Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putinův poradce: NATO již není hrozba

  0:01aktualizováno  0:01
Sergej Jastržembskij, poradce prezidenta Vladimira Putina, říká, že Rusko je nadále proti rozšíření NATO, alianci však již nepovažuje za soka. V rozhovoru pro MF DNES, který poskytl při návštěvě Prahy, také odmítá možnost, že by Moskva mohla v budoucnu jednat s čečenskými partyzány.

Pobaltí vstupuje do NATO. Považuje to Rusko nadále za hrozbu?
Naše principiální pozice, která se nemění již dlouho, zní: jsme proti rozšíření NATO. Je to starý model zajištění bezpečnosti, projev nehybnosti myšlení. První vlna rozšíření nijak efektivitu NATO nezvýšila, neboť aliance nebyla schopna zabránit útokům na USA a jako instituce nebyla schopna stát se součástí protiteroristické koalice v Afghánistánu. V konečném součtu se pak ukázalo, že Rusko jako partner bylo v této koalici pro USA užitečnější než NATO jako celek.

Každou zemi pochopitelně zajímá, co se děje na její hranici. Vstupem Pobaltí do NATO - z Tallinnu dojedete do Petrohradu za pár hodin na kole - se na hranici Ruska objevuje vojenskopolitická organizace, do níž nepatříme. To samo o sobě je důvodem pro znepokojení. Ale přesto v tom všem existuje prostor pro optimismus.

V čem?
Pobaltí chce vstupem do NATO získat především psychologický pocit jistoty. Potřebuje se cítit bezpečné, potřebuje deštník, který je ochrání od historických obav, jež jsou ukotveny v myslích pobaltských národů. Pokud jim vstup do NATO pomůže zbavit se těchto stereotypů a budou například přistupovat konstruktivněji ke vztahům s Ruskem, pak to budeme vítat.

Pokud země NATO, v nichž jsou na vysoké úrovni zajištěna práva národnostních menšin, budou motivovat Pobaltí ke zvýšení standardů v přístupu k ruskojazyčným obyvatelům, uvítáme to. Jak říkám, je v tom i určitá naděje, nejen obavy.

Užíváte slova jako obavy, znepokojení. Znamená to tedy, že již nehovoříte o hrozbě?
Řeknu vám to otevřeně: od vstupu České republiky, Polska a Maďarska do NATO uplynuly tři roky a žádná nová hrozba z toho pro Rusko nevzešla. Ani jedna. Hrozby pro nás, vás, USA i Evropu se objevily ve zcela jiných částech světa. Hlavní směry rozvoje Ruska odpovídají světovým hodnotám demokracie a tržní ekonomiky.

Ze strany těch, kteří s námi tyto hodnoty sdílejí, tedy nečekáme žádnou hrozbu, stejně jako vedení NATO pohlíží na Rusko jako na perspektivního partnera a spojence, a ne jako na hrozbu.

Vztahy Ruska a NATO se nedávno prohloubily, je možné říci, že v mnohém jsme ve stupni spolupráce a koordinace předběhli formální kandidáty usilující o vstup do NATO.

Co očekává Rusko od summitu?
Chtěli bychom především zachytit signály, jež by nás utvrdily v přesvědčení, že z rozšíření pro nás opravdu neplynou žádné hrozby.

Součástí vaší historie vždy byla diskuse, kam Rusko patří a kam má směřovat. Co si myslíte vy?
Před Ruskem je jen jedna možná cesta a tou je plná integrace do světové ekonomiky, do mezinárodních finančních institucí, je to cesta k posílení demokratických hodnot a respektu k právu, k řešení našich problémů, například Čečenska. Naše cesta má proto stejný směr jako ta, po níž jde Evropa.

Musíme také rozvíjet vztahy s partnery v Asii, s našimi sousedy, a využívat této výhody, neboť by bylo hloupé jí nevyužívat. Je ovšem nesporné, že lepší část naší historie, lepší část naší mentality a hlavní část našich nadějí leží v Evropě.

Západní diplomaté Rusku vyčítají, že v Čečensku nesmírně trpí civilisté. Co jim odpovídáte?
V některých věcech s nimi souhlasíme a děkujeme jim za kritiku, kritice se nebráníme. Jen je prosíme, aby se lépe snažili pochopit podmínky, v nichž tam působíme.

Vysvětlujeme jim, že se snažíme, že vznikají různé nové instituce, například úřad představitele prezidenta pro dodržování lidských práv, vzniká právní systém, desítky vojáků již byly souzeny za nezákonné činy vůči civilnímu obyvatelstvu, opakuji: desítky. Ale zároveň jim dokazujeme, že s teroristy a jejich spojenci není možné vyjednávat.

Až nám řeknou, že je možné zasednout k jednacímu stolu s bin Ládinem, pak i my řekneme, že se možná přece jen dohodneme s Maschadovem. Ať nám nejdřív jdou příkladem. 

Autor:


ZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...Najdete na iDNES.cz