Ruský premiér Vladimir Putin (vlevo) a prezident Dmitrij Medveděv na sjezdu

Ruský premiér Vladimir Putin (vlevo) a prezident Dmitrij Medveděv na sjezdu strany Jednotné Rusko (24. září 2011) | foto: AP

Putinův svaz zemí bývalého SSSR bude mít i byrokratické hnízdo à la Brusel

  • 38
Moskva se ze zemí bývalého SSSR snaží vytvořit protiváhu EU a s integrací to míní vážně. Eurasijský hospodářský svaz, v němž jsou zatím s Ruskem partneři z celní unie Bělorusko a Kazachstán, bude mít obdobu Evropské komise. Vznikne už 1. července a Rusko v ní ztratí část vlivu.

Návrh dohody o Eurasijské hospodářské komisi už schválili premiéři tří zemí a definitivně by ji mohli podepsat prezidenti počátkem listopadu. Nová komise složená ze zástupců Ruska, Běloruska a Kazachstánu by měla mít širší působnost a velké pravomoci.

Každý zúčastněný stát by měl mít v radě komise po vicepremiérovi, v kolegiu komise pak po třech zástupcích. Při rozhodování má platit zásada jeden člen-jeden hlas. Náklady na komisi přitom vzrostou desetinásobně.

Zatímco sekretariát dosavadní celní unie si dosud vystačil se 150 zaměstnanci, nová komise má mít 1 200 pracovníků, které má platit hlavně ruský rozpočet. Na Rusko totiž připadá bezmála 90 procent cel vybíraných v unii s Běloruskem a Kazachstánem.

Rusko integraci zaplatí, ale při rozhodování ztratí vliv

Komise už má vybrané i sídlo. Bude v jedné z moskevských budov patřící státní bance VTB. "Nebude to jediná cena, kterou Rusko bude muset zaplatit za podpis dohody," poznamenal deník Kommersant.

Eurasijský svaz

Eurasijský svaz tvořený bývalými sovětskými republikami by měl podle Putina být mocnou protiváhou EU a dalších nadnárodních integračních seskupení. Rozlehlá oblast se 165 miliony lidí bude mít jednotný systém zákonů, odstraní překážky v pohybu pracovních sil, kapitálu a služeb. (více o unii čtěte zde)

Podle diplomatů totiž ruští vyjednávači, první vicepremiér Igor Šuvalov a ministr průmyslu a obchodu Viktor Christěnko, zlomili odpor Bělorusů a Kazachů až tím, že ustoupili od kategorického požadavku zachovat při hlasování ruský podíl, který v celní unii činí 57 procent hlasů, a přistoupili na rovnoprávnost.

Pokud ke spolku ještě přistoupí Kyrgyzstán a Tádžikistán, ruská váha se tím sníží z třetiny na pětinu. Vysvětlení lze prý hledat v tom, že novou euroasijskou byrokracii budou tvořit odcházející členové Putinovy vlády, kterou má po prezidentských volbách vystřídat nový kabinet Dmitrije Medveděva.

Členové komise se přitom budou těšit imunitě, postavení federálního ministra, 45 dnům dovolené, zdravotní, bytové a sociální péči na úrovni členů vlády včetně ministerských příplatků k penzím. Také mají být po čtyři roky nesesaditelní a formálně nezávislí, ačkoli přijdou z řad vládních úředníků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video