jakého materiálu jsou pomůcky, které používají. Z PVC je podle ní zhruba polovina zdravotnického materiálu k jednorázovému použití.

Zdeněk Straňák z porodnice v Praze-Podolí, který je současně vědeckým sekretářem České neonatologické společnosti, však tvrdí, že problém s hadičkami z PVC už byl dávno vyřešen.

Co je to PVC
- PVC neboli polyvinylchlorid je druhou nejpoužívanější umělou hmotou na světě a podle ochránců přírody patří k nejrizikovějším látkám pro člověka i životní prostředí.
- Základní surovinou pro výrobu PVC je chlor. Kromě něj obsahuje polyvinylchlorid desítky dalších přísad, díky nimž je hmota průhledná a pružná. Jedním z nejpoužívanějších změkčovadel (neboli ftalátů) je látka známá pod zkratkou DEHP. Jelikož se neváže s plasty, může se z PVC uvolňovat.
-  Ochránci přírody uvádějí, že testy na zvířatech prokázaly negativní vliv DEHP na zdraví: omezuje například plodnost anebo negativně působí na funkci ledvin a jater.
-  DEHP je nebezpečný zvlášť pro malé, předčasně narozené děti, u nichž tělesné orgány nejsou ještě zcela vyvinuty.
- Měkčené PVC je podle ekologů rizikem i pro dospělé, protože nebezpečné látky se z této umělé hmoty uvolňují při výrobě nebo likvidaci ve spalovnách.
"Před dvaceti lety se to řešilo. Mám za to, že výrobci garantovali nezávadnost svých výrobků. Před dvanácti lety jsme se na to ještě jednou soustředili a měřili hladiny ftalátů, ale nic jsme neobjevili. Nevidím v tom problém," říká Straňák, podle něhož jeho porodnice pomůcky z PVC běžně používá.

Primář novorozeneckého oddělení brněnské Fakultní nemocnice Ivo Borek uvádí, že o riziku z trubiček z PVC nic neví. "Pro mě je klíčové, že výrobky byly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv," říká.

Ústav pro kontrolu léčiv odpovídá za nezávadnost léků a zdravotnické techniky. MF DNES mu poslala žádost o vyjádření, pracovníci ústavu se však omluvili, že nedokážou odpovědět dříve než dnes.

Výrobci zdravotnických pomůcek trvají na tom, že jejich výrobky nejsou škodlivé. Jan Tůma, vedoucí provozu společnosti Vygon, jednoho z distributorů zdravotnického materiálu, uvádí, že trubičky a další pomůcky z PVC jsou potaženy ochrannou vrstvou ze silikonu, takže PVC není v přímém kontaktu s organismem.

"Moc nevěřím tomu, že by byly všechny pomůcky obaleny ochrannou vrstvou," oponuje Lenka Mašková z Arniky. Dodává, že využívání PVC v porodnicích je jenom viditelnější část problému. Umělohmotné pomůcky se po použití většinou spalují, a tím se z nich uvolňují obdobně nebezpečné toxické látky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz