Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin v Praze rozhýbal policii i agenty

  17:46aktualizováno  17:46
Přes sto policistů a agentů bude tento týden dohlížet na pobyt Vladimira Putina v Praze. Do Česka dorazí i speciální ruští agenti, kteří pravidelně zajišťují ochranu ruského prezidenta na jeho zahraničních cestách. Proti státní návštěvě se kvůli situaci v Čečensku ohradil senátor Štětina.

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Reuters

Česká policie ani Bezpečnostní informační služba (BIS) nemají zatím žádné informace o tom, že by ruskému prezidentovi v Praze hrozilo nějaké nebezpečí. "Předpokládáme, že vše bude v pořádku, nemáme informace o nějaké mimořádné události," tvrdí náměstek policejního prezidenta Jan Brázda.

Na bezpečnostních opatřeních při návštěvě Vladimira Putina v Praze se bude podílet přes sto policistů a agentů české tajné služby. Jsou mezi nimi i specialisté z policejního prezidia. Nejvíce práce budou mít členové ochranné služby, která se stará o bezpečnost ústavních činitelů.

Ruský prezident Vladimir Putin bude jednat se svým českým protějškem Václavem Klausem na pražském Hradě. Znamená to zvýšenou ostrahu a více práce i pro prezidentovu ochranku. Na Hradě nebudou chybět například pyrotechnici.

"Zatím nemáme informace o nějakém ohrožení," prohlásil mluvčí BIS Jan Šubert. Bezpečnostní informační služba proto k návštěvě ruského prezidenta nevytvořila žádný zvláštní tým. Podle Šuberta jsou lidé z BIS velmi pozorní a spolupracují s ruskými zpravodajci.

Štětina: S agentem KGB v budově nebudu
Během Putinovy návštěvy v Česku se nebudou uzavírat žádné významné mezistátní dohody. Český premiér Jiří Paroubek ale ruskému prezidentovi předá obraz ruského malíře Ivana Kramského Hlava rolníka, který byl dosud vystaven v Moravské galerii v Brně. - více zde

Proti návštěvě Vladimira Putina v Praze se ohradil senátor Jaromír Štětina. Pokud ruský prezident v rámci svého pobytu navštíví Senát, Štětina na protest z budovy horní komory odejde.

"Nemohu setrvat pod jednou střechou s důstojníkem KGB, který nese politickou zodpovědnost za genocidu čečenského národa a za potlačování svobody slova a demokracie v Rusku," vysvětlil své rozhodnutí senátor Štětina.

Putin by měl do Prahy přiletět ve středu 1. března krátce po poledni. Jeho návštěva bude první oficiální návštěvou ruského prezidenta po 13 letech, kdy do Česka zavítal Boris Jelcin. Zatímco český prezident Václav Klaus byl v Rusku dvakrát, pokaždé s chotí, ruská hlava státu dorazí bez manželky Ljudmily.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz