Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin provedl vládní čistku

  15:06aktualizováno  15:06
Ruský prezident Vladimir Putin odvolal vládu Michaila Kasjanova. Novým ministerským předsedou se stal dosavadní vicepremiér Viktor Christěnko. Putin si tak připravil půdu pro novou politiku země po prezidentských volbách 14. března, které pravděpodobně vyhraje.

"Ve shodě se článkem 117 ruské ústavy jsem rozhodl, že vláda odstupuje," prohlásil Putin v živě přenášeném televizním projevu.

"Rozhodnutí není spjato se žádným hodnocením činnosti bývalé vlády, která byla zcela uspokojivá. Bylo diktováno přáním vytvořit odpovídající pozici, jak se bude ubírat politika v zemi po 14. březnu," vysvětlil Putin.

O chvíli později uvedl do funkce výkonného premiéra Viktora Christěnka. Byl dosazen zvláštním výnosem prezidenta, podotkla mluvčí Kremlu.

Christěnko se jako Kasjanovův vicepremiér staral o sociálně-ekonomický rozvoj regionů, energetický sektor, dopravu, antimonopolní sféru, daně, bytové hospodářství a spolupráci s EU a s mezinárodními finančními institucemi.

Odvolaný Michail Kasjanov byl posledním důležitým přívržencem bývalého prezidenta Borise Jelcina, kterému se v Kremlu za Putinovy vlády podařilo vydržet.

O pádu Kasjanovovy vlády, kterou Putin kritizoval za pomalé tempo reforem a nedostatečný ekonomický růst, se spekulovalo řadu měsíců.

Kasjanov také kritizoval vyšetřování ropného gigantu Yukos. Uvěznění šéfa firmy Michaila Chodorkovského označil za špatný precedens pro zmáhající se ekonomiku země.

Za pronásledováním oligarchů, kteří se v devadesátých letech dostal k ohromnému bohatství, stojí podle mnoha pozorovatelů právě Putin se svými poradci, který Kasjanova jmenoval na post premiéra na jaře 2000, kdy se stal prezidentem.

Ruský prezident Vladimír Putin hovoří na konferenci v Moskvě. Vedle něj naslouchá premiér Michail Kasjanov. (duben 2002)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Najdete na iDNES.cz