Putna převzal profesuru z rukou ministra, Karolinem se rozezněl potlesk

  • 316
Dva týdny po ostatních nových profesorech dostal jmenovací dekret v úterý dopoledne i literární historik Martin C. Putna. Ne však od prezidenta Miloše Zemana, který jej původně vůbec nechtěl jmenovat, ale od ministra školství Petra Fialy. Dekret v Karolinu obdrželo i dalších pět akademiků, kteří v prvním termínu nedorazili.

Putna působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, od ministra dostal jmenovací dekret profesora sociální a kulturní antropologie.

"Mé poděkování náleží celé akademické obci a všem, kteří jakýmkoliv způsobem podporovali nikoliv mě, ale principy panující v této zemi," řekl po ceremoniálu Putna. V okamžiku, kdy dostal od ministra dekret, ozval se v prostorách Karolina potlesk.

Zeman původně nechtěl Putnu jmenovat vůbec, po silné kritice akademiků, politiků i veřejnosti však nakonec ustoupil. S ministrem školství Petrem Fialou se dohodl, že Putnovo jmenování sice podepíše, dekret mu však nepředá on, ale právě Fiala (více čtěte zde).

"Situace, kdy profesorské dekrety předává ministr školství, není nová, ale kontext nový je. Prezident přestal chápat svou roli jako formální, ale rozhodl se zvažovat, zda nominovaný splňuje všechny podmínky. Cíl se ale podařilo splnit, všichni jsou jmenovaní," řekl v úterý v Karolinu ministr.

Prezident jmenoval 11. června celkem 66 profesorů, dekret si osobně převzalo 58. Kromě Putny tak na slavnostní akt před dvěma týdny nedorazilo dalších sedm kandidátů (více čtěte zde). Příčinu neúčasti ministerstvo školství nezjišťovalo, někteří akademici však potvrdili, že do Karolina nepřišli právě kvůli prezidentově postoji k Putnovi.

Rektor Hampl poděkoval za solidaritu vůči Putnovi

Rektor Karlovy Univerzity Václav Hampl v úterý ocenil ty, kteří Putnovi vyjádřili kolegialitu a solidaritu a nepřišli si pro dekret před dvěma týdny.

Dekrety v úterý převzali také další tři profesoři z Univerzity Karlovy: ekolog David Storch a lékaři Jan Plzák a Pavla Doležalová, a dva odborníci na chemii životního prostředí z brněnské Masarykovy univerzity Luděk Bláha a Jana Klánová. Dva akademici nedorazili ani na toto předávání a dekret dostanou poštou.

Storchovi vadilo, že Zeman spor přenesl do osobní roviny. "Když se rozhodl, že někoho ano a někoho ne, tak jsem to začal brát, že se rozhoduje podle osobních kritérií, kdo se mu líbí a kdo ne. V tom případě se také začnu rozhodovat podle osobních kritérií a prostě mi nestojí za to podávat si ruku s člověkem, který mluví natolik nekvalifikovaně o tématech, které mě zajímají," řekl iDNES.cz.

Ekolog očekával, že Putnu podpoří více nových profesorů. "Může to být tím, že profesoři jsou natolik zaujati svým oborem, že je nezajímají tyto širší společenské souvislosti. Přitom nepřijít na jmenování není žádné hrdinství, člověk dekret stejně dostane," uvedl Storch.

Podle předsedkyně sněmovního školského výboru Anny Putnové (jedná se o shodu jmen) předávání profesorského dekretu Putnovi připomíná pohádku o chytré horákyni. "Dekret mu byl předán dnes ministrem školství ve staroslavném Karolinu, ale samostatně, mimo hlavní ceremonii. Tedy ani pěšky, ani na voze. Dvojí jmenovací obřad je ukázkou podivného panoptika, do něhož se nechal zatáhnout i ministr školství," uvedla poslankyně TOP 09. Ocenila ale, že akademická obec bránila svá práva.

Profesory možná bude místo prezidenta jmenovat ministr

Zeman tvrdil, že důvodů, proč Putnu nechtěl jmenovat, je více. Zmínil však jen jeho transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", se kterým Putna přišel na předloňský průvod homosexuálů Prague Pride. Literární historik tím reagoval na tehdejšího vysokého úředníka ministerstva školství a předsedu hnutí D.O.S.T. Ladislava Bátoru, který pochod kritizoval.

Vysoké školy Zemanův postup hodnotily jako nepřípustné porušování akademických svobod, někteří ústavní právníci zase jako překračování prezidentských pravomocí. Podle akademiků prezidentovi nepřísluší hodnotit osobní postoje navržených profesorů. Zeman oponoval tím, že jako přímo zvolený prezident nebude jen "podepisovačem papírů".

Profesory po profesorském řízení navrhují vědecké rady univerzit, kandidáty předkládá prezidentovi ke jmenování ministr školství.

Dosavadní praxe se i kvůli kauze Putna možná změní a profesory bude místo hlavy státu jmenovat právě ministr školství. Zeman tento postup navrhl Fialovi 22. května a ministerstvo chce věc upravit samostatnou novelou vysokoškolského zákona.

"Návrh jsem zaslal vysokým školám a do vnějšího připomínkového řízení. Je to východisko ze současné situace, ale není to optimální stav," podotkl ministr. Akademici se ale zatím k této změně staví spíše rezervovaně. Původně se zvažovalo, že by tato pravomoc přešla na rektory vysokých škol.

Podívejte se, jak Zeman jmenoval profesory před dvěma týdny


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video