Putin ukončil návštěvu Británie

- Vypitím šálku čaje s britskou královnou Alžbětou II. ukončil ruský prezident Vladimir Putin jednodenní oficiální návštěvu Británie. Od britských oficiálních představitelů se mu dostalo vřelého přijetí, ale místní muslimští extremisté mu kvůli islámskému Čečensku pohrozili smrtí, sdělila agentura AFP.
Setkání Putina s královnou trvalo čtyřicet minut. Poté ruský prezident odjel na londýnské letiště Heathrow, odkud se rozhodl odletět na jednání do ukrajinské metropole Kyjeva.

Pobyt v Británii byl Putinovou první zahraniční cestou na Západ po svém zvolení 26. března. Obsahem rozhovorů byla například situace na Balkáně, v Čečensku a na finančních trzích a příští summit G8 v Japonsku.

Putin se v pondělí v Londýně setkal s premiérem Tony Blairem. Před Blairovým sídlem na Downing Street 10 na něho čekalo asi 60 lidí protestujících proti násilí v Čečensku. Oba politici demonstranty ignorovali a po potřesení rukami vešli do budovy jednat.

Putin po jednání s Blairem připustil, že Rusko a Británie mají stále velmi rozdílný pohled na otázku Čečenska. Blair na tiskové konferenci sdělil, že nejvyššího ruského představitele opět požádal, aby ruská intervence v Čečensku byla přiměřená, aby se Rusko snažilo o politický dialog a aby zcela zpřístupnilo oblast mezinárodním vyšetřovatelům.

"Když slyšíme, že evropské země nemohou podporovat Rusko, protože se bojí reakcí svých muslimských obyvatel, dělají chybný závěr. Taková by jejich reakce neměla být," reagoval na to Putin.

Setkání s Blairem provázela demostrace, největší nepřátelství vůči Putinovi vyjádřila britská odbočka mezinárodní islámské organizace Al-Muhajiroun, která ho kvůli čečenské válce "odsoudila k trestu smrti" a vyzvala muslimy, aby rozsudek uskutečnili. Organizace Al-Muhajiroun je známá svou radikálností a nepřátelstvím vůči Západu. Má odbočky také v USA, Francii a řadě dalších zemí. Vznikla v Saúdské Arábii v roce 1984 a v Británii působí od roku 1996.

Pochybnosti o návštěvě
Někteří britští politici mají pochybnosti, zda je Putinova návštěva z britské strany dobře načasovaná. Vždyť ruské jednotky pokračují ve vojenských akcích v Čečensku.

Britská vláda však považuje Putinovu návštěvu za natolik perspektivní příležitost k navázání exkluzívních vztahů s novým ruským vládním týmem a jeho šéfem, že některé námitky odsunula do pozadí.

Rozjezd nových vztahů Ruska se Západem a oživení ruských ekonomických reforem je pro obě strany prioritní natolik, že o lidských právech v Čečensku se podle Londýna může mluvit až "při tom", a nikoli "před tím".

Putin přijel jako vůdce
Putin do Británie přijel jako silný vůdce, kterému Státní duma právě potvrdila ruský souhlas s odzbrojovacím programem START-2, jenž dlouho "ležel u ledu".

Současně se Putin návštěvou snaží vyhovět obrazu, který by Západ o něm rád měl: pružný a schopný politik, jenž dokáže prosadit další reformy i demokratizační vývoj v zemi.

S Tony Blairem bude Putin jednat o situaci v Evropě včetně Kosova, a spolupráci mezi Evropskou unií, Ruskem a USA. Odpolední audience u královny Alžběty ve Windsoru jen potvrdí privilegovanost britsko-ruských vztahů a naději, kterou Londýn do nového ruského prezidenta vkládá.

Putina do Londýna doprovázel ministr zahraničí Igor Ivanov, obchodu Michail Fradkov a paliv a energetiky Viktor Kaljužnyj. Oba ekonomičtí ministři jednali v Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Britský premiér Tony Blair vítá před svým sídlem na Downing Street 10 ruského prezidenta Vladimíra Putina (17. dubna 2000)

Ruský prezident Vladimír Putin se po příletu na londýnské letiště zdraví se sympatizanty, 17. dubna 2000.

Ruský prezident Vladimír Putin s britským premiérem Tony Blairem před slavnou budovou na Downing Street 10, 17. dubna 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video