Putin míří na summit NATO. Postará se o rozruch?

  18:18
NATO si na bukurešťský summit překvapivě pozvalo svého největšího kritika - Vladimira Putina - a on se ho zúčastní. Ano, Rusko by mělo dostat novou šanci, ale bez Putina, nepřítele Západu. Postará se Putin v Bukurešti o skandály zastrašováním bývalých sovětských spojenců?

Vladimir Putin | foto: Reuters

Od 2. do 4. dubna se v Bukurešti, hlavním městě Rumunska, nového členského státu NATO, bude konat dosud největší summit Aliance. Je k neuvěření, že NATO vyzvalo k účasti svého největšího kritika, ruského prezidenta Vladimira Putina. Zúčastní se poprvé od roku 2002. Jeho přítomnost uvádí NATO do rozpaků, ale Rusko zahanbuje ještě mnohem víc.

Dvěma největšími otázkami bude v Bukurešti to, zda Albánii, Chorvatsko a Makedonii pozvat ke vstupu do NATO a zda Ukrajině a Gruzii nabídnout, aby si podaly přihlášky k zahájení takzvaných akčních plánů členství. O těchto otázkách by neměl rozhodovat nikdo zvenčí, ale členové NATO.

V únoru 2007 Putin v protizápadní tirádě pronesené v Mnichově prohlásil: "Myslím, že je zřejmé, že rozšiřování NATO nemá žádný vztah k modernizaci samotné Aliance ani k zajišťování bezpečnosti v Evropě. Právě naopak, představuje závažnou provokaci, která snižuje míru vzájemné důvěry."

Putinovy názory na NATO jsou tedy jasné. Na summitu vyvolá pohoršení snahou zastrašit shromážděné bývalé sovětské vazaly.

Seriózní politik?
Takto agresivní přístup je pro zahraniční politiku země přínosem jen do určité míry – a Putin tuto míru už dávno překročil. Zprvu jednal jako schopný diplomat a usmiřovatel, ale od svého mnichovského projevu začal sjednocovat Západ proti Rusku.

V proslovu připomínajícím ruské vítězství ve druhé světové válce Putin 9. května 2007 srovnal Spojené státy s nacistickým Německem: "Je naší povinností připomínat si, že příčiny každé války spočívají především v chybách a mylných odhadech mírové doby a že kořeny těchto příčin tkví v ideologii konfrontace a extremismu. Připomínat si to dnes je tím důležitější, že těchto hrozeb neubývá, jen se proměňují a mění vzhled. Tyto nové hrozby projevují právě tak jako za třetí říše totéž pohrdání lidským životem a tutéž ctižádost vybudovat výhradní diktát nad světem."

Tak se seriózní politici nevyjadřují. Takové je hartusení nemnoha přátel, již Putinovi zbývají – Huga Cháveze z Venezuely, Mahmúda Ahmadínežáda z Íránu a Alexandra Lukašenka z Běloruska. V Rusku roste povědomí o tom, že Putin urážkami a zastrašováním všech poškozuje ruské zájmy. Dostává svou zemi do izolace mezi vyděděnce světa; a co je horší, získal jen málo.

Když se Putin stal v roce 2000 prezidentem, za svou zahraničněpolitickou prioritu označil vstup do Světové obchodní organizace. V tom neuspěl, neboť podlehl přízemním ochranářským zájmům a zavedl embargo v oblasti dřeva proti Finsku a Švédsku a v oblasti ryb proti Norsku a různá zemědělská embarga proti Litvě, Ukrajině, Moldavsku, Gruzii a dalším zemím.

Export plynu klesá
Ruská zahraniční politika hledí na zájmy státem ovládaných podniků, zejména Gazpromu, který s mnoha cizími státy a společnostmi uzavřel smlouvy o monopolních dodávkách. Kilometr potrubí Gazpromu ale obvykle stojí třikrát víc než obdobné západní potrubí, a to kvůli "únikům" (úplatkům a plýtvání). Prvořadým účelem ruské zahraniční politiky se zdá být ždímání ruských státních společností ve prospěch kremelských úředníků.

Dodavatelům, již přerušují dodávky, nepředvídatelně zvyšují ceny, vyvlastňují konkurenty a nechávají produkci klesnout tak, jak učinil Gazprom a ostatní ruské státní společnosti, zákazníci ovšem nevěří. Ruský export plynu do Evropy proto začal klesat.

Zřetelným záměrem Putinovy zahraniční politiky je také burcování populistického šovinismu. Výpraskem cizincům sice může posilovat své autoritářské vládnutí, ale i to má svou cenu. Ztrátu sympatií kvůli Putinově agresivní taktice nepociťují jen USA a Evropa, ale i všechny bývalé sovětské republiky. Mnohé se snaží se před vrtošivými ruskými embargy ochránit – například hledáním alternativních energetických dodávek.

Putinova posedlost provokativními gesty
Rusko za Putina prokazatelně zlepšilo své vztahy s Čínou, ale za cenu uznání čínského nároku na dva velké sporné ostrovy, kvůli nimž obě země v roce 1969 vedly boje. Putinovým zjevným cílem bylo zajistit finanční prostředky pro společnost Rosněfť na nákup ropného pole Jugansk, jež bylo součástí konfiskace Jukosu. Čína je přesto vůči Putinovi obezřetná a vysílá vřelé signály lídrům bývalých sovětských republik, kupříkladu Juliji Tymošenkové na Ukrajinu.

Putinova zahraniční politika rozhořčuje také ruské nacionalisty, protože Rusku odcizuje bývalé sovětské republiky a oslabuje ruskou armádu. Nacionalistická Rada pro národní strategii zveřejnila zničující zprávu o úpadku ruské armády za Putina. Ruské vojenské nákupy se podle ní prudce snížily. Od roku 2000 například byly pořízeny jen tři nové vojenské letouny.

Pravda, ceny výzbroje prudce stouply, ale jen proto že Putinovi přátelé z KGB, již si výrobu zbraní monopolizují, zcizili obrovské sumy peněz. Navzdory tomuto propadu ve výdajích však Putina podle všeho ovládá posedlost dělat zbytečná a provokativní gesta, jako je obnovení přeletů jaderných bombardérů dlouhého doletu v blízkosti amerického pobřeží.

Ruská demokracie sešla z cesty
Na počátku 90. let minulého století mnozí lidé na Západě i v Rusku chtěli, aby se Rusko za podmínky, že se stane plnohodnotnou demokracií, stalo také plnohodnotným členem Evropské unie i NATO. Západ bohužel tuto nabídku nikdy nepřednesl a ruská demokracie sešla z cesty.

Rusko by mělo dostat novou šanci, ale až po Putinově odchodu. Rusko není nepřítelem Západu; tím je Vladimir Putin.

© Project Syndicate, 2008.

. Anders Åslund

Autor je přední výzkumník Petersonova ústavu pro mezinárodní ekonomiku, je autorem knihy Russia’s Capitalist Revolution (Ruská kapitalistická revoluce) s podtitulem Proč tržní reformy uspěly a demokracie selhala.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...