Proruský separatista hlídkuje na východě Ukrajiny (17. června 2014)

Proruský separatista hlídkuje na východě Ukrajiny (17. června 2014) | foto: Reuters

Putin kritizuje použití dělostřelectva. Jen se bráníme, tvrdí Ukrajina

  • 1479
Ruský prezident Vladimir Putin vytkl ukrajinské straně, že navzdory vyhlášenému příměří pokračuje v bojích proti separatistům a že angažuje dělostřelectvo. Kyjev to ale odmítá. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v noci v televizi přiblížil národu svůj mírový plán. Zahrnuje mimo jiné amnestii.

„V noci jsme mohli vidět velmi aktivní dělostřelectvo na ukrajinské straně. Nebudu říkat, kdo za tím stojí, jestli regulerní armáda, nebo pravicové síly, stalo se. Je nutné docílit toho, aby byly bojové akce přerušeny,“ citovala Putinovo prohlášení stanice Rossija 24 na svém webu. Šéf Kremlu to řekl v neděli při vzpomínkové akci za padlé vojáky druhé světové války u památníku neznámého vojína v Moskvě, kam položil věnec.

Krize na Ukrajině

Ruský prezident znovu zopakoval, že podporuje mírový plán svého ukrajinského protějšku Petra Porošenka. Ten v pátek s týdenní platností vyhlásil příměří na východě Ukrajiny, aby separatisté mohli složit zbraně (podrobnosti najdete zde). Varoval však, že samotné příměří nestačí a je nutné, aby obě strany usedly k jednacímu stolu. Podle  Putina by mělo vyhlášené příměří sloužit k dosažení kompromisu přijatelného pro všechny.

V obdobném duchu se podle agentury Reuters vyjádřil také v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a svým francouzským protějškem François Hollandem.

Putinova slova pak v neděli ještě jednou zopakoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru se šéfem americkém diplomacie Johnem Kerrym. Kyjev podle Lavrova musí upustit od vynášení ultimát a zahájit dialog s představiteli separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti, informovala agentura Interfax.

Jak Ukrajina, tak separatisté se od pátečního vyhlášení příměří vzájemně obviňují z jeho porušování. Ukrajinské ministerstvo obrany odmítlo nařčení, že by k získání kontroly nad hranicemi s Ruskem použilo dělostřelectva nebo minometů. Naopak z jejich nasazení obvinilo separatisty.

JIž dříve ale Kyjev avizoval, že případnou palbu bude opětovat.

Ukrajinští pohraničníci oznámili, že v sobotu večer a v noci na neděli odrazili dva útoky proruských separatistů v Luhanské oblasti. Jeden z útoků se podle ukrajinské strany uskutečnil v obci Červonopartizansk, další pak v obci Birjukovo.

Porošenko přislíbil větší autonomii regionům

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se ke svému mírovému plánu vrátil znovu v sobotu večer v televizním projevu k národu. Zopakoval své dřívější prohlášení, že ukrajinské bezpečnostní složky jsou připraveny udržet územní celistvost země všemi dostupnými způsoby. „Vyhlášení příměří neznamená, že vojáci nebudou opětovat palbu. Jakýkoli pokus ozbrojenců o útok se setká s odpovědí. Slovní ne, samozřejmě,“ stojí v oficiálním přepisu projevu na webu prezidentské kanceláře.

Porošenko v projevu k národu uvedl, že je ochoten vyjednávat s každým, kdo chce jednat argumenty, nikoliv zbraněmi. Všem účastníkům mírového procesu slíbil zajistit jejich bezpečnost.

Avizoval však, že předmětem vyjednávání nemůže být v žádném případě otázka územní celistvosti Ukrajiny. Slíbil místo toho obyvatelům větší decentralizaci státní moci. „Převedu část svých pravomocí na orgány místní správy a územní společenství,“ prohlásil Porošenko. Dodatky k ústavě ošetřující decentralizaci státní moci by podle něj mohly být definitivně schváleny již v září. Na základě těchto úprav by pak představitelé regionů měli být zvoleni ve volbách a nikoli dosazeni Kyjevem, jako tomu bylo doposud.

Obyvatelé Donbasu také ujistil, že budou moci svobodně a rovnoprávně užívat ruštiny. „Budou si sami určovat, k jakým památníkům budou pokládat květiny, jaké svátky slavit nebo jaké písně zpívat u svátečního stolu. Ostatně tak jako to, v jakém kostele se budou modlit,“ pokračoval dále.

Pro ty, co nezabíjeli, plánuje Kyjev amnestii

Porošenko také v projevu avizoval, že v nadcházejících dnech se bude ukrajinský parlament zabývat návrhem amnestie. Omilostnění se má podle něj týkat těch ozbrojenců, kteří „nezabíjeli civilisty a ukrajinské vojáky a v brzké době složí zbraně“. Jakým způsobem chce určit, na koho by se měla amnestie vztahovat a na koho již nikoliv, ukrajinský prezident v projevu neupřesnil.

Dále nově zvolený státník oznámil vznik desetikilometrové nárazníkové zóny na ukrajinsko-ruské hranici, jež má podle jeho slov zabránit vstupu dalších ozbrojenců a zbraní na ukrajinské území. Již přítomným ruským žoldákům, jak Porošenko označil část ozbrojenců na východě Ukrajiny, prý bude umožněn návrat do vlasti otevřením koridoru. Podmínkou však je, že musí na ukrajinském území zanechat všechny kulomety, tanky a obrněná vozidla (o tancích v rukou vzbouřenců se můžete dočíst zde). 

Ukrajinský prezident rovněž v projevu apeloval na to, aby byl znovu nastolen pořádek nejen v regionech Doněcku a Luhansku, ale i v dalších částech země. „Tuto informaci by měli vyslyšet všichni ti, kdo bezdůvodně příliš dlouho setrvávali na barikádách z pneumatik,“ prohlásil. „Musí se vrátit pořádek do ulic ukrajinských měst,“ zdůraznil.

Obyvatelům Slavjansku a Kramatorsku, měst nejvíce paralyzovaných boji mezi vzbouřenci a vládními silami, slíbil Porošenko okamžitou materiální i finanční pomoc. Řada lidí již města raději opustila a ti, kdo zůstali, se potýkají mimo jiné i s nedostatkem pitné vody a jídla. Obdobně je na tom i milionový Doněck, který by podle Interfaxu bez pomoci mohl již za dva dny zůstat kompletně bez vody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video