Putin upevňuje vládu nad zemí

  • 35
Sérii dalekosáhlých iniciativ s cílem účinněji bojovat proti terorismu, které významně posílí kontrolu Kremlu nad politickým životem země, oznámil v pondělí ruský prezident Vladimir Putin.

Jeho prohlášení přišlo poté, co ruské ministerstvo vnitra oznámilo, že si Kreml vyhrazuje právo udeřit při operacích proti teroristům kdekoli ve světě.

Putin se tentokrát zaměřil na domácí scénu. Doporučil změnu systému voleb do Státní dumy, dolní komory parlamentu, tak aby její poslanci byli v budoucnu voleni výlučně poměrným systémem z kandidátek politických stran.

To by ještě více posílilo politický vliv prokremelské frakce a jejích spojenců, kteří mají už nyní v dumě nadpoloviční většinu. Putin rovněž hodlá předložit Státní dumě do konce roku návrh zákona umožňujícího volbu regionálních gubernátorů regionálními parlamenty na doporučení hlavy státu.

Prezident informoval, že dal pokyn ruským bezpečnostním službám k prohloubení mezinárodní spolupráce, a podtrhl, že Rusko potřebuje novou federální agenturu pověřenou koordinací boje s terorem.

V náznaku, že se vláda pravděpodobně chystá k razantnímu zákroku proti islámským skupinám, Putin navrhl postavit mimo zákon extremistické organizace sloužící jako zástěrka teroristům. Jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků Dmitrije Kozaka pak Putin jmenoval svým zmocněncem v Jižním federálním okruhu, pověřeným dohledem nad kavkazským regionem.

Rusko si ověřilo, že si může dovolit, co se mu zachce
Ta otázka visela celou dobu ve vzduchu, jen ji donedávna nikdo nevyslovil: může i Rusko zasahovat kdekoli ve světě jako USA? Ruské ministerstvo vnitra dalo minulý týden odpověď: ano, vyhrazujeme si právo udeřit, kde to uznáme za vhodné.

Co to znamená? Mění se radikálně role Ruska ve světě? Odborníci reagují opatrně. Zřejmě tomu tak není. "Vlastně prezentovali postoj, jaký zastávali již v minulosti - pouze jej doladili," říká Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu v Praze.

Zásadním způsobem se podle něj chování Ruska ve světě nemění. Alespoň pro tuto chvíli. Dlouhodobě to může vše vypadat trochu jinak. Rusko se po zimním spánku vrací na světovou scénu. "Ještě se upevní pouto mezi Washingtonem a Moskvou," domnívá se Michael Romancov z fakulty sociálních věd.

Terorismus je dnes magické slovo a Rusko jej rychle přidalo do arzenálu rétorických zbraní. Vyplývá z toho něco pro střední Evropu? Těžko. Moskva zde své zájmy vzdala již před mnoha lety. Avšak například v případě Blízkého východu to tak docela neplatí.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí navštívil Jeruzalém a s premiérem Arielem Šaronem vedli debatu na téma terorismus. Lavrov naznačil, že Palestinci mají k teroru trochu více důvodů než Čečenci.

Rusko zaznamenalo poslední týden obrovský úspěch. Nejprve získalo sympatie celého světa v případě Beslanu. Poté vyslalo zkušební balonek s otázkou: můžeme i my dělat preventivní útoky? Reakce světa byla neuvěřitelně chápavá - prakticky nikdo výrazně neprotestoval. Rusové už vědí, že si nyní mohou dovolit leccos.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video