Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vražda Navalného ve vězení je reálná. Putin hraje o vše, myslí si politolog

Rozstřel   20:00
Opoziční vůdce Alexej Navalnyj by se měl ve vězení bát o svůj život. V Rozstřelu to řekl Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů. Podle profesora politologie se v Rusku láme chleba a opozice vůči prezidentu Vladimiru Putinovi sílí. „Ekonomicky se Rusku nedaří, roste chudoba. O otravě Navalného musel Putin vědět,” konstatoval Kratochvíl.

Podle profesora politologie se Vladimir Putin nezapíše do dějin jako kladná postava. Alespoň v západní společnosti. 

„Ale důležitá je také perspektiva Rusů,“ říká politolog. „A také to, jak svou politiku vnímá Kreml. Putin sám sebe vnímá jako kladnou postavu, jako někoho, kdo hájí evropské tradiční hodnoty vůči dekadentnímu Západu, jako někoho, kdo bojuje za správnou věc.”

Podle Kratochvíla se tak Rusko hodnotově výrazně vzdaluje západním demokraciím. Přitom v minulosti zavládla ve světě naděje, že i Rusko se může stát demokratickou zemí.

„Nevidím žádný rozumný důvod, proč by Rusko nemělo být demokracií. Ale jsou demokraciemi západního střihu Maďarsko, Polsko, Česká republika nebo USA po útoku na Kongres?“ pokládá si otázku Kratochvíl. „I tak se domnívám, že demokracie ve smyslu transparentních voleb a svobodného přístupu do médií lze dosáhnout i v Rusku.” Vladimir Putin ji však podle něj rozhodně nechce nastolit.

Kratochvíl v Rozstřelu podrobně popsal osobnost ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. Podle něj jeho problém spočívá v tom, že hnutí, která se kolem něj seskupují, nemají výrazné ideologické zaměření. Často jsou propojená s vlivnými skupinami oligarchů, kteří si vytvářejí strany a hnutí na klíč, ve svůj vlastní prospěch. „Kdybyste se mě zeptali, zda je Navalnyj liberál, konzervativec, pravičák, nebo levičák, tak to nelze říct.”

„Je nejvýraznější postavou, ale jeho program a politické směřování jsou bohužel nejasné. Lze proto jen těžko říct, zda je Navalnyj ideologickou pravolevou výzvou vůči Kremlu.” Přesto je Navalnyj podle Kratochvíla v Rusku jakožto nejviditelnější Putinův oponent mužem číslo dva.

Navalnyj souhlasí s anexí Krymu

Podle řady západních politologů je sice Navalnyj významným Putinovým protivníkem, v mnoha názorech však zastává stejné postoje jako současný ruský prezident. Příkladem může být jeho nacionalismus nebo postoj k anexi Krymu. Navalnyj už několikrát prohlásil, že Krym je ruský a mělo by to tak i nadále zůstat.

„Krym je ale téma, které sjednocuje celou ruskou společnost. Sjednocuje to příznivce i odpůrce Putina. Stejný názor na tuto záležitost má 90 procent Rusů bez ohledu na to, co si myslí prezident nebo vůdci opozice. Jako aspirant na prezidentský úřad si Navalnyj nemůže dovolit říct něco jiného,” míní Kratochvíl.

A co Navalného a Putina zásadně odlišuje? „Současný prezident je stále politikem sovětské éry. Tam jsou jeho kořeny, tam je jeho nazírání na svět. V případě Navalného je to jiné.”

Vracíme se do SSSR. Rusy zaskočila brutalita policejního zákroku

Navalnyj nicméně podle politologa nemůže Putina porazit pouze tím, že bude odkrývat pozadí jeho zkorumpované vlády. „Ukazuje se totiž, že potenciál lidí, kteří ho kvůli jeho investigativní práci podporují, má strop. A ten je někde kolem 20 procent voličů. A to proto, že většina ostatních Rusů vnímá politiku skrze státem vlastněná média a propagandu.”

„Je tu však většina společnosti, která sice nepodporuje Navalného, ale roste u ní ekonomická nespokojenost. A to bude faktor, který rozhodne, zda Alexej Navalnyj uspěje. Navalnyj tedy může vyhrát pouze tehdy, když se Putinovi bude dařit tak špatně jako v této chvíli,” tvrdí politolog.

Navalnyj se musí bát o život

Kratochvíl si myslí, že za otravou Alexeje Navalného stojí přímo Kreml a velmi pravděpodobně i přímo Putin. Politolog dokonce v Rozstřelu řekl, že Navalnému hrozí nebezpečí i v tuto chvíli, kdy je ve vězení. „To nebezpečí je velmi reálné. Kreml se může bát pouze toho, že se z Navalného stane mučedník. Ale ta obava tu byla už v minulosti a Kreml neváhal s pokusem o Navalného otravu.“

Kratochvíl se vyjádřil i k investigativnímu dokumentu Navalného Fondu boje s korupcí o vyšetřování, které se týkalo luxusní rezidence na pobřeží Černého moře. Ta podle něj patří přímo prezidentu Vladimirovi Putinovi. „Velmi pravděpodobně jde o majetek Vladimira Putina. Ty důkazy jsou velmi přesvědčivé.“

Putin hraje o vše

Rusko má momentálně podle Kratochvíla velké ekonomické ekonomické problémy, což přispívá k poklesu Putinovy obliby. „Pětina Rusů je na hranici chudoby, Rusko jen obtížně dohání Západ, v poslední době za ním spíše zaostává.”

„Prvních osm let Putinovy vlády bylo v Rusku ve znamení růstu. Nikdy neklesl růst HDP pod pět procent. Za posledních osm let nedosáhl této hodnoty ani jednou. Poklesy byly zaznamenány už před koronavirem. Ekonomika se zhoršuje, reálné příjmy se propadly o pět procent,” vysvětluje Kratochvíl.

Navalnyj měl štěstí. Stejní agenti FSB zabíjeli už dřív, tvrdí Bellingcat

Politolog si myslí, že se může Putinova éra chýlit ke konci a prezident v tuto chvíli hraje o vše. „Opozice vůči Putinovi začíná být stále reálnější.”

V Rusku podle Kratochvíla existují tři opoziční skupiny. První funguje v ruském parlamentu, druhou jsou antisystémové skupiny a třetí lidová hnutí. „V poslední době dochází k intenzivnímu propojování lidových hnutí s mimoparlamentní opozicí. To je příklad právě Alexeje Navalného.”

„Opozice v parlamentu zatím nebyla příliš významná. To byli dosud komunisté nebo Vladimir Žirinovskij. Ale i parlamentní opozice se teď projevuje výrazně kritičtěji. Třeba komunisté nepodpořili poslední ruské referendum. Takže se opoziční síla na všech úrovních znásobuje.”

Je pád Vladimira Putina reálný? Vybere si svého nástupce? A co bude následovat po jeho odchodu? I na to odpovídal profesor Petr Kratochvíl v Rozstřelu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...